Nasza Loteria

Świętokrzyski Transfer Wiedzy. Połączyli biznes z nauką, będą patenty

Lidia Cichocka
- Najczęściej staże wykorzystywano do znalezienia rozwiązań techniczno-procesowych – mówi wicedyrektor wicedyrektor Staropolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej  Dorota Tekieli-Bisińska
- Najczęściej staże wykorzystywano do znalezienia rozwiązań techniczno-procesowych – mówi wicedyrektor wicedyrektor Staropolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Dorota Tekieli-Bisińska Aleksander Piekarski
Dzięki projektowi Staropolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej udało się połączyć biznes z nauką. Izba przygotowała projekt „Świętokrzyski Transfer Wiedzy – wiedza i praktyka dla rozwoju gospodarki” polegający na kompleksowym wsparciu przedsiębiorstw jak również pracowników naukowych w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań dla rozwoju regionalnej gospodarki.

W nowoczesnych laboratoriachna

- W praktyce polegało to na łączeniu firm zainteresowanych rozwiązywaniem swoich problemów z  naukowcami - mówi wicedyrektor Izby Dorota Tekieli-Bisińska. Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Z całej Polski zgłosiły się uczenie gotowe wysyłać na staż swoich pracowników, Politechnika Świętokrzyska wyraziła chęć przyjęcia do siebie pracowników kilku firm udostępniając własne, nowoczesne laboratoria.

Współpraca zaczynała się od rozmów, definiowania problemów do rozwiązania i pisania indywidualnych planów stażów. Powstało ich 80. Komisja konkursowa wybrała 28 finalistów, zaś Politechnika siedmiu  pracowników. – Na przyjęcie większej ilości nie było miejsca, ale sprawa dalszej współpracy jest otwarta – przyznaje kierujący projektem prof. Leszek Płonecki z Politechniki Świętokrzyskiej.

Staże trwały od 6 do 8 miesięcy. Po ich zakończeniu uczestnicy i przedsiębiorcy zgodnie twierdzą, że projekt obu stronom przyniósł korzyści.

- Naukowcy mogli wykorzystać w praktyce swą wiedzę, zdobyli nowe doświadczenie a przedsiębiorcy mieli do dyspozycji ich wiedzę i  sprzęt, który naszej uczelni udało się kupić dzięki programom unijnym – podkreślał prof. Płonecki.

 

Mikroskop  dla  huty

Tak było z Celsą Huta Ostrowiec, która wykorzystała supernowoczesny elektroniczny mikroskop skaningowy do badania wad swoich wyrobów. – Wyniki uzyskane pod okiem dr Mirosława Gajewskiego były bardzo interesujące i umożliwiają ich usunięcie. Także wykorzystanie kamery termowizyjnej  pomogło określić energochłonność urządzeń klimatyzacyjnych stosowanych przez firmę Klimatechnik, co pozwoli jej rozwinąć działalność. Skarżyskie Mesko dzięki współpracy z Politechniką  zastosuje nowe technologie w produkcji amunicji.

- To , że mogliśmy udostępnić przemysłowi nasze,  świetnie wyposażone laboratoria to ogromny plus tego projektu, bo poza projektem takim jak ten, jest to praktycznie niemożliwe – przyznał prof. Płonecki A przecież jest to bardzo ważne dla  naszej gospodarki oraz dla uczelni, która raportuje korzyści  płynące z realizowanych projektów unijnych. Życzyłbym sobie by takie projekty były nadal realizowane - stwierdził profesor.

Osiem miesięcy za czystsze śmieci

Dr Lidia Bartkiewicz z Politechniki Świętokrzyskiej opisała współpracę z jędrzejowską firmą Quickpack, która przerabia odpady wytwarzając granulat do produkcji folii i foliowe torebki. Efektem ośmiomiesięcznej współpracy było usprawnienie procesu oczyszczania ścieków i zmniejszenie kosztów działalności, poprawienie jakości
Dariusz Skrzypczak właściciel firmy Delfin produkującej przydomowe oczyszczalnie nie krył zadowolenia z faktu udziału w projekcie.  Dr Anna Rabajczyk z Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego pomogła mu udoskonalić technologię stosując nanomateriały i przygotować zupełnie nowy produkt.

Wnioski patentowe

– Zgłaszamy wniosek patentowy, a nasz produkt został bardzo pozytywnie oceniony w konkursie Gekon – mówiła autorka tych zmian. Podkreślała, że jako pracownik uniwersytetu ma ogromne problemy z nawiązaniem kontaktu z przemysłem. _– Szukałam firmy, która chciałaby przetestować moje pomysły, ale odmawiano, bo nie mam doświadczenia. Dzięki projektowi dostałam szansę. - Najczęściej staże wykorzystywano do znalezienia rozwiązań techniczno-procesowych – mówi wicedyrektor Tekieli–Bisińska. – Było ich zdecydowanie więcej niż organizacyjno-marketingowych.  Pilotażowo wprowadziliśmy także  czasowe zatrudnienie polegające na  przyjęciu do pracy  pracowników dużych firm o wysokich kwalifikacjach, którzy mieli pomóc małym przedsiębiorstwom..

Produkt z kampanią

Z takiej formy pomocy skorzystał na przykład Ekoplon z Grabek Dużych przygotowując strategię marketingową  w komunikacji internetowej, chce też poprawić wizerunek i zwiększyć rozpoznawalność marki. Ekoplonowi doradzał dr Marcin Szplit z uniwersytetu mgr Radosław Gad z Politechniki Świętokrzyskiej pomagał  Zakładowi Transportu Energetyki z Połańca, kopalnia Józefka  wykorzystała wiedzę dr Kamila Wiśniewskiego do przygotowania  strategii marketingowej nowego produktu: nawozu wapniowo-magnezowego łącznie z kampanią edukacyjną  a Polfol z Masłowa planuje wejście na zagraniczne rynki.

- Efekty zakończonego właśnie projektu są większe niż zakładaliśmy – podkreśla Tekieli-Bisińska.Z pewnością w wielu przypadkach nawiązana współpraca będzie trwać. Izba  już wskazuje  możliwości dalszej współpracy naukowej. Kolejna perspektywa finansowa stawia na taką działalność.

Świętokrzyski Transfer Wiedzy
W projekcie Świętokrzyski Transfer Wiedzy – wiedza i praktyka dla rozwoju gospodarki” wzięło udział 28 przedsiębiorstw z terenu województwa świętokrzyskiego i 9 szkół wyższych z terenu Polski.
- Przedstawiono 80 indywidualnych planów pracy, z których komisja konkursowa wybrała finalistów.
- Realizowano 26 staży odbywanych przez pracowników naukowych lub pracowników firm na Politechnice Świętokrzyskiej.
- Powstało 37 nowych rozwiązań z czego 8 jest innowacyjnych i zostaną zgłoszone wnioski patentowe.
- Projekt trwał dwa lata.
- Projekt był wspólfinansowany ze środkó Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  RPO Kapitał Ludzki.
- Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa  zachęca przedsiębiorców oarz uczelnie do korzystania z programów które umożliwiaja  podobne działania: łączenie biznesu i nauki, w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chlorek
no to jak będom te patenty to wtedy opiszecie bo narazie to artykuł o niczym
S
Stefan Żbik
z patentów dobry jest e-fakturomat, takie narzędzie dla firm, zeby wystawiać samemu fv na podstawie paragonu i nie czekać w kolejkach do informacji
d
dsadsa
Gów.no będzie... Z państwowego nigdy nic nie wychodzi. Będzie taki "sukces" jak wszelkie Centra Innowacyjne i inne Inkubatory Przedsiębiorczości. Kiedy ludzie zrozumieją, że biznes nie rozwija się poprzez zabieranie ludziom ogromnych podatków i za część tych podatków "pobudzanie" biznesu. Przestańcie  zabierać, to biznes sam rozkwitnie!! (Tak, niekoniecznie w Kielcach, biznes ma tam powstawać gdzie jest potrzebny a nie tam gdzie ludzie mieszkają, ludzie mają być MOBILNI!)
s
sue
"RPO Kapitał Ludzki"? Nie ma czegoś takiego - jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, ale Wam drodzy "dziennikarze" różnicy to przecież nie robi :)Przygotowanie strategii marketingowej musi być opracowane przy pomocy naukowców? Wybitne.Napiszcie lepiej jakiej wysokości środki z projektu pokryły oszty zarządzania projektem (personel, dodatki do umów, itp.).
A
Antonio B
Znam i polecam!
 
Platforma eFakturomat:
    eliminuje uciążliwe kolejki w punktach obsługi klienta,    pozwala Klientom na wygodne wystawienie dokumentu faktury w zaciszu domu lub przez uprawnionego pracownika w biurze,    redukuje koszty operacyjne sieci handlowej związane z obsługą administracyjną oraz samym wydrukiem faktur,    daje Klientowi możliwość osobistego wprowadzenia wszystkich danych do faktury, co wyklucza ewentualne błędy, które mógłby popełnić pracownik obsługi,    umożliwia pełne raportowanie sprzedaży,    stanowi źródło anonimowych danych statystycznych,    umożliwia wykorzystanie narzędzi mobilnych typu tablet czy smartphone    daje możliwość uzyskania korzyści finansowych z tytułu udostępniania raportów sprzedaży dla poszczególnych grup produktów wszelkiego typu agencjom badań rynku i opinii.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia