MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych ma nowego prezesa

Jarosław PANEK, [email protected]
Nowym prezesem Świętokrzyskiego Związku Pracodawcó Prywatnych został prezes Dorbudu, Tomasz Tworek
Nowym prezesem Świętokrzyskiego Związku Pracodawcó Prywatnych został prezes Dorbudu, Tomasz Tworek
Kilka dni temu zmienił się prezes kieleckiego oddziału Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Na nowego szefa tej organizacji w naszym regionie wybrano Tomasza Tworka, prezesa kieleckiej firmy DORBUD. Co zmieni się pod jego zarządem.

Nowy prezes wymienia trzy obszary, w których chciałby podjąć zasadnicze działania.

- Po pierwsze jest to większa aktywizacja środowiska przedsiębiorców w kierunku zrzeszania się i wstępowania do organizacji biznesowych. Przedsiębiorcy przez lata nauczyli się tego, że muszą sobie radzić sami. Jeśli już ktoś drugi pojawia się obok nich, to albo jest to osoba przeszkadzającą w prowa-dzeniu biznesu, doszukująca się uchybień i błędów albo jest to ktoś kto sam oczekuje wsparcia ze strony biznesu. Lewiatan jest organizacją założoną przez przedsiębiorców i dla przedsię-biorców. Dlatego członkowie stowarzyszeni w tej organizacji mogą skutecznie wpływać na wiele obszarów życia gospo-darczego, mogą nawiązywać współpracę i dzielić się prać nad rozwiązywaniem problemów. To wreszcie też możliwość uczestnictwa w życiu publicznym bez konieczności wstępowania do partii politycznych - przekonuje prezes Tworek, który podkreśla dysproporcję między wsparciem pracowników, a pracodawców.

- Pracownicy są wspierani przez silne związki zawodowe, a pracodawcy wciąż nie mają gdzie szukać podobnej pomocy. Lewiatan jest taką organizacją wsparcia dla przedsiębiorców – dodaje nasz rozmówca.

Zwalczyć zły stereotyp

Uważa on, że organizacje przedsiębiorców powinny także promować i budować pozytywne postrzeganie pracodawców.

- Dziś ciągle przedsiębiorcy odbierani są w polskim społeczeństwie poprzez złe stereotypy „ spiskowe teorie dziejów” itp. W Ameryce wielu polityków wywodzi się z biznesu. Są kongresmenami, gubernatorami itp. Wyborcy uważają, że skoro ci ludzie odnieśli sukces w biznesie, to odniosą też sukces w kierowaniu krajem. W Polsce, nie mając żadnego innego sukcesu, można odnieść sukces w polityce. Dlatego polscy przedsiębiorcy tak rzadko trafiają do parlamentu i dlatego prawo dla biznesu jest u nas ciągle tak ułomne. Fakt, początki kapitalizmu mogły się kojarzyć w Polsce z nieuczciwymi postawami w biznesie, ale dziś tego już nie ma. Została ciężka praca przedsiębiorców, którzy każdego dnia tworzą nowe miejsca pracy, płacą podatki i generują Produkt Krajowy Brutto. Współczesny polski przedsiębiorca dba o swoją firmę, o swoją załogę o przestrzegani prawa. Czas zatem zmienić stereotypy, bo zaburzają one relacje między biznesem, a opinią publiczną. Od tego może być właśnie Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan – przekonuje Tomasz Tworek.

A trzeci cel, jaki sobie nowy prezes, to po prostu bieżące funkcjonowanie związku, realizacja projektów, na które pienią-dze pochodzą z Unii Europejskiej i sprawne zarządzenia organizacją.

Ważne regiony

A co może Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w skali regionu? Wszak nie w województwach pisze się nowe ustawy, rozmawia z rządem itp.

- To prawda, ale w regionach zapada wiele istotnych decyzji. To w województwach dzieli się unijne pieniądze, także dla przedsiębiorców, to w województwach powstają, a przynajmniej powinny powstawać plany przestrzennego zagospodarowania, to tu zapadają decyzje dotyczące firm wspierania zatrudnienia w firmach itp. Silny Lewiatan jest choćby po to, aby właśnie naciskach na samorządy w szybkim przygotowywaniu planów przestrzennego zagospodarowywania terenu. Ich brak hamuje inwestycje i powstawanie nowych miejsc pracy. Do tego nie potrzeba pieniędzy tylko chęci urzędników. Dlatego cieszę się, że mamy w świętokrzyskim oddziale nowe władze i wierzę, że osoba prezesa Tworka, który już nie raz pokazał, że interesuje go coś więcej, niż tylko rozwój własnej firmy pozwoli nam zdynamizować działanie Lewiatana w tym regionie – mówi Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia