Pierwszy etap projektu ma się zakończyć w czerwcu 2012 roku. Całość ma kosztować 27 milionów złotych, z czego 74 procent jest finansowanych przez Unię Europejską. Inwestycja wykonywana jest w ramach projektu "e-Świętokrzyskie - budowa sieci światłowodowych na terenie miasta Kielce". Oprócz 150 instytucji publicznych obejmie ona też wszystkie osiedla w mieście.
Na terenie Kielc powstanie także 20 publicznych punktów dostępu do Internetu w formie hotspotów. Rozplanowano je tak, by zasięgiem obejmowały miejsca, w których przebywa najwięcej ludzi, czyli place i instytucje. Bezpłatny dostęp do Internetu będzie miedzy innymi w urzędzie miasta, szpitalach, muzeach, na stadionie, w rezerwatach przyrody czy w powstającym ogrodzie botanicznym.
Część infrastruktury zostanie wydzielona na monitoring. Na większych skrzyżowaniach ustawione zostaną kamery, a dostęp do danych będzie miała policja i straż miejska. Realizacją zajmuje się firma OPF z Uniszowic w województwie lubelskim.
- Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Prace przebiegają na tyle sprawnie, że możliwe jest ich zakończenie przed przewidzianym terminem. Oczywiście zdarzają się problemy, ale na razie radzimy sobie z ich rozwiązywaniem - mówi Zygmunt Mazur z Zakładu Obsługi i Informatyki Urzędu Miasta Kielce, który nadzoruje projekt. – Aktualnie realizowany jest pierwszy etap prac związany z uzbrojeniem terenu do celów telekomunikacyjnych między innymi kładzione są rury, którymi będą przebiegać światłowody. Roboty trwają na ulicy Jagiellońskiej, Krakowskiej i Placu Najświętszej Marii Panny – dodaje Mazur. - Część prac będzie wymagała przebicia się pod ulicą Sienkiewicza wzdłuż ulicy Małej. Może to oczywiście spowodować pewne utrudnienia w ruchu, ale niestety jest to nieuniknione.
Skontaktowaliśmy się z Piotrem Chmielewskim z firmy OPF, który jest kierownikiem projektu w Kielcach.
- Jesteśmy firmą specjalizującą się w infrastrukturze telekomunikacyjnej. Realizujemy tego typu projekty od początku naszego istnienia – opowiada Chmielewski. – Do przetargu o realizację inwestycji stanęliśmy z kilkoma innymi konsorcjami. Muszę dodać, że kryteria były naprawdę ostre, ale wygraliśmy. Podejrzewam, że zadecydowało o tym doświadczenie, jakie mamy w tego typu działalności i oczywiście najlepsza cena, co jest szczególnie istotne w przetargach realizowanych dla instytucji publicznych. Prace przebiegają bardzo sprawnie. Jesteśmy naprawdę zadowoleni ze współpracy z miastem, bo nie zawsze jest to reguła. Mimo to, o ewentualnym przyspieszeniu terminu zakończenia inwestycji, będziemy mogli mówić dopiero pod ko-niec tego roku lub na początku przyszłego – dodaje.
Projekt ma przyczynić się do podniesienia poziomu atrakcyjności inwestycyjnej miasta, pomóc w rozwoju działalności naukowej, prowadzonej w uczelniach województwa świętokrzyskiego, wspomóc współpracę i kooperację pomiędzy instytucjami miasta z ich odpowiednikami krajowymi oraz zagranicz-nymi oraz obniżyć koszty usług telekomunikacyjnych instytucji publicznych.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?