MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Szejna nie jest już szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie. Partia przestała istnieć i zmieniła nazwę na Nowa Lewica

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Andrzej Szejna, przewodniczący Nowej Lewicy w Świętokrzyskiem
Andrzej Szejna, przewodniczący Nowej Lewicy w Świętokrzyskiem
Świętokrzyski poseł Andrzej Szejna nie jest już szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie. Funkcje stracili także wiceprzewodniczący rady wojewódzkiej oraz liderzy struktur powiatowych. Dlaczego? Bo partia przestała istnieć i zmieniła nazwę na Nowa Lewica.

Na czele Nowej Lewicy w Świętokrzyskiem stanął... Andrzej Szejna. Wiceprzewodniczący rady wojewódzkiej SLD objęli analogiczne funkcje w nowej formacji, dotyczy to także szefów struktur powiatowych.

Jak wyjaśnia poseł Andrzej Szejna, kilka tygodni temu wprowadzono zmianę w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w celu stworzenia nowego ugrupowania politycznego o nazwie Nowa Lewica. - Statut umożliwia wstępowanie w szeregi nowej formacji przede wszystkim członkom partii Wiosna Roberta Biedronia oraz wszystkim, którzy chcą przyłączyć się do kontynuacji i nowego projektu. Z formalnego punktu widzenia wszyscy członkowie SLD zostają automatycznie członkami Nowej Lewicy, natomiast oczekujemy, i to jest nasz cel, że członkowie partii Wiosna w najbliższym czasie zapiszą się do Nowej Lewicy, czyli dawnego SLD współtworząc nowe ugrupowanie polityczne - tłumaczy Andrzej Szejna.

Dodaje, iż od dwóch dni nie jest przewodniczącym rady wojewódzkiej świętokrzyskiego SLD, ale przewodniczącym rady wojewódzkiej Nowej Lewicy.

Andrzej Szejna podkreśla, iż program Nowej Lewicy jest mocno odświeżony. - Na pierwszym miejscu stawiamy sprawy społeczne, w tym dotyczące podniesienia minimalnej emerytury, większych nakładów na ochronę zdrowia czy stworzenia prawdziwego systemu socjalnego budownictwa mieszkalnego. Oczywiście praworządność i członkostwo Polski w Unii Europejskiej są również jednymi z naszych priorytetów - mówi poseł.

Powstanie nowej partii oznacza także wybory nowych władz. Termin wewnątrzpartyjnej elekcji wyznaczy w drodze uchwały rada krajowa formacji. Zgodnie ze znowelizowanym statutem zarządzanie strukturami na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim oraz powiatowym będzie się odbywać w modelu dwóch współprzewodniczących.

- Chcemy, aby współprzewodniczący pochodzili z dwóch partii tworzących Nową Lewicę, czyli Wiosny i SLD, co oznaczałoby, że dołączy do mnie osoba rekomendowana przez Wiosnę w drodze wyborów demokratycznych. Jest to pomysł stosowany obecnie przez niemiecką socjaldemokrację, która również zmieniła statut - wyjaśnia Andrzej Szejna.

Na szczeblu krajowym funkcje obejmą były szef SLD Włodzimierz Czarzasty oraz lider Wiosny Robert Biedroń. A w województwie świętokrzyskim? - Będę ubiegał się o rekomendacje ze strony SLD - odpowiada Andrzej Szejna.

Nieoficjalnie wiadomo, iż Wiosna wskaże swojego obecnego koordynatora w regionie - Grzegorza Żmudę ze Staszowa.

Partia Razem pozostaje bytem odrębnym wobec Nowej Lewicy, choć tworzy z tą formacją klub parlamentarny i będzie aktywnie uczestniczyć w kampanii wyborczej Roberta Biedronia, który ubiega się o fotel prezydenta Polski.

- Będziemy zachęcać Razem do integracji, choć nic nie wolno robić na siłę. To musi być obopólna decyzja - zaznacza Andrzej Szejna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie