Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spółka Orlenu i kielczanina Michała Sołowowa, Orlen Synthos Green Energy może działać. Ma zbudować małe elektrownie jądrowe

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Potentaci branży paliwowej i chemicznej Orlen i Sythos kielczanina Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka stworzą spółę celową Orlen Synthos Green Energy, która ma odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie na to zgodę. Podano już nawet termin pierwszych realizacji małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Spółka Orlen Synthos Green Energy może już działać

"Nasze postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcję" – powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Umowa inwestycyjna zakładająca utworzenie nowej spółki została podpisana w grudniu 2021 roku przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Informowaliśmy o tym na bieżąco PKN Orlen i Synthos razem pójdą po energię z atomu

Potrzebna była jednak zgoda Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz została wydana i nie ma żadnych przeszkód do działania.

Zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy oraz wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a docelowo także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

– Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2029 roku. Już jest podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski

- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen podczas konferencji 7 grudnia.

Do zarządu nowej spółki, PKN Orlen będzie rekomendował Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło. Już teraz jest on doradcą zarządu czeskiej spółki Orlenu, Unipetrol.

Według wyliczeń ekspertów, stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko około 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Koszty budowy (w przeliczeniu na mocy) także są o około 30 procent niższe niż w przypadku "dużych projektów atomowych". Taki reaktor byłby w stanie zasilać w energię miasto liczące około 150 tysięcy ludności.

W Polsce stosowane mają być reaktory BWRX-300 produkowane przez GE Hitachi. W ostatnich dniach ogłoszono, że pierwszy SMR oparty na tym właśnie rozwiązaniu powstanie w Kanadzie. Wykorzystywać go będzie Ontario Power Generation , jedna z największych firm energetycznych w tym kraju. Rozpoczęcie działania pierwszego reaktora planowane jest na 2028 rok.

Warto dodać, że wcześniej największy polski prywatny przedsiębiorca, kielczanin Michał Sołowow połączył siły z trzecim największym prywatnym przedsiębiorcą Zygmuntem Solorzem! Obaj panowie też chcą budować elektrownie jądrowe. Inwestycja miałyby powstać w oparciu o spółkę Zespół Elektrowni "Pątnów Adamów Konin" należącą do Solorza. Przedsiębiorcy chcą tam zbudować 4 do 6 reaktorów o mocy 300 megawatów każdy.

Pisaliśmy o tym szeroko

Michał Sołowow od dłuższego czasu pracuje nad inwestycjami w elektrownie atomowe. W 2019 roku jego Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Electric w sprawie budowy pierwszego prywatnego reaktora jądrowego w Polsce. Sołowow zaznaczał wtedy, że prace konstrukcyjne rozpoczną się za 4-6 lat. - Atom jest jedyną racjonalną alternatywą do produkowania ekologicznie i bezpiecznie taniej energii. W cenie porównywalnej do energii z węgla - mówił wtedy Michał Sołowow w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Informowaliśmy o tym szeroko

Kielczanin Michał Sołowow to największy polski przedsiębiorca

Kielczanin Michał Sołowow to największy polski przedsiębiorca , od lat pierwszy na liście magazynu Forbes.

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku. Początki jego biznesowej kariery to rok 1988. Wtedy wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. Mitex po wprowadzeniu na giełdę w 1999 roku został sprzedany w 2002 roku francuskiej grupie Eiffage. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą w 1999 sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. W 1992 roku wprowadził na giełdą spółkę Echo Press, ówczesnego wydawcę "Echa Dnia". Z czasem działalność wydawnicza został przesunięta do innej spółki i sprzedana a spółka Echo Press rozwinęła się w Echo Investment, jednego z największych polskich developerów, a także właściciela wielu centrów handlowych. Echo Investment Sołowow sprzedał kilka lat temu.

Kiedyś był jednym z największych inwestorów giełdowych, obecnie firmy, które kontroluje: Synthos (branża chemiczna), Cersanit (produkcja ceramiki sanitarnej , takie marki jak Cersanit, Opoczno) i Barlinek (parkiety) nie są już na giełdzie. Jest też właścicielem sieci sklepów Komfort, Homla i Komfort Łazienki. Ma też firmę 3D Gence, zajmującą się drukarkami trójwymiarowymi, New Era Materials - produkcją materiałów kompozytowych. W większości miast polskich można zjeść posiłek w sieci restauracji North Fish, należących także do miliardera. Inwestuje także w branżę biotechnologiczną OncoArendi.

Do niedawna Sołowow był znanym kierowcą rajdowym: trzykrotnym wicemistrzem Europy (2008, 2009 i 2013), dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Europy (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Polski (2004 i 2005). Kilka lat temu wycofał się w rajdów i dziś uprawia sport tylko dla zdrowia - uwielbia koszykówkę, tenis.

Michał Sołowow słynie z ogromnej pracowitości, która przyniosła mu fortunę. Pierwszy pojawia się w pracy i ostatni z niej wychodzi. Na pracowitości i konsekwencji w działaniu buduje imperium, które już zawiodło go na szczyty bogactwa w Polsce i na świecie.

Jego dom mieści się w Masłowie koło Kielc, w malowniczo położonej posiadłości na górze Klonówka. Ma też posiadłość na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie często pomieszkuje. Obecnie rezyduje w Wiedniu, stolicy Austrii skąd zarządza swoimi biznesami na całym świecie.

Ma córkę Karolinę - założycielkę Fundacji Fabryki Marzeń, której ojciec jest fundatorem. Ma trójkę wnucząt.

Nagrodzony między innymi tytułem "Człowiek 25-lecia" w województwie świętokrzyskim.

Polski Koncert Naftowy Orlen

Polski Koncert Naftowy Orlen to największa polska firma jeśli chodzi o przychody. Lider wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie środkowo-wschodniej. W obszarze działania koncernu znajduje się również produkcja polimerów oraz monomerów. Główny producent produktów petrochemicznych w Czechach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółka Orlenu i kielczanina Michała Sołowowa, Orlen Synthos Green Energy może działać. Ma zbudować małe elektrownie jądrowe - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia