Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile w tym roku wydamy na organizację świąt? „Wciąż będzie drogo albo bardzo drogo". Sprawdź, na czym najczęściej będą oszczędzać Polacy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Organizacja świąt Bożego Narodzenia będzie sporym obciążeniem dla naszych portfeli. – Będą nieco mniej dotkliwe niż ubiegłoroczne, co nie zmienia faktu, że wciąż będzie drogo albo bardzo drogo – komentuje dr Przemysław Barbrich z ZBP. Największą część świątecznych wydatków – przeciętnie nominalnie 607 zł – stanowią artykuły spożywcze i organizacja świąt. – Wydatki na żywność, wydatki na prezenty i wydatki na transport składają się na kwotę 1499 zł – podaje.

Spis treści

Ile wydamy na organizację świąt Bożego Narodzenia 2023?

Jak wynika z badania „Świąteczny Portfel Polaków 2023” zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie nominalnie 1490 zł. Jest to kwota niewiele wyższa w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to na organizację Świąt planowaliśmy wydać 1427 zł.

Największą część świątecznych wydatków stanowią artykuły spożywcze i organizacja Świąt.
Jak wynika z raportu ZBP, czteroosobowa rodzina, która spędza Święta w domu w tym roku wyda ona ponad 3,7 tys. zł. Największą część świątecznych wydatków stanowią artykuły spożywcze i organizacja Świąt. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press

– Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą nieco mniej dotkliwe niż ubiegłoroczne dla naszych portfeli – mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich i dodaje, że nie zmienia to faktu, że wciąż będzie drogo albo bardzo drogo.

Największą część świątecznych wydatków – przeciętnie nominalnie 607 zł – stanowią artykuły spożywcze i organizacja świąt. W przypadku tej kategorii obserwujemy wzrost deklarowanych wydatków względem ubiegłego roku o 3,8 proc. Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 565 zł – nominalnie aż o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, z kolei na podróże świąteczne i dojazdy wydamy średnio 318 zł – to o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

– Wydatki na żywność, wydatki na prezenty i wydatki na transport składają się na łączną kwotę 1490 zł, którą średnio każda osoba wyda przy okazji organizacji najbliższych świąt Bożego Narodzenia, aby te święta były świętami bogatymi i z prezentami – mówi. – Z naszych wyliczeń wynika, że czteroosobową rodzinę tegoroczne święta będą kosztować prawie 3,7 tys. zł – dodaje.

Na czym chcą oszczędzić Polacy?

Przy znacznie niższym odczycie inflacji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, o ograniczeniach wydatków na święta myśli 64 proc. osób. Barbrich przyznaje, że najbardziej będziemy chcieli oszczędzać na prezentach. – 43 proc. Polaków deklaruje, że jeśli będzie na czymś oszczędzać, to będą to oszczędności na prezentach – wyjaśnia.

Jednocześnie przyznaje, że większość wydatków świątecznych pokryjemy z bieżących dochodów, na co wskazuje 86 proc. ankietowanych. – Co warto zauważyć, 1/3 badanych wskazuje, że sięgnie po oszczędności. Na całe szczęście z kredytu konsumenckiego skorzysta 1-2 proc. badanych, co oznacza, że odrobiliśmy lekcję ekonomii i wiemy, że tych wydatków konsumpcyjnych nie powinniśmy finansować kredytem – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile w tym roku wydamy na organizację świąt? „Wciąż będzie drogo albo bardzo drogo". Sprawdź, na czym najczęściej będą oszczędzać Polacy - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia