Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Przewozy Regionalne wypuścily w trasę elfy

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kolorystycznie nowe elfy są podobne do już jeżdżących w naszym regionie EN81. Na każdym z nich widnieje świętokrzyska Baba-Jaga. Fot. Łukasz Zarzycki
Kolorystycznie nowe elfy są podobne do już jeżdżących w naszym regionie EN81. Na każdym z nich widnieje świętokrzyska Baba-Jaga. Fot. Łukasz Zarzycki
Dwa nowoczesne, wygodne, szybkie, tanie w eksploatacji i przede wszystkim bezpieczne szynobusy trafiły już do Kielc. Kolejne pojawią się za kilka tygodni. Województwo świętokrzyskie - właściciel pojazdów – dało je w dzierżawę Świętokrzyskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych.

Pierwsze elfy już jeżdżą po naszym województwie, kolejne ruszą w trasy pod koniec listopada. Nowoczesny tabor, który został zakupiony od bydgoskiej fabryki to dla świętokrzyskiej infrastruktury taborowej duży krok w rozwoju, a dla pasażerów nowa jakość podróżowania. (zdjęcia)

 

Wygodnie i bezpiecznie

 

Elf, czyli niskopodłogowy, elektryczny zespół trakcyjny to autobus jeżdżący po szynach, w którym nie ma przedziałów, o kategorii drugiej klasy. Przeznaczony w całości dla osób niepalących. Znajduje się w nim wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, między innymi drzwi otwierane poprzez naciśnięcie przycisku przez pasażerów z zewnątrz lub wewnątrz pojazdu blokowane automatyczne po przekroczeniu prędkości 5 kilometrów na godzinę, gniazdka elektryczne o napięciu 230V, klimatyzacja, intercom do kontaktu głosowego między pasażerem a maszynistą, monitoring, system wykrywający pożar, sprzęt nagłaśniający dla pasażerów, miejsca do przewozu rowerów, toalety w systemie zamkniętym. Jest też przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W środku każdego pojazdu są ergonomiczne siedzenia z zagłówkiem wykończonym skórą i ruchomymi podłokietnikami. Elf napędzany jest silnikami elektrycznymi, zasilanymi prądem stałym o napięciu 3kV. Może jeździć nawet z prędkością 130 kilometrów na godzinę.

 

Wszystko pod kontrolą

 

Ciekawostką w nowych elfach jest wprowadzenie dwóch systemów - Automatycznego Zliczania Pasażerów i Analizy Czasu Jazdy. Województwo świętokrzyskie jest pierwszym w Polsce, które wprowadziło je do swojego taboru. Wszystkie dane z kursujących pojazdów w trybie on-line są przesyłane na serwer, gdzie pracownicy mogą swobodnie obserwować sytuację w pojazdach i kontrolować ruch podróżnych, a także ich punktualność.

 

Pieniądze na ten zakup pochodziły z dwóch źródeł Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013, a także z budżetu województwa świętokrzyskiego, w znacznej mierze z Funduszu Kolejowego, który został przyznany województwom po usamorządowieniu Spółki PKP Przewozy Regionalne.

 

Co to jest szynobus?

W województwie świętokrzyskim do tej pory jeździły tylko dwa elektryczne autobusy szynowe, zwane potocznie szynobusami. Kursują na trasach Kielce – Sędziszów, Kielce – Skarżysko i Skarżysko – Ostrowiec. Mają 60 miejsc siedzących i 80 stojących. Pod koniec września spółka Przewozy Regionalne w naszym regionie dostała w dzierżawę dwa większe elektryczne zespoły szynowe, a kolejne dwa mają trafić do nas do końca listopada. Podróżować nimi może więcej pasażerów: 107 na miejscach do siedzenia i 123 na stojąco. Na razie podróżują głównie na trasach województwa świętokrzyskiego i na linii Skarżysko-Kamienna – Kielce – Częstochowa. Potem wyruszą także do Krakowa i Oświęcimia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia