Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2010

Marzena SMORĘDA [email protected]
46 procent respondentów z rynków europejskich popiera samozatrudnienie jako łatwo dostępną formę przedsiębiorczości.
46 procent respondentów z rynków europejskich popiera samozatrudnienie jako łatwo dostępną formę przedsiębiorczości.
Samozatrudnienie ma wielu zwolenników w całej Europie. Ponad 69 procent ankietowanych w jedenastu państwach europejskich wykazuje pozytywną postawę w stosunku do tej formy zatrudnienia. Oto wyniki badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę Amway w 11 krajach Starego Kontynentu.

Badanie na temat postaw w stosunku do przedsiębiorczości zostało przeprowadzone przed inauguracją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2010. Wynika z niego, że większość respondentów wyraża pozytywną opinię wobec założenia własnego biznesu bez potrzeby zatrudniania pracowników. - Przeciętnie 46 procent respondentów z rynków objętych naszym badaniem popiera samozatrudnienie jako łatwo dostępną formę przedsiębiorczości – mówi Michael Meissner, wiceprezes do spraw Corporate Affairs Amway Europe.

 

Konstrukcja badań

W okresie od sierpnia do października 2010 roku w badaniach na temat samozatrudnienia udział wzięło 12.510 respondentów z jedenastu państw europejskich, takich jak: Austria, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Polska, Rosja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina.

 

Potencjał biznesowy w Europie

Wyniki badań odkrywają duży potencjał biznesowy w całej Europie. Oto, w jaki sposób w porównaniu wypadają poszcze-gólne państwa biorące udział w badaniu. Najbardziej pozytywną postawę w stosunku do przedsiębiorczości wykazują respondenci w Danii (89 proc.), Francji (79 proc.) i Wielkiej Brytanii (74 proc.). W Polsce wynik sięga 67 proc., podczas gdy na Ukrainie (61 proc.), w Niemczech i Austrii (po 56 proc.) ta forma zatrudnienia cieszy się najniższym stopniem aprobaty. Przeciętnie, ponad połowa respondentów wykazujących pozytywną postawę w stosunku do samozatrudnienia bierze pod uwagę rozpoczęcie własnej działalności biznesowej. Liczby te najwyższe są w Turcji, Szwajcarii i we Włoszech. Polska mieści się tu na pozycji średniej.

 

Duch przedsiębiorczości jest szczególnie popularny wśród respondentów pomiędzy 14. a 29. rokiem życia. 79 proc, osób, właśnie wchodzących na rynek pracy, podkreśla swój ogólnie pozytywny stosunek do samozatrudnienia. Co drugi respondent (49 proc.) poniżej 30. roku życia rozważa rozpoczęcie własnej działalności biznesowej.

 

Łatwe w zastosowaniu sposoby samozatrudnienia są najbardziej atrakcyjne

Założenie działalności gospodarczej musi być przede wszystkim łatwe. Dla Europejczyków biorących udział w bada-niach samozatrudnienie jako główne bądź dodatkowe źródło dochodów jest preferowanym modelem przedsiębiorczości. Samozatrudnienie jest najbardziej atrakcyjne dla badanych we Włoszech, Niemczech i Francji. Tuż za nimi plasuje się Szwajcaria i Polska z 50 procent pozytywnym podejściem to tej formy przedsiębiorczości. Samozatrudnienie, jako dodatkowe źródło dochodów, jest najbardziej preferowane w trzech państwach niemieckojęzycznych oraz w Polsce (55 proc.).

 

Wśród głównych atutów samozatrudnienia respondenci wymienili niezależność (40 proc. - Polska 42 proc.), samospełnienie (35 proc. - Polska 33 proc.) oraz szanse na dodatkowe źródło dochodu (34 proc. - Polska 41 proc.).

 

Europejczykom nie brakuje pomysłów na biznes, lecz pieniędzy i odwagi

Europejczycy, biorący udział w badaniu, za największe przeszkody na drodze do samozatrudnienia określili brak kapitału początkowego (54 proc. - Polska 48 proc.) oraz strach przed porażką (34 proc. - Polska 41 proc.). Zaledwie jedna piąta (20 proc. - Polska 29 proc.) respondentów postrzega brak pomysłów na biznes jako największy problem. Żaden naród nie szacuje przeszkód związanych z rozpoczęciem działalności wyżej niż Niemcy. Dla porównania, respondenci z Wielkiej Brytanii uważają, że potencjalne przeszkody mają na nich najmniejszy wpływ.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia