Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadek bezrobocia w regionie radomskim. Rekord ćwierćwiecza!

Janusz Petz
O 588 zmniejszyła się w październiku w regionie radomskim liczba zarejestrowanych bezrobotnych. W statystykach zanotowano kolejne historyczne rekordy. Po raz pierwszy od ćwierćwiecza w Radomiu i powiecie radomskim liczba osób bez pracy spadła poniżej 20 tysięcy.

W październiku liczba bezrobotnych spadła w 6 na 9 powiatów regionu radomskiego, najwięcej w powiecie radomskim, przysuskim, grójeckim i w samym Radomiu.

Pogoda w budownictwie

- Pogoda jest przyzwoita. Pozwala na prowadzenie prac budowlanych i drogowych. Gospodarka potrzebuje ciągle ludzi do pracy, więc październikowy spadek bezrobocia nie jest niespodzianką. Pewnie dojdziemy w końcu do pewnej bariery zupełnego braku rąk do pracy, bo sporo naszych podopiecznych to ludzie niezainteresowani podjęciem zatrudnienia - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Wciąż przedsiębiorcy borykają się z brakiem nie tylko doświadczonych fachowców, ale również niewykwalifikowanych robotników. Na koniec października tylko w jednym radomskim „pośredniaku” były do wzięcia „od ręki” 562 oferty pracy. Z ostatnich zestawień Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wynika, że najbardziej poszukiwani są kucharze, kelnerzy, barmani, osoby do pracy w bufecie, kierowcy, pracownicy produkcji, magazynierzy, sprzedawcy.

Brak rąk do pracy odczuwa ochrona zdrowia, bo w tej dziedzinie brakuje nie tylko lekarzy, wykwalifikowanych pielęgniarek, ale też ratowników medycznych, osób do pracy w charakterze salowej. Stale poszukiwani są fachowcy w branży metalowej - operatorzy maszyn CNC, spawacze, a także w branży motoryzacyjnej, gdzie od wielu miesięcy dostępne są oferty dla mechaników, lakierników, blacharzy.

Co ciekawe coraz częściej pojawiają się oferty w zawodach, które od lat były nadwyżkowe na rynku pracy takie jak pracownik biurowy, pedagog.

Bez doświadczenia

- Niestety naszą największą bolączką jest to, że mamy 31 procent, czyli 6200 osób bez żadnych kwalifikacji zawodowych - mówi Józef Bakuła.

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych są też ludzie bez doświadczenia zawodowego. - Jedno urządzenie w naszej branży kosztuje pół miliona, a nawet milion złotych. Osoba, która zaczyna pracować, musi się uczyć co najmniej rok, aby zaczęła przynosić firmie dochód. Po tym czasie zaczyna obsługiwać urządzenia. Do tego czasu trzeba płacić pensję, ZUS i ponosić inne koszty - powiedział Zbigniew Skalik, właściciel radomskiej firmy z branży metalowej Emar.

W ostatnich latach duży wpływ na rynek pracy miały pieniądze przekazywane na wsparcie dla różnych form aktywizacji zawodowej bezrobotnych - staże, dotacje na tworzenie mikrofirm, albo nowych miejsc pracy, roboty interwencyjne i publiczne. Fundusze do urzędów pracy przekazywane były z Funduszu Pracy, na który składają się przedsiębiorcy, z funduszy rządowych, ale też z programów unijnych.

Jeszcze nie wiemy na jakie pieniądze będą mogły liczyć w przyszłym roku „pośredniaki”. - Mamy wstępne informacje, że to będzie 70 milionów złotych na całe Mazowsze, czyli dla Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, który obsługuje miasto i powiat radomski około 7 - 8 milionów złotych. Razem z projektami unijnymi dostaniemy 20-25 milionów złotych - mówi Józef Bakuła. Były lata, gdy do Radomia trafiały na aktywizację zawodową znacznie większe pieniądze, ale było to w czasach gdy skala bezrobocia w mieście i powiecie była nieporównanie większa niż w tej chwili. Warto przypomnieć, że jeszcze pięć lat temu bezrobocie w Radomiu znacznie przekraczało 20 procent, a obecnie spadło poniżej 12 procent.

W urzędach pracy prawdopodobnie wciąż będą dostępne pieniądze z wszystkich aktywnych form zwalczania bezrobocia, tyle tylko, że w wielu przypadkach może zwyczajnie zabraknąć... samych bezrobotnych. - Pracodawcy wciąż bardzo chętnie przyjmują do pracy na refundowane przez nas staże. Tyle tylko, że brakuje już chętnych. Wcale nie dziwię się, że ludzie zamiast iść na staż zwyczajnie wolą wziąć pracę na etat, który obecnie wynosi minimum 2100 złotych brutto - mówi Józef Bakuła.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Spadek bezrobocia w regionie radomskim. Rekord ćwierćwiecza! - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia