Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Przemyski, starosta Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich 2023. Od 30 lat wraz z żoną Małgorzatą prowadzi gospodarstwo w Starej Słupi

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Dariusz Przemyski, starosta Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich 2023, które w najbliższą niedzielę, 10 września odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni to doświadczony gospodarz. Gospodarstwo o łącznej powierzchni około 70 hektarów przejął w 1990 roku od swoich rodziców. Od 30 lat prowadzi je wspólnie z żoną Małgorzatą. Mieszkają w wyjątkowym miejscu - u stóp Świętego Krzyża, w miejscowości Stara Słupia. W głównej mierze zajmują się hodowlą bydła mięsnego. Jak wygląda ich "raj na ziemi"? Zobaczcie.

Dariusz Przemyski - starosta Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Hodowca bydła mięsnego - wcześniej producent mleka. Gospodarzy jak mało kto

Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2023 już za pasem. Wielkie świętowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 września. Tym razem, na miejsce spotkania rolników z całego Świętokrzyskiego wybrano Park Etnograficzny w Tokarni. Jednymi z najważniejszych bohaterów tego wydarzenia będą starostowie: Bożena Zapała z Serbinowa i Dariusz Przemyski ze Starej Słupi.

Jak wygląda gospodarstwo starosty dożynek Dariusza Przemyskiego? W czym się specjalizuje i z kim gospodarzy?

Dariusz Przemyski od 30 lat prowadzi swoje gospodarstwo wraz z żoną Małgorzatą. Sam o sobie mówi, że jest "góralem niskopiennym", bowiem ich dom mieści się w niesamowitej okolicy Starej Słupi - z okien domu i podwórka widzą wzgórze Świętego Krzyża.

Państwu Przemyskim w gospodarstwie pomagają córki: Wiktoria i Julia, a także zięć Damian.

Poznajcie również starościnę Dożynek Wojewódzkich

Rodzina gospodarzy ziemią o areale 70 hektarów (z dzierżawami). Zajmują się produkcją roślinną: zboża (w tym pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, owsa), kukurydzy i grochu. Część z nich sprzedają, a część pozostawiają dla zabezpieczenia wyżywienia swego stada - krów mięsnych.

Pan Dariusz nie ukrywa, że czuje się zaszczycony z możliwości pełnienia funkcji starosty dożynek wojewódzkich. Zdradził, że do tej pory w swojej karierze rolniczej, udało mu się być dwukrotnie starostą dożynek gminnych oraz raz - starostą dożynek powiatowych.

- Przede wszystkim czuję się zaszczycony i dumny, że mogę naszych świętokrzyskich rolników reprezentować na naszym święcie plonów. Że będziemy mogli wspólnie podziękować Panu bogu za zebrane plony podczas mszy dziękczynnej, a później oglądać wieńce, świętować i bawić się

- przyznał starosta.

Wcześniej bydło mleczne - dziś hodowla bydła mięsnego

Jeszcze rok temu pan Dariusz wraz z żoną zajmował się produkcją mleka na sporą skalę, jednak ze względów zdrowotnych, musieli z niej zrezygnować.

- Jeszcze do niedawna specjalizowaliśmy się w hodowli bydła mlecznego. Byliśmy dostawcą mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ze względów zdrowotnych i pracochłonności hodowli, w ciągu półtora roku zamieniliśmy, przekształciliśmy tę hodowlę z krów mlecznych na bydło opasowe, mięsne. W zasadzie ostatni transport mleka odjechał od nas 31 sierpnia tego roku

- zdradził hodowca.

Obecnie w gospodarstwie mają około 80 sztuk bydła.

- Mamy 15 krów mamek, a resztę dokupujemy z sąsiednich gospodarstw. W naszym gospodarstwie są bardzo młode zwierzęta w granicach 14-30 dni. Są to zarówno byczki, jak i jałówki z krzyżówek mięsnych - podkreślił gospodarz.

W gospodarstwie mają też 3 obory. - Jedna, starsza obora to obora uwięziowa, na matach legowiskowych. Wcześniej, były tam krowy dojne. Ponadto, 11 lat temu przebudowaliśmy jeden budynek na oborę wolnostanowiską, bezuwięziową na głębokiej ściółce. Tam znajdują się młodsze zwierzęta i krowy mamki z cielakami - dodał pan Dariusz.

Państwo Przemyscy mają też piękny ogród, ogródek, w którym sieją i sadzą (choć robi to głównie pani Małgorzata) różne warzywa. Obok znajduje się tunel foliowy na pomidory, a także sad i mała winnica.

- Ogródek i warzywnik to oczko w głowie mojej żony. W ogródku mamy wszystkie warzywa, a także truskawki, porzeczki, arbuzy, agrest, maliny, a w tunelu pomidory.

Winnicą zajmuje się natomiast senior rodu - tato pana Dariusza.

Małżeństwo nie myśli już o powiększaniu gospodarstwa bowiem obie córki zostały... lekarkami. Jedna z nich jest chirurgiem, druga zaś pediatrą. - Ale może wnuki zajmą się w przyszłości gospodarką? Dwuletni wnuczek Janek bardzo dobrze się czuje u dziadków, w gospodarstwie - dodał z uśmiechem i nadzieją starosta dożynek, Dariusz Przemyski.

Tegoroczni starostowie dożynek wojewódzkich wiedzą już, jak będzie przebiegać cała uroczystość. Szczegóły techniczne zostały już omówione. Na Święto Planów przyodzieją tradycyjny, świętokrzyski strój ludowy.

Zobaczcie zdjęcia z gospodarstwa Dariusza i Małgorzaty Przemyskich.

Dlatego w niedzielę, 10 września w Tokarni po prostu trzeba być. Wstęp jest bezpłatny! Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie