Apel Smoleński na "Kadrówce" w Kielcach! To wzbudziło kontrowersje (WIDEO)

Tomasz Trepka
Zakończenie marszu I Kompanii Kadrowej, tradycyjnie miało miejsce 12 sierpnia na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach, gdzie w sierpniu 1914 roku kwaterował wraz ze swoim sztabem komendant Józef Piłsudski.

Jednym z elementów piątkowej uroczystości było odczytanie apelu poległych, w którym uwzględniono między innymi tragicznie zmarłych przedstawicieli państwa polskiego na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, Lechem Kaczyńskim, którzy lecieli 10 kwietnia 2010 roku na upamiętnienie rocznicy zbrodni katyńskiej, nazwanego potocznie apelem smoleńskim.

Kwestia ta wywołuje jednak kontrowersje, przedstawiciele niektórych środowisk przeciwstawiają się wymienianiu zmarłych pod Smoleńskiem w jednym szeregu z bohaterami narodowymi, ludźmi poległymi w walce o niepodległość Polski – powstańcami, żołnierzami walk o niepodległość Polski w latach 1914-1918 oraz 1939-1945 czy żołnierzami powojennego podziemia antykomunistycznego.

- Nie widzę powodu do sporu. W apelu wymieniono wiele osób, które odznaczyły się w walkę i pielęgnowanie pamięci o zrywach niepodległościowych, do nich też można zaliczyć świętej pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego. Wszystkie wymienione w apelu pamięci osoby, żywo wspierały także nasze inicjatywy. Jeszcze raz powtórzę – nie widzę powodu do sporu – powiedział komendant 51 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Dionizy Krawczyński.

Apel Smoleński na zakończenie "Kadrówki" w Kielcach został odczytany po raz pierwszy w tym roku. To wywołało spore kontrowersje wśród zebranych przed Pałacem Biskupim. Pytanie, dlaczego nie odczytywano go we wcześniejszych latach pozostało bez odpowiedzi.

Dlaczego wszędzie tam gdzie jest wojsko odczytywany jest Apel Smoleński? O tym zdecydował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wszędzie tam, gdzie pojawia się honorowa asysta wojskowa, ma być odczytywany apel przypominający o ofiarach tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia - polecił. Pisemne polecenie zostało już rozesłane wewnętrzną pocztą do wszystkich jednostek wojskowych.

- To teraz integralna część każdego apelu pamięci. Treść apelu jest jednolita, jeżeli ktoś chce wojsko z apelem, no to ma też apel – wyjaśniał dla Newsweeka rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz zapytany, dlaczego przy każdej z uroczystości, także tych historycznych, przywoływani maja być między innymi Lech Kaczyński z małżonką, Ryszard Kaczorowski czy duchowni, którzy zginęli w Smoleńsku.

Według wielu osób polecenie nie jest rozkazem, zarządzeniem czy decyzją – nie mają więc charakteru aktu prawnego i nie występuje w oficjalnych dokumentach.

To polecenie ministra Macierewicza doprowadziło już do licznych nieporozumień, między innymi podczas obchodów rocznicy strajku robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak zrezygnował z asysty wojskowej nie chcąc , by wyczytywany był Apel Smoleński. Potem polecenie Macierewicza doprowadziło do awantury z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Na wielu uroczystościach nie chcąc wzbudzać kontrowersji zrezygnowano z udziału wojska.

Mamy pierwsze komentarze polityków do wydarzeń podczas powitania "Kadrówki" w Kielcach.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz lider PSL w regionie: - Potrzebna jest pamięć o tym tragicznym wydarzeniu oraz ofiarach. Ale wokół apeli smoleńskich robi się atmosfera która może za moment doprowadzić do groteskowej sytuacji. Dlatego trzeba tu dużej delikatności i umiarkowania. Jeśli za moment każda uroczystość patriotyczna będzie się rozpoczynać albo kończyć apelem smoleńskim, to doprowadzi do zdeprecjonowania pamięci. W ten sposób można wyrządzić krzywdę dla pamięci ofiar.

Anna Krupka, świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości: - Upamiętnianie ważnych wydarzeń i postaci jest dla naszego narodu podstawą. To nasz obowiązek. Pamięć o swojej historii to podstawa istnienia narodu. Wszyscy jesteśmy Europejczykami, ale najpierw Polakami. Pamięć o osobach, które odegrały istotną rolę w walce o naszą wolność jest ważna i wśród ofiar katastrofy smoleńskiej są takie osoby. Nie możemy o nich zapomnieć. To oczywiste.

Wideo

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A po co w ogóle wyczytywac uczestników wycieczki, którzy mieli pecha?
Główny pech był taki, że pojechali z bakaganiarzem, spiochem i mitomanem

G
Gość
W dniu 14.08.2016 o 23:26, Gość napisał:

Jaki obowiązek, gdzie jest on zapisany, co ty pisdzisz? No chyba że pisiury coś w nocy uchwaliły a pospisywacz podpisał?

 

Nie zamierzam szanować kaczych zjebów, którzy depczą prawo i są chamscy i aroganccy.

Sram na nich i szacunku ode mnie nie zaznają!

G
Gość
W dniu 14.08.2016 o 17:52, ROZMOWA napisał:

Wolność słowa nie zwalnia nas z obowiązku kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. :wacko:


Jaki obowiązek, gdzie jest on zapisany, co ty pisdzisz? No chyba że pisiury coś w nocy uchwaliły a pospisywacz podpisał?
G
Gość
W dniu 14.08.2016 o 20:10, slawo napisał:

Szacunek dla idioty !?

 

Odpieprzysz się qurwo, czy ci pomóc?

k
kutas

a co z wrakiem tak buczeli i co putin sra na nich wszystkich smierdzieli

R
ROZMOWA
W dniu 14.08.2016 o 20:10, slawo napisał:

Szacunek dla idioty !?

 

  Nie patrz w lustro.  :rolleyes:

s
slawo
W dniu 14.08.2016 o 17:52, ROZMOWA napisał:

Wolność słowa nie zwalnia nas z obowiązku kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. :wacko:  

Szacunek dla idioty !?

R
ROZMOWA
W dniu 14.08.2016 o 19:42, urbi napisał:

super nie idiota. gość ma rację tak pislamiści tak się zachowujecie i tak wyglądacie. Przykre ale prawdziwe...

 

 Nie jestem i nigdy nie byłem członkiem ani sympatykiem jakiegokolwiek ugrupowania politycznego w Polsce.  :)

u
urbi66
W dniu 14.08.2016 o 10:05, Gość napisał:

Gówno prawda.Oficjalna wizyta była dwa dni wcześniej.To była prywatna wycieczka za państwową kasę, mająca rozpocząć kampanie prezydencką kartofla

nie można zapominać o tym, że Lech K rozpoczynał w Smoleńsku kampanię prezydencką...

u
urbi
W dniu 14.08.2016 o 08:22, slawo napisał:

Idiota

super nie idiota. gość ma rację tak pislamiści tak się zachowujecie i tak wyglądacie. Przykre ale prawdziwe...

u
urbi66

co ma wspólnego kadrówka z wyklętymi a szczególnie " Łopaszką czy Burym" zasłużonym inaczej nie mówiąc o katastrofie smoleńskiej?????? Piłsudski na Wawelu przewraca się w krypcie mając druha Bohatyrowicza Leszka K. PISLAMIŚCI ŻENADA!!!!. Proponuję apel smoleński dołączyć do retrospekcji bitwy pod Grunwaldem, bitwy pod Racławicami itp. 

R
ROZMOWA
W dniu 14.08.2016 o 08:22, slawo napisał:

Idiota

 

Wolność słowa nie zwalnia nas z obowiązku kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. :wacko:  

x
xx

swojak i VIP - jesteście zajebiści.

G
Gość
W dniu 14.08.2016 o 10:05, Gość napisał:

Gówno prawda. Oficjalna wizyta była dwa dni wcześniej. To była prywatna wycieczka za państwową kasę, mająca rozpocząć kampanie prezydencką kartofla

No i szansa była dla antosia nażreć się niczym krycha
G
Gość
W dniu 14.08.2016 o 00:21, Gość napisał:

Ponieważ, prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu, stanowili delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Oni wszyscy lecieli tam służbowo samolotem rządowym, a nie prywatnie na wczasy.

Gówno prawda.
Oficjalna wizyta była dwa dni wcześniej.
To była prywatna wycieczka za państwową kasę, mająca rozpocząć kampanie prezydencką kartofla
Dodaj ogłoszenie