Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Wsparcie zawodowe i edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy. "Powinniśmy pomagać ofiarom Rosyjskiej agresji na Ukrainę"

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Rusza Centrum Edukacji i Rozwoju dla uchodźców z Ukrainy. Z pomocy będą mogły skorzystać dzieci oraz ich opiekunowie i wychowawcy.
Rusza Centrum Edukacji i Rozwoju dla uchodźców z Ukrainy. Z pomocy będą mogły skorzystać dzieci oraz ich opiekunowie i wychowawcy. Fot. Centrum Pomocy Alior Bank
Dzieci, młodzież, a także ich opiekunowie i nauczyciele z Ukrainy mogą skorzystać ze wsparcia edukacyjnego i zawodowego w Centrum Edukacji i Rozwoju. Będzie ono działać na II piętrze biurowca Alior Banku, w którym od kilku tygodni funkcjonuje Centrum Pomocy Alior Banku. Aby rozszerzyć zakres pomocy dla uchodźców, przygotowano 120 stanowisk do nauki zdalnej. Uczniowie z Ukrainy, którzy już zapisali się do polskich szkół, będą mogli korzystać z korepetycji dotyczących podstaw programowych oraz z miejsc przeznaczonych do integracji. Projekt zrealizowany został dzięki współpracy Alior Banku z Miastem Stołecznym Warszawa oraz przy udziale UNICEF Polska. Placówka będzie czynna już od 15 czerwca br. w dni robocze, w godz. 9:00-17:00 oraz w soboty w godz. 9:00-15:00.

Placówka mieści się w sercu stolicy, przy ul. Towarowej 25A. Jest częścią otwartego w maju Centrum Pomocy Alior Banku. Korzystają z niego obywatele Ukrainy. Zlokalizowana na II piętrze przestrzeń o powierzchni 1,4 tys. metrów kwadratowych została przystosowana do nauki zdalnej i stacjonarnej, wsparcia psychologicznego, rozwijania pasji dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Ukraińscy uczniowie i nauczyciele przebywający w Warszawie, dzięki dostępowi do sprzętu elektronicznego będą mogli odrabiać lekcje czy uczestniczyć w edukacji zdalnej

– Cieszę się, że już w kilka tygodni po otwarciu Centrum Pomocy Alior Banku, mogę poinformować o kolejnej inicjatywie, jaką przy Towarowej 25A w Warszawie udało nam się zrealizować na rzecz obywateli z Ukrainy, tym razem we współpracy z m.st. Warszawa. Akcja pomocowa, która powstała ze spontanicznej potrzeby serca, przerodziła się w zorganizowany projekt, który stale rozwijamy. Wsparcie jest bowiem wciąż potrzebne. Tym razem kierujemy je w stronę najmłodszych i ich rodziców czy opiekunów. Jeśli dzieci i młodzież będą miały zajęcie w ciągu dnia, ich opiekunowie łatwiej będą mogli podjąć pracę i usamodzielnić się w Polsce. Z pełną świadomością czasowo oddaliśmy uchodźcom nasz nowoczesny biurowiec położony w centrum Warszawy. Chcemy pokazać, że korzystanie z pomocy nie jest czymś wstydliwym. Powinniśmy pomagać tym, którzy stali się ofiarami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. To jest bardzo konkretny, oczekiwany i długofalowy wymiar naszej odpowiedzialności społecznej – mówi Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami Zarządu.

Biurowiec, w którym powstało Centrum Pomocy Alior Banku to parter i dwa piętra, które zostały udostępnione przez bank organizacjom samorządowym oraz społecznym, m.in. Caritas Polska. Do tej pory obsłużono tam ponad 1000 obywateli Ukrainy. Są to osoby, które po raz pierwszy kontaktują się z Caritasem. Do Centrum Pomocy zgłaszają się też uchodźcy, którzy już wcześniej korzystali z pomocy Caritasu. W Centrum przy Towarowej w Warszawie działa również punkt Migam.pl, w którym głuche osoby z Ukrainy mogą uzyskać pomoc w załatwianiu spraw.

– Zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, uruchamiana jest kolejna przestrzeń dla dzieci – uchodźców z Ukrainy, która odciąży infrastrukturę szkolną w Warszawie. Jest to szczególne istotne w sytuacji, w której Warszawa i rejon warszawski przyjmują największą - w skali kraju - liczbę obywateli Ukrainy. Dzięki wsparciu Alior Banku powstaje miejsce, gdzie dzieci mogą przez ten czas, kiedy są w Polsce, m.in doskonalić znajomość języka polskiego i przygotować się ewentualnie do pełnego wejścia do polskiego systemu oświaty od pierwszego września – mówi Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty.

W ramach CEiR zorganizowane zostaną lekcje języka polskiego dla nauczycieli, uczniów oraz rodziców z Ukrainy. Powstało 120 stanowisk przeznaczonych do nauki zdalnej. Dostęp do Internetu oraz przebudowę sieci informatycznej Alior Bank zapewnił we współpracy z firmą Orange.

W Centrum Edukacji i Rozwoju zapewnione jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz edukacyjne, m.in. korepetycje dla uczniów już zapisanych do polskich szkół. Poza tym, w placówce funkcjonować będą: klub matki i dziecka oraz klubik młodzieżowy, a także punkt wsparcia działań wolontariuszy.

– Działania UNICEF zawsze skupiają się na dzieciach i młodzieży, które potrzebują natychmiastowej pomocy. Wojna w Ukrainie zabrała najmłodszym jej mieszkańcom dom, spokój i beztroskie dzieciństwo, ale także dostęp do edukacji wysokiej jakości. Dzięki inicjatywom takim jak CEiR, otrzymują oni możliwość powrotu do codziennej rutyny, wdrożenia w system nauki w Polsce i integracji z rówieśnikami. To bardzo ważne, aby nie zaburzać fundamentów, na których młodzi ludzie budować będą swoją przyszłość – mówi Rashed Mustafa Sarwar, szef biura UNICEF, który działa na rzecz pomocy uchodźcom w Polsce.

Centrum Edukacji i Rozwoju będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 i w soboty w godz. 9:00-15:00.

Dotychczas w budynku przy Towarowej 25A obywatele Ukrainy mogli uzyskać pomoc w różnych dziedzinach. Na parterze działa punkt pośrednictwa pracy. Dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności, powstało miejsce opieki i animacji dla dzieci. Działa także rejestracja i bezgotówkowy oddział Alior Banku. Przy pomocy doradców, posługujących się również językiem ukraińskim, uchodźcy mogą otworzyć konto, wystąpić o kartę płatniczą lub dokonać przelewu.

Od początku wojny w Ukrainie, Alior Bank aktywnie angażuje się w inicjatywy pomocowe. Obywatele tego kraju mogą m.in. w bardzo prosty sposób otwierać konta w oddziałach i w placówkach partnerskich Alior Banku, a także bezpłatnie przez 12 miesięcy prowadzić rachunek oraz korzystać z karty płatniczej. W celu ułatwienia komunikacji, strona internetowa instytucji, jak również aplikacja mobilna zostały przetłumaczone na język ukraiński.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia