Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Redakcja
Determinacja w dążeniu do nadrzędnego celu, jakim jest dobro pacjenta, zaowocowała powstaniem najnowocześniejszej w kraju Kliniki Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku. Dzięki tej inwestycji oraz świetnie wyszkolonej kadrze Kielce dołączają do czołówki ośrodków hematologicznych w Polsce.

Warto marzyć i z determinacją spełniać marzenia – podkreślali profesorowie konsultanci w dziedzinie hematologii, którzy na początku maja 2014 roku uczestniczyli w otwarciu Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Rocznie w Polsce 7-8 tysięcy osób rocznie choruje na nowotwory krwi. Wśród nich 5 tysięcy choruje na chłoniaki, 2 tysiące na białaczki (w tym 350 osób na ostrą białaczkę szpikową). Nie można zrobić nic, żeby tym chorobom zapobiec. Częstość ich występowania rośnie z wiekiem – im więcej jest w społeczeństwie osób starszych, tym więcej jest tych chorób. Kiedyś chorzy na ostrą białaczkę szpikową żyli średnio 3 lata, obecnie żyją 15-20 lat, bez objawów, łykając jedną tabletkę dziennie. Żyjemy z chorobą coraz dłużej, przez co chorych jest coraz więcej.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Rocznie w oddziale hematologii i poradniach leczonych jest kilka tysięcy pacjentów. Stary oddział hematologii dysponował łącznie 35 łóżkami. Nowa Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku składa się z 34-łóżkowego oddziału hematologii i nowotworów krwi, 10-łóżkowego oddziału ostrych białaczek i 7-łóżkowego oddziału transplantacji szpiku ze stanowiskiem do intensywnego nadzoru. Na parterze ośrodka mieszczą się poradnie i rejestracja. W Klinice leczeni są zarówno chorzy onkologicznie, jak i osoby z innymi schorzeniami hematologicznymi, czyli z niedokrwistością, zaburzeniami krzepnięcia krwi i odporności. Na oddziale hematologii są 3-łóżkowe sale, z węzłami sanitarnymi. Każdy chory ma do dyspozycji system umożliwiający regulację łóżka, oświetlenia, a nawet kontakt głosowy z personelem. W oddziale Leczenia Ostrych Białaczek pacjenci mają do dyspozycji 2-osobowe sale z węzłem sanitarnym, dostępem do Internetu stacjonarnego i wi-fi.

W Oddziale Transplantacji Szpiku dla pacjentów przygotowano pojedyncze sale. W każdej sali przeszczepowej jest filtracja powietrza do klasy czystości wyższej niż na sali operacyjnej, dodatkowa śluza dezynfekcyjna i lampa uv. Tu nie może wejść nikt z zewnątrz. Nawet posiłki i naczynia są sterylizowane zanim trafią do chorego. Każda sala ma własny węzeł sanitarny. W tych salach nie otwiera się okien, bo powietrze z zewnątrz jest niedostatecznie czyste. Sale są przez 24 godziny monitorowane, wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości, żeby jak najrzadziej wchodzić do chorego. Wszystko zostało zaprojektowane tak, żeby zapewnić chorym jak najbezpieczniejsze, komfortowe warunki. Klinika posiada własne laboratorium naukowe i diagnostyczne, pracownię preparatyki szpiku.

Jeszcze w tym roku w kieleckiej Klinice będą przeprowadzane przeszczepy komórek macierzystych krwiotwórczych. Na początek tą metodą leczeni będą chorzy na szpiczaki, bo to rodzaj nowotworu, który najlepiej poddaje się tej terapii.

Stanisław Góźdź

Stanisław Góźdź, dyrektor:
- Marzyliśmy o transplantacji szpiku i to marzenie się spełniło. Dział hematologii rozpoczynał działalność 15 lat temu. Przez te wszystkie lata dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi w Warszawie, Lublinie, Gliwicach udało nam się wykształcić zespół hematologów, transfuzjologów, immunologów, transplantologów i będziemy mogli leczyć pacjentów w Kielcach na miarę współczesnych czasów w nowoczesnej klinice.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za Klinikę Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku – najnowocześniejszy ośrodek w Polsce i jedyny w województwie Świętokrzyskim
Budowa najnowocześniejszej w kraju Kliniki Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku kosztowała około 30 milionów złotych, a sprzęt, w który została wyposażona wart jest około 10 milionów złotych. Wykonawcą była firma Skanska. W 85-procentach inwestycja była współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Dzięki tej inwestycji Kielce mogą dołączyć do kilkunastu wiodących ośrodków hematologicznych w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia