MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara piekarnia zmienia się w centrum biznesu i sztuki

marzena
Budynek starej piekarni i magazyn przy ulicy Głęboczka w Kielcach mieścić teraz będzie centrum biznesu i sztuki.
Budynek starej piekarni i magazyn przy ulicy Głęboczka w Kielcach mieścić teraz będzie centrum biznesu i sztuki. Dawid Łukasik
Kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i ogromna sala wystawiennicza w otoczeniu rzeźb i labiryntu – stara kielecka piekarnia zmienia się w centrum biznesu i sztuki.

Legendarna piekarnia przy ulicy Głęboczka w Kielcach zmieniła nie tylko właściciela, ale także przeznaczenie. Po pięćdziesięciu latach nieprzerwanego wypiekania pieczywa dla kielczan, staje się ogromnym centrum o roboczej nazwie „Głęboczka – centrum rozwoju i sztuki”. W 2009 roku dawny kompleks piekarniczo-ciastkarski kupił od PSS Społem kielecki DORBUD i urządza w nim miejsce, jakiego dotąd w Kielcach nie było.

W stojącym przy przebudowywanej ulicy Zagnańskiej budynku magazynowym powstanie ponad dwa tysiące metrów kwadratowych komercyjnych powierzchni biurowych, wykorzystujących postindustrialny charakter i właściwości miejsca. Znajdą się w nim przede wszystkim biura i sala wystawiennicza do organizacji różnych imprez.

W budynku dawnej piekarni swoją działalność prowadzić będzie też zawiązana w tym roku przez Dorotę i Tomasza Tworków fundacja „Nowa Przestrzeń Sztuki”. Potencjał miejsca jest ogromny, o czym można się przekonać w czasie gali z okazji dwudziestolecia DORBUDU, kiedy to goście po raz pierwszy mogli oglądać to miejsce w nowej odsłonie.
Dawna sala pieców piekarniczych zamieniona została w surową, ale oryginalną w wystroju z futurystyczną aranżacją wielofunkcyjną salę wystawienniczo-eventową. – To miejsce ma stać się nie tylko oryginalną alternatywą dla tradycyjnych sal konferencyjnych i koncertowych, ale także ważnym dla Kielc centrum kreatywnego biznesu – mówi Tomasz Tworek, prezes spółki DORBUD i właściciel budynków przy ulicy Głęboczka.

Historia piekarni przy Głęboczka
Piekarnia zbudowana została w 1952 roku przez PSS Społem w Kielcach. Przez lata 50 i 60. ubiegłego wieku ciasto na chleb dzielono ręcznie, a pieczywo wypiekano w piecach wsadowych, wkładając bochenki na łopatach. Pieczywo na początku rozwożone było specjalnie przystosowanymi wozami konnymi, a konie miały na zapleczu budynku przygotowane siano i miejsce na postój. W latach 70. piekarnię umaszynowiono i zamontowano piece taśmowe. Pieczywo rozwożono do sklepów samochodami. Piekarnia od 1953 do 1976 funkcjonowała, należąc do Kieleckich Zakładów Przemysłu Piekarniczego. Pracowała nieprzerwanie do 2000 roku, a więc przez prawie 50 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia