Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą burzyć hale suchedniowskiego Marywilu. Ma być lepiej

bol
Od pięciu lat Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil świecą pustkami. Nie udało się ani ocalić firmy przed upadkiem, ani znaleźć inwestora. 11 hektarów terenów przemysłowych leży odłogiem. Ma być lepiej.

Historia suchedniowskiego Marywilu sięga 1901 roku, gdy Antoni Wędrychowski otrzymał prawo eksploatacji gliny. W okresie międzywojennym produkowano naczynia i rury kanalizacyjne. Po wojnie zakład upaństwowiono i rozbudowano. W 1964 roku otwarto nowy zakład przy ulicy Sportowej, Marywil miał swoje filie w Parszowie i Stąporkowie. W latach świetności zakład zatrudniał ponad tysiąc osób, budował bloki mieszkalne dla pracowników, miał własną szkołę zawodową, a nawet ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem. Po zmianie ustroju fabryka zaczęła mieć kłopoty.

Nie znaleźli recepty
Przestarzałe technologie, coraz mniej zamówień, przerost zatrudnienia. Niestety, jedyną receptą na poprawę kondycji państwowej spółki były częste zmiany prezesów i wyprzedaż majątku. Mimo to długi rosły. Próby sprywatyzowania spółki nie powiodły się.

Gwóźdź do trumny
W końcu, w 2012 roku, w co najmniej dziwnych okolicznościach sprzedano największy atut spółki - należącą do niej kopalnię gliny „Baranów”. W ogłoszeniu o sprzedaży była podana powierzchnia - 22 hektary, informacja o dwóch budynkach gospodarczych w złym stanie i... ani słowa o tym, że znajduje się tam kopalnia z dużymi złożami. Za cenę wywoławczą, niespełna trzy miliony kupiła ją firma Agro - Bud ze Starachowic. Finansowy zastrzyk nie uratował Marywilu. Rok później ogłoszono jego upadłość. Od kilku lat majątkiem upadłego przedsiębiorstwa zarządza syndyk. Wysprzedaje to, co jeszcze zostało. Znaleźć kupca na teren do tej pory się nie udało, choć minęło już pięć lat.

Miał trafić do strefy
O Marywilu zrobiło się cicho. Poza konferencjami prasowymi, organizowanymi przez poseł marię Zubę z Prawa i Sprawiedliwości i Marcina Perza, prezesa Starachowickiej Strefy Ekonomicznej. Półtora roku temu ogłosili, że teren zakładu może zostać włączony do Strefy, jeśli tylko znajdzie się inwestor. Firmie, która chciałaby kupić nieruchomość, obiecywano pomoc w uzyskaniu zwolnień od podatków. Rada miejska w Suchedniowie przyjęła uchwałę, wprowadzającą zwolnienia od gminnych podatków firmy, które zainwestują na terenie Suchedniowa. Nadzieje suchedniowian odżyły, ale na tym się skończyło.

Skarb Państwa wykupi
W piątek pod Marywilem odbyła się kolejna konferencja. - Dzisiejsze spotkanie to kontynuacja deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, że „Marywil” zostanie wykupiony przez Skarb Państwa - poinformowała poseł Maria Zuba. Co ciekawe, jak wyjaśnił później syndyk Piotr Kasperek, teren i budynki... należą do Skarbu Państwa. Do Suchedniowa przyjechali przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zwiedzili zakład. - Będziemy podpowiadać naszemu partnerowi, jak przygotować ten teren do sprzedaży i promować go za pośrednictwem naszych biur handlowych na świecie. Ten teren odżyje - zapowiedział Mirosław Odziemczyk, pełnomocnik Agencji.

Hale do rozbiórki
Marcin Perz podkreślał, że 11 - hektarowa działka to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w regionie świętokrzyskim. Musi jednak zostać odpowiednio przygotowany. Trzeba będzie wyburzyć część opustoszałych budynków, które już dziś grożą zawaleniem. Koszt rozbiórki to około 800 tysięcy złotych. Jest plan, by „Marywil” kupiła Starachowicka Strefa Ekonomiczna. Warunkiem ponownie jest znalezienie inwestora. - Wówczas, zgodnie z nowymi przepisami, w ciągu zaledwie miesiąca będziemy mogli objąć go przywilejami - wyjaśniał Marcin Perz. Problem pozostaje wciąż ten sam - znaleźć chętnego. - Liczę, że to się uda. Na miejscu są złoża surowca i doświadczeni, byli pracownicy. Sądzę, że zainteresowani powinni być przedsiębiorcy z sektorów ceramicznego i motoryzacyjnego - stwierdził przedstawiciel Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie