Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne zakupy z haczykiem

Marzena SMORĘDA [email protected]
- Robiąc zakupy, szczególnie teraz, przed świętami, zawsze zabieram ze sklepu paragon, bo może się przydać, jeśli będę coś musiała reklamować – mówi Magda Kaller.
- Robiąc zakupy, szczególnie teraz, przed świętami, zawsze zabieram ze sklepu paragon, bo może się przydać, jeśli będę coś musiała reklamować – mówi Magda Kaller.
Handlowcy rozpoczęli przedświąteczną bitwę o nasze pieniądze. Walczą o klienta wszelkimi sposobami, bo po świętach nie będziemy już tak skorzy do kupowania. Proponują promocje, korzystne kredyty i gratisy. Jak kupować, żeby wpaść w pułapki?

Klientowi trudno się oprzeć takim zabiegom, nad którymi łamią sobie głowy spece od marketingu. Dekoracje, nastrojowa muzyka, reklamy i promocje powodują, że przed świętami zwyczajnie im ulegamy i wybierając się na drobne zakupy, wychodzimy ze sklepu z kilkoma pełnymi siatkami.

 

Na co trzeba uważać? Haczyków i sideł zastawionych na klienta nie brakuje. Handlowcy starają się przyciągnąć nasz wzrok ekspozycjami towaru. Urządzają nawet stanowiska do pakowania prezentów, bo chętniej kupujemy, gdy w jednym miejscu możemy mieć zapakowany prezent.

 

Kieruj się rozumem nie sercem

Sprzedawcy wiedzą, że o zakupie decydują zmysły. Dla uszu - kolędy lub nastrojowe piosenki, dla oczu - świąteczne dekoracje, dla nosa - intensywne zapachy, a klienci ulegają czarowi i zapełniają sklepowe wózki i koszyki.

 

– Nie zwracamy uwagi na rzeczywiste oszczędności i kupujemy rzeczy, które jak okazuje się w domu, nie są nam potrzebne. Liczy się nastrój i hasło „promocja”! One działają w magiczny sposób. Bardziej jesteśmy skłonni w tym czasie ulec nastrojowi i kupić rzeczy na które zwyczajnie nas nie stać. Nie dajmy więc zwieść się reklamom i marketingowym zachętom, przychodźmy na zakupy przygotowani. Najlepszym pomysłem są karteczki z wypisaną listą sprawunków, nie zabierajmy karty kredytowej lecz gotówkę, ona najlepiej studzi zakupowy zapał. Kupując na raty, policzmy, ile rzeczywiście kosztować nas będzie kupowanie na kredyt, i czy nas na niego stać. Za miesiąc, kiedy przyjdzie nam go spłacać, za późno będzie na refleksje – mówi psycholog Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

 

Kupuj z głową

Jak zwykle skuteczne są wyprzedaże. Zwykle organizowane są dopiero po świętach, ale w części sklepów ceny już spadły o połowę. To także kolejny trik - skoro jest taniej, kupimy więcej, więc budżet sklepów i tak się domknie.

 

O to, przed czym można ostrzec konsumentów, zapytaliśmy Mariusza Burcharta, świętokrzyskiego wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej w Kielcach.

 

- Przede wszystkim czytajmy etykiety, sprawdzajmy terminy przydatności do spożycia towarów, które kupujemy - mówi Mariusz Burchart. – Policzmy też, czy rzeczywiście promocyjna cena jest korzystna i czy gratis dodawany do produktu jest nam potrzebny.

Po odejściu od kasy, przejrzyjmy dokładnie paragon, by sprawdzić, czy towar który ma promocyjną cenę na półce tak został nam policzony i zachowajmy go, bo jest on podstawą do reklamacji. Ale szczególnie trzeba uważać przy zawieraniu umów o kredyty. Wnikliwie je czytajmy, bo nieraz specjalnie skonstruowane są tak, że trudno je zrozumieć. Nie kupujmy okazji, tylko najpierw porównajmy w innych sklepach, czy to rzeczywiście najtańsza propozycja na rynku – przestrzega.

 

Zanim więc wybierzemy się na zakupy, przemyślmy dokładnie, co jest nam potrzebne i ile mamy na to pieniędzy, bo w przeciwnym razie po przyjściu do domu okaże się, że kupiliśmy stanowczo za dużo, a w dodatku nie to, co potrzeba.

Na co trzeba uważać na zakupach

 

* Do sklepu wybierajmy się z listą zakupów i kupujmy tylko zapisane towary.

* Zastanówmy się, czy rzeczywiście potrzebujemy danej rzeczy. Można ją odłożyć i wrócić po nią za kilkanaście minut.

* Nie odwiedzajmy sklepów, gdy jesteśmy głodni, bo wtedy kupujemy za dużo.

* Lepiej zabierać gotówkę, gdyż płacąc kartą mamy skłonność do rozrzutności.

* Róbmy zakupy w towarzystwie, druga osoba może wyperswadować transakcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia