Nowy prezes wymienia trzy obszary, w których chciałby podjąć zasadnicze działania.
- Po pierwsze jest to większa aktywizacja środowiska przedsiębiorców w kierunku zrzeszania się i wstępowania do organizacji biznesowych. Przedsiębiorcy przez lata nauczyli się tego, że muszą sobie radzić sami. Jeśli już ktoś drugi pojawia się obok nich, to albo jest to osoba przeszkadzającą w prowa-dzeniu biznesu, doszukująca się uchybień i błędów albo jest to ktoś kto sam oczekuje wsparcia ze strony biznesu. Lewiatan jest organizacją założoną przez przedsiębiorców i dla przedsię-biorców. Dlatego członkowie stowarzyszeni w tej organizacji mogą skutecznie wpływać na wiele obszarów życia gospo-darczego, mogą nawiązywać współpracę i dzielić się prać nad rozwiązywaniem problemów. To wreszcie też możliwość uczestnictwa w życiu publicznym bez konieczności wstępowania do partii politycznych - przekonuje prezes Tworek, który podkreśla dysproporcję między wsparciem pracowników, a pracodawców.
- Pracownicy są wspierani przez silne związki zawodowe, a pracodawcy wciąż nie mają gdzie szukać podobnej pomocy. Lewiatan jest taką organizacją wsparcia dla przedsiębiorców – dodaje nasz rozmówca.
Zwalczyć zły stereotyp
Uważa on, że organizacje przedsiębiorców powinny także promować i budować pozytywne postrzeganie pracodawców.
- Dziś ciągle przedsiębiorcy odbierani są w polskim społeczeństwie poprzez złe stereotypy „ spiskowe teorie dziejów” itp. W Ameryce wielu polityków wywodzi się z biznesu. Są kongresmenami, gubernatorami itp. Wyborcy uważają, że skoro ci ludzie odnieśli sukces w biznesie, to odniosą też sukces w kierowaniu krajem. W Polsce, nie mając żadnego innego sukcesu, można odnieść sukces w polityce. Dlatego polscy przedsiębiorcy tak rzadko trafiają do parlamentu i dlatego prawo dla biznesu jest u nas ciągle tak ułomne. Fakt, początki kapitalizmu mogły się kojarzyć w Polsce z nieuczciwymi postawami w biznesie, ale dziś tego już nie ma. Została ciężka praca przedsiębiorców, którzy każdego dnia tworzą nowe miejsca pracy, płacą podatki i generują Produkt Krajowy Brutto. Współczesny polski przedsiębiorca dba o swoją firmę, o swoją załogę o przestrzegani prawa. Czas zatem zmienić stereotypy, bo zaburzają one relacje między biznesem, a opinią publiczną. Od tego może być właśnie Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan – przekonuje Tomasz Tworek.
A trzeci cel, jaki sobie nowy prezes, to po prostu bieżące funkcjonowanie związku, realizacja projektów, na które pienią-dze pochodzą z Unii Europejskiej i sprawne zarządzenia organizacją.
Ważne regiony
A co może Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w skali regionu? Wszak nie w województwach pisze się nowe ustawy, rozmawia z rządem itp.
- To prawda, ale w regionach zapada wiele istotnych decyzji. To w województwach dzieli się unijne pieniądze, także dla przedsiębiorców, to w województwach powstają, a przynajmniej powinny powstawać plany przestrzennego zagospodarowania, to tu zapadają decyzje dotyczące firm wspierania zatrudnienia w firmach itp. Silny Lewiatan jest choćby po to, aby właśnie naciskach na samorządy w szybkim przygotowywaniu planów przestrzennego zagospodarowywania terenu. Ich brak hamuje inwestycje i powstawanie nowych miejsc pracy. Do tego nie potrzeba pieniędzy tylko chęci urzędników. Dlatego cieszę się, że mamy w świętokrzyskim oddziale nowe władze i wierzę, że osoba prezesa Tworka, który już nie raz pokazał, że interesuje go coś więcej, niż tylko rozwój własnej firmy pozwoli nam zdynamizować działanie Lewiatana w tym regionie – mówi Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?