Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Nina Glińska odkrywa na nowo historię Wiślicy! Poznajcie jej niezwykłe ustalenia

Lid
Doktor Nina Glińska w trakcie wykopalisk w Wiślicy, początkom miasta poświęciła liczącą 800 stron pracę doktorską.
Doktor Nina Glińska w trakcie wykopalisk w Wiślicy, początkom miasta poświęciła liczącą 800 stron pracę doktorską. archiwum
W Wiślicy Muzeum Narodowe tworzy najnowocześniejsze muzeum archeologiczne w Polsce, które w multimedialny sposób, z atrakcyjną trasą podziemną ma przedstawiać historię miasta. Gmina rozpoczęła tworzenie ścieżki edukacyjnej „Przez pradzieje chrześcijańskiej Wiślicy”, która ma przybliżać kolejne zabytkowe miejsca, zwłaszcza grodzisko na łąkach. Prace już się rozpoczęły jednak przeszłość miasta ciągle jest pełna tajemnic.

Pod koniec września Nina Glińska, pracująca w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Kielcach obroniła pracę doktorską poświęconą początkom Wiślicy. Odpowiada ona na kilka pytań, ale wiele wątpliwości zostaje.

Doktor Glińska w ramach swego doktoratu opracowała zabytki wydobyte z ziemi pod czas badań 8 stanowisk archeologicznych znajdujących się na terenie Wiślicy i w Gorysławicach. Okazuje się, że po zakończeniu kolejnych etapów badań formułowano ogólne wnioski, ale nie opracowywano zabytków: fragmentów skorup, przedmiotów codziennego użytku, ozdób, co więcej niektóre ze stanowisk np. cmentarzysko na wyspie miejskiej – Regii nigdy nie zostały opracowane.

Praca opierająca się na analizie wszystkich detali z wykopalisk, a te rozpoczęto tuż po II wojnie światowej, dawała szansę na doprecyzowanie dat i rozjaśnienie wielu wątpliwości. Jest bowiem Wiślica miejscem zupełnie wyjątkowym ze względu na nagromadzenie w nim zabytków. W podobnym okresie działały tu dwa grodziska: na łąkach i Regii, na Regii odkryto także relikty dwóch zespołów pałacowo-kościelnych, ujawniono pozostałości kilku kościołów romańskich i kilku cmentarzysk. W kolejnych latach miastu przybywały gotyckie budowle: dom Długosza, dzisiejsza bazylika. Kres jego rozwojowi położył Potop Szwedzki.

Przez lata Wiślica żyła w blasku legendy: miała być stolicą państwa Wiślan i miejscem pierwszego chrztu. Legendę podtrzymywały wyniki badań milenijnych, kiedy to w związku z rocznicą chrztu Mieszka I w 966 roku zaczęto szukać śladów tej świetności. I chociaż twardych dowodów nie było to przyjęto, że znalezione w pobliżu kościółka św. Mikołaja zagłębienie jest misą chrzcielną wiążąc ją i kościółek z działalnością Cyryla i Metodego.

Historia sięgająca czasów plemiennych jakkolwiek piękna nie ma nic wspólnego z prawdą. Badania doktor Glińskiej nie pozostawiają wątpliwości: w Wiślicy nie natrafiono na zabytki potwierdzające, że w IX wieku istniało tu osadnictwo a po stolicy Państwa Wiślan z pewnością pozostałyby ślady.

- Początek Wiślicy to przełom X i XI wieku a jej największy rozwój przypada na XII wiek, czasy Henryka Sandomierskiego i Kazimierza Sprawiedliwego – mówi dr Nina Glińska. - Jestem przekonana, że Wiślica powstała w wieku X, ale o jej początkach ciągle wiemy bardzo mało.

To, że historia miasta zaczęła się w X wieku potwierdza datowanie obu grodów: na łąkach i Regii i osadnictwa na terenie miasta. Badaczka starała się ustalić, który z grodów był pierwszy, bo nie sposób uwierzyć, że w tym samym czasie istniały tak blisko siebie dwa. Doktor Glińska zakłada, że pierwszy powstał gród na Regii i dopiero po jego zniszczeniu w połowie X wieku wzniesiono gród na łąkach. Funkcjonował do połowy XII, zabytki wskazują, że mieszkali w nim Wielkopolanie więc grodzisko było ośrodkiem administracyjnym monarchii piastowskiej. Stacjonowała tu drużyna książęca. Gród spalono w trackie najazdu Rusinów i Połowców w 1135 roku.

Najprawdopodobniej po jego zniszczeniu mieszkańcy przenieśli się na wyspę miejską, na której powstał także imponujący zespól budynków pałacowo-kościelnych. To dwa palatia i sąsiadujące z nimi świątynie – rotundy. Powstały one w końcu XI lub na początku XII wieku, lecz znowu trudno odpowiedzieć na pytanie w jakiej kolejności je budowano. Doktor Glińska, tak jak w przypadku grodów uważa, że nie wzniesiono ich jednocześnie a fakt, że jedna z rotund jest odsunięta od budynku pałacowego tłumaczy, że ją wzniesiono pierwszą. - Wokół rotundy znajdowało się cmentarzysko i być może wznosząc pałac nie chciano niszczyć grobów – mówi dr Glińska.

- Wszystkie inne znane palatia stykają się z rotundami.

Tajemnic w historii Wiślicy jest więcej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


- Miasto zasługuje na całościowe ich pokazanie, by turysta mógł ogarnąć cały fenomen Wiślicy a nie pojedyncze obiekty - dodaje archeolog.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie