Świętokrzyski poseł Adam Cyrański pyta premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość nabycia przez Skarb Państwa terenów w Obicach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Poseł Adam Cyrański
Poseł Adam Cyrański
Świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański pyta premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość nabycia przez Skarb Państwa terenów w Obicach i utworzenia tam strefy inwestycyjnej. Parlamentarzysta złożył w tej sprawie interpelację do szefa rządu.

To kolejna interpelacja posła Adama Cyrańskiego dotycząca przyszłości terenów w Obicach, gdzie w przeszłości miał powstać port lotniczy, ale obecne plany zakładają utworzenie parku przemysłowego. Koncepcja przekształcenia nieruchomości o łącznej powierzchni około 600 hektarów zlokalizowanych w granicach administracyjnych gmin Chmielnik, Kije oraz Morawica na strefę inwestycyjną zyskała szeroką akceptację ze strony społecznej oraz wśród przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, a także parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych.

Problem w tym, że działki pozyskano w drodze kupna oraz w trybie wywłaszczenia pod cel publiczny – budowę portu lotniczego. Po ewentualnej decyzji miasta Kielce o zmianie kierunku zagospodarowania terenów ich byłym właścicielom przysługuje prawo zwrotu nieruchomości - oczywiście pod warunkiem zwrotu na rzecz miasta pieniędzy, jakie otrzymali z tytułu wywłaszczenia lub sprzedaży. W takiej sytuacji duże kompleksy nieruchomości utraciłyby funkcję jednorodnych pod względem własnościowym, co znacznie utrudniłoby lub uniemożliwiło zagospodarowanie ich pod budowę fabryk czy magazynów.

Od początku tej kadencji Sejmu świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański proponuje, aby uregulować kwestię statusu własnościowego zgromadzonych gruntów odgórnie - poprzez decyzje ustawodawcze. Chodzi o wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej kategorii celu publicznego "o strategicznym znaczeniu rozwojowym". Dzięki takiemu rozstrzygnięciu samorządy na terenie całego kraju dostałyby narzędzie do uwolnienia zamrożonego potencjału nieruchomości gromadzonych na cel, który uległ dezaktualizacji. Zgodnie z tą koncepcją byłym właścicielom przysługiwałoby jedynie zadośćuczynienie o charakterze finansowym w wysokości różnicy między ceną sprzedaży/wywłaszczenia a wartością aktualną. Po wypłacie tych środków samorząd stawałby się wyłącznym właścicielem nieruchomości i mógł realizować na nich inny cel publiczny. Z wyliczeń Urzędu Miasta Kielce wynika, iż koszt takiej operacji w przypadku terenów w Obicach wyniósłby około pięciu milionów złotych.

Jednak ostatnia odpowiedź wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk na kolejną interpelację posła Adama Cyrańskiego w tej sprawie wskazuje, iż rząd ani nie przygotuje spec ustawy, ani nie zaangażuje się finansowo w projekt utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach. CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd nie zaangażuje się w działania związane z utworzeniem strefy inwestycyjnej w Obicach. Ostry komentarz posła Adama Cyrańskiego.

Poseł Adam Cyrański w najnowszej interpelacji pyta premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość odkupienia terenów w Obicach przez Skarb Państwa i zorganizowanie tam strefy inwestycyjnej w ramach rządowej inicjatywy. Kilka tygodni temu z taką samą ofertą zarówno do centralnego ośrodka władzy, jak i do marszałka województwa świętokrzyskiego zwrócił się prezydent Kielc Bogdan Wenta. CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Kielc Bogdan Wenta ogłosił, iż miasto rezygnuje z koncepcji utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach. Czy to koniec projektu?

"Należy stwierdzić, że dotychczasowe starania wszystkich zainteresowanych stron nie przybliżyły mieszkańców województwa świętokrzyskiego do korzystania z dobrodziejstwa rozwoju gospodarczego regionu, który niewątpliwie zostałby przyspieszony przez projekt inwestycyjny na tak wielką skalę. Szukając drogi rozwiązania impasu, w jakim obecnie znajduję się ten projekt, nasuwa się zmiana właściciela nieruchomości. Być może jeśli Skarb Państwa objąłby we władanie te tereny, to biorąc pod uwagę nieporównywalnie większe możliwości, jakimi dysponuje rząd, udałoby się ten, strategiczny dla rozwoju województwa świętokrzyskiego, ale też prawdopodobnie całego kraju projekt uruchomić" - pisze Adam Cyrański w interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Pragnę jednocześnie nadmienić, iż Prezydent Kielc wyraził ostatnio wolę zbycia tych nieruchomości, a ministerstwo rozwoju w odpowiedzi na moją interpelację sugerowało już zbycie nieruchomości przez miasto na rzecz Agencji Restrukturyzacji Przemysłu S.A." - dodaje Adam Cyrański.

Poseł zadał premierowi trzy pytania.

  • Czy w związku z impasem prawnym dotyczącym wywłaszczonych pod lotnisko terenów, rząd dopuszcza możliwość ich odkupienia i utworzenia tam strefy inwestycyjnej?
  • Czy Agencja Restrukturyzacji Przemysłu nadal jest zainteresowana tymi terenami?
  • Czy inne spółki Skarbu Państwa mogą być zainteresowane tymi terenami?

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Materiał oryginalny: Świętokrzyski poseł Adam Cyrański pyta premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość nabycia przez Skarb Państwa terenów w Obicach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Rząd kupując te tereny powinien określić jak będą zagospodarowane.Możemy się obudzić z ręką w nocniku! Coś mi tu brzydko pachnie!

G
Gość

Ależ Panu Posłowi zależy aby odblokować te tereny. Chyba niezły biznes tam chce robić. Niech leży to odłogiem tak jak do tej pory i już!!!

G
Gość

W tej sytułacji akurat to rząd powinien się d@#ą wypiąć na to . Tyle lat wałkowania tematu i przekonywanie jak ,,niezbedna " to inwestycja ,a teraz pozbyć się kłopotu . Ponoć mieszkań socjalnych brakuje (nastawiac kontenerów i przesiedlić chołote ,patilogie i innych dłużników, miejsca aż natto teraz jest :-)

Dodaj ogłoszenie