Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, do kiedy zamówić przesyłkę, żeby doszła do odbiorcy przed świętami. Jak pracują kurierzy w okresie świątecznym?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Firmy kurierskie nie ukrywają, że w okresie świątecznym należy liczyć się z wydłużonym czasem dostawy przesyłek. Dlatego z nadaniem paczki nie warto zwlekać.
Firmy kurierskie nie ukrywają, że w okresie świątecznym należy liczyć się z wydłużonym czasem dostawy przesyłek. Dlatego z nadaniem paczki nie warto zwlekać. Małgorzata Genca/ Polska Press
Większość firm kurierskich z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowuje się do okresu świątecznego 2023. Najczęściej jest to zatrudnienie dodatkowych pracowników oraz wydłużenie godzin pracy. Jednak wiele zależy także od nadawców oraz odbiorców przesyłek kurierskich. Sprawdź, do kiedy najpóźniej możesz zamówić przesyłkę, żeby trafiła do ciebie jeszcze przed świętami 2023.

Spis treści

Do kiedy zamówić/wysłać paczkę, żeby przyszła przed świętami 2023?

Z roku na rok rośnie liczba osób zamawiająca prezenty na święta ze sporym wyprzedzeniem. Najczęściej jest to okres zimowych wyprzedaży, który przypada na black week. Z drugiej strony nie brakuje osób, które z kupnem prezentu czekają do ostatniej chwili, nerwowo wyczekując kuriera.

Niemal 6 na 10 z nas (59 proc.) po bożonarodzeniowe podarki wybiera się na 2-3 tygodnie przed Świętami, a 17 proc. takie zakupy robi dopiero na tydzień wcześniej. Dwa lub trzy dni do Świąt to dobry moment na zakupy dla 3 proc. respondentów, a już zupełnie na ostatnią chwilę prezenty na Boże Narodzenie kupuje 6 proc. zapytanych przez CBRE.

W okresie wyprzedażowo- świątecznym większość firm kurierskich pracuje dłużej, a także w weekendy, aby zapewnić dostawy. Jednocześnie kurierzy uprzedzają także, że w tym okresie trzeba się liczyć z wydłużonym czasem dostawy przesyłek. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, do kiedy zamówić paczkę, żeby dotarła przed świętami?

Jak pracują firmy kurierskie w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2023?

  • Firma InPost w tym roku gwarantuje dostawę przed Świętami, jeśli przesyłka zostanie nadana najpóźniej w dniu 21 grudnia. Finalna godzina nadania paczki, objęta gwarancją dostawy, zależy od strefy, w której znajduje się dane urządzenie do nadawania paczek. Najpóźniej jest to o godzinie 16.00.
  • W tym roku Święta Bożego Narodzenia przypadają na poniedziałek i wtorek (25-26.12), w związku z tym firma kurierska DHL poinformowała, że w te dni nie będzie świadczył usług, ponieważ są to dni wolne od pracy. Natomiast w sobotę (23.12) zostanie zachowany zwykły serwis sobotni z doręczeniem paczek sobotnich z możliwymi zbiorami tam, gdzie zajdzie taka potrzeba i według lokalnych ustaleń z klientem.
  • Firma FedEx w piątek (22 grudnia) pracuje normalnie, w godzinach od 8:00 do 18:00 i jest to ostatni dzień pracy przed świętami. Pierwsze odbiory i doręczenia rozpoczną się we wtorek 26 grudnia w standardowych godzinach pracy – podaje portal furgonetka.pl.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku firmy DPD. W piątek (22 grudnia) odbiory i doręczenia odbywają się w normalnym trybie. Jak podano, przesyłki poza tymi z zastrzeżeniem dostawy na sobotę 23 grudnia, znajdą się w doręczeniu w środę 27 grudnia.
  • UPS w piątek 22 grudnia będzie pracowało normalnie, a w sobotę 23 grudnia centrum operacyjne firmy będzie otwarte do godziny 14:00. Jednak w tym dniu firma będzie tylko doręczała przesyłki, bez odbiorów paczek. Do standardowego trybu pracy wróci w środę 27 grudnia.

Coraz większe zadłużenie kurierów

Zadłużenie kurierów wciąż rośnie i wynosi teraz 35,3 mln zł. Zadłużonych jest 1237 podmiotów – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największą grupą wśród kurierów nieregulujących faktur są jednoosobowe działalności gospodarcze, które są zadłużone na kwotę 22,3 mln zł. Jest to 918 dłużników, posiadających łącznie 3965 zobowiązań. Spółki natomiast mają o 9 mln zł mniejsze zadłużenie, wynoszące niecałe 13 mln zł. Z kolei spółek z zaległościami jest 319.

Najbardziej zadłużeni rozwożą przesyłki w województwie mazowieckim. Łączna wartość ich przeterminowanych zobowiązań finansowych wynosi prawie 8,3 mln zł. Z kolei kurierzy z woj. śląskiego są winni prawie 3,8 mln zł, a z dolnośląskiego – niecałe 3,1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, do kiedy zamówić przesyłkę, żeby doszła do odbiorcy przed świętami. Jak pracują kurierzy w okresie świątecznym? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia