MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słaby rok na rynku pracy

Redakcja
archiwum
Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów”, w 2012 roku z kwartału na kwartał perspektywy na znalezienie pracy były coraz gorsze. Nie wszystkie grupy specjalistów miały jednak z tym problem.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego I połowę 2012 roku na rynku pracy charakteryzował stopniowy spadek bezrobocia, z 13,2 styczniu do 12,3 w lipcu, a II połowę jego stopniowy wzrost. W listopadzie stopa bezrobocia wynosiła już 12,9 procent, a w grudniu 13,3 procent.

Analiza rocznej dynamiki wzrostu liczby ofert pracy w podziale na poszczególne miesiące pokazuje, że sytuacja na rynku pracy w 2012 roku była relatywnie gorsza niż w 2011.

Budownictwo w dół, turystyka do góry

W porównaniu do 2011 roku popyt na pracowników spadł najbardziej w branży budowlanej (o 18 procent) oraz w przemyśle lekkim (spadek o 12 procent). Ubiegły rok był za to lepszy od 2011dla osób szukających pracy w branży turystycznej i gastronomii (wzrost liczby ofert o 14 procent). Ale wzrosty odnotowano również w sektorze edukacyjnym i szkoleniowym (także o 14 procent) oraz w branży IT (wzrost o prawie 10 procent).

Najwięcej pracodawców poszukujących ludzi do pracy pochodziło z branż: handel i sprzedaż (28 procent wszystkich opublikowanych ofert); bankowość, finanse i ubezpieczenia (17 procent); telekomunikacja i zaawansowane technologie (12 procent) oraz przemysł ciężki (11 procent).

Handlowiec albo informatyk

W 2012 roku najczęściej poszukiwano specjalistów do działów sprzedaży oraz działów IT. W sumie oferty dla tych dwóch specjalizacji stanowiły 65 procent. Poszukiwanymi pracownikami byli również: pracownicy działów obsługi klienta i call center, działów finansowych (choć sporą część wakatów stanowiły tu oferty dotyczące doradztwa dla klienta i wsparcia sprzedaży) oraz różnego rodzaju specjaliści z wykształceniem technicznym. Trzeba jednak podkreślić, że ofert dla tych ostatnich było zdecydowanie mniej niż w 2011 roku (spadek aż o 10 procent). Natomiast w stosunku do 2011 najbardziej, bo prawie o 26 procent, wzrosło zapotrzebowanie na szkoleniowców, a także na księgowych (prawie 21 procent wzrostu).

W 2012 roku pracodawcy szukali specjalistów i kierowników (wzrost liczby propozycji względem 2011 o ok. 3 procent). Mniej propozycji miały za to kadry najwyższego i najniższego szczebla. W tym ostatnim spadek wyniósł ponad 8 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia