Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu Niemcy zaczęli akcję wymordowania Żydów z okupowanej Polski

Tomasz Trepka
Wideo
od 16 lat
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku przystąpiono do likwidacji getta w Lublinie. Był to początek Akcji „Reinhardt”, która oznaczała operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 w ramach Endlösung der Judenfrage (tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej).

Akcja „Reinhardt” została zatwierdzona podczas konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku, której przewodniczył Reinhardt Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), generał SS i policji, jeden z głównych architektów Zagłady.
Masową eksterminacją Żydów bezpośrednio kierowali dowódca SS i policji dystryktu lubelskiego Odilo Globocnik oraz jego zastępca Hermann Höfle, szef sztabu sztab akcji, ulokowanego w Lublinie. Zbrodnia dokonywana była w trzech obozach śmierci - w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Oprócz eksterminacji miała również za zadanie grabież mienia ofiar oraz wykorzystanie żydowskiej siły roboczej w licznych obozach pracy. Tempo jej realizacji było błyskawiczne - największe nasilenie nastąpiło od marca do grudnia 1942 roku.

Jak podkreślają historycy z Instytutu Pamięci Narodowej ogółem akcja „Reinhardt” pochłonęła więcej ludzkich istnień niż było ofiar w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w czasie ponad dwóch lat. Jej ofiarami padali nie tylko Żydzi polscy - choć stanowili większość - ale także deportowani - głównie na teren Lubelszczyzny - Żydzi niemieccy, austriaccy, czescy, słowaccy, holenderscy i francuscy.

Do końca 1942 roku III Rzesza Niemiecka wymordowała niemal 1,3 milionów Żydów z dystryktów warszawskiego, radomskiego, lubelskiego i krakowskiego, ponad pół miliona z dystryktu Galicja i około 130 tysięcy z okręgu białostockiego. Ostatnim etapem Akcji „Reinhardt” było zamordowanie w dniach 3-4 listopada 1943 roku ponad 40 tysięcy Żydów umieszczonych w obozach w Poniatowej, Trawnikach i Majdanku (Aktion Erntefest – Operacja „Dożynki”).

O Akcji „Reinhardt” przeczytasz więcej:
https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/holocaust/79748,Zbrodnicza-Akcja-Reinhardt.html

Delegatura IPN w Kielcach przygotowała szereg wydarzeń upamiętniających ofiary Akcji „Reinhardt”:

  • marzec – kwiecień, Kielce – prezentacja wystawy „Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu”
  • 24 marca 2022, Kielce, Skwer Stefana Żeromskiego – otwarcie wystawy „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny Światowej” (prezentacja do 11 kwietnia)
  • 19 sierpnia 2022, Kielce – promocja książki Jacka A. Młynarczyka, „W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”
  • sierpień 2022 – dodatek prasowy do „Echa Dnia” dotyczący Akcji „Reinhardt”
  • wrzesień 2022, Chmielnik – projekcja filmu „Biegnij chłopcze, biegnij”
  • wrzesień 2022, Chmielnik – prezentacja wystawy „Pokolenie Baczyńskiego”
  • 7–8 października 2022, Chmielnik – konferencja popularnonaukowa „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim. W 80. rocznicę niemieckiego ludobójstwa Żydów” oraz prezentacja wystawy „Akcja Reinhardt”
  • 4 grudnia 2022 – wykład online doktora Tomasza Domańskiego na temat powstania „Żegoty”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie