Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne w Wiślicy. Badacze znaleźli cenne monety sprzed prawie tysiąca lat. Zobaczcie film

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 16 lat
Podczas rewitalizacji Wiślicy na średniowiecznym grodzisku trwają prace archeologiczne. W ich trakcie znaleziono już ponad 10 monet z okresu Bolesława Śmiałego i jedną wybitą prawdopodobnie za panowania Władysława Hermana.

- Program rewitalizacji Wiślicy obejmuje także średniowieczne grodzisko. W ramach tego projektu dokonują się prace archeologiczne. Mamy pierwsze ciekawe odkrycia. Po kilku dniach znaleziono ponad dziesięć monet z XI wieku. Jak wiele cennych znalezisk, zasilą one zbiory Muzeum w Wiślicy - mówi Jacek Gocyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Wiślicy.

Prace na grodzisku prowadzi Michał Gliński z Pracowni Badań Archeologicznych w Kielcach.

- Naszym zadaniem, jako archeologów, nie są ściśle badania archeologiczne, ale przejrzenie grodziska pod kątem zabytków metalowych. W latach 70. XX wieku, kiedy zakończyły się poprzednie prace, nie było takich możliwości technologicznych, szczególnie, jeśli chodzi o detektory metali. W tej chwili, w pracach pomaga nam Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna, za co bardzo dziękujemy - opisuje.

W czasie badań w latach 70. na grodzisku w Wiślicy znaleziono słynny "skarb wiślicki" - ponad 500 monet z okresu piastowskiego. Teraz zasilą go kolejne eksponaty.

- Znaleźliśmy 11 monet Bolesława Śmiałego oraz prawdopodobnie jedną monetę Władysława Hermana. Poszerzamy więc skarb wiślicki o kolejne zabytki. To spora satysfakcja dla archeologa. Podkreślam jednak jeszcze raz, że bez fachowości członków Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej nie udało by się to. Dodatkowo, podczas prac znaleźliśmy fibulę z czasów rzymskich, prawdopodobnie z II wieku naszej ery. Nie wpływa to jednak znacząco na uznaną obecnie historię tego miejsca. To ciekawostka, która nie wpłynie na obalanie żadnych hipotez. Możemy tylko domniemywać, w jaki sposób się tu znalazła - mówi Michał Gliński.

Fibula jest rodzajem ozdobnej zapinki służącej do spinania szat, używanej w Europie, od późnej epoki brązu do wczesnego średniowiecza.

Gmina Wiślica ma dalsze plany związane z grodziskiem.

- W ramach grodziska, po koronie jego dawnych murów, będzie funkcjonować trasa turystyczna. Odtworzymy także studnię wraz z kamienną cysterną. Wokół grodziska, na majdanie, będą znajdowały się platformy, pokazujące dawne chaty i miejsca, gdzie znajdowały się domy mieszkalne dla rycerstwa i ludności cywilnej. Prace zakończą się prawdopodobnie pod koniec tego roku, najpóźniej wiosną 2024. Cały projekt rewitalizacji Wiślicy, wraz z grodziskiem to ponad sześć milionów złotych - podsumowuje Jacek Gocyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie