Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Piotr Satławski z Sandomierza: - Nietrzymanie moczu da się wyleczyć

Paula Goszczyńska
Sanmedica Clinic powstała z potrzeby stworzenia miejsca, gdzie każdy pacjent będzie czuł się komfortowo. Na zdjęciu doktor Piotr Satławski, specjalista urolog oraz lekarz stomatolog Małgorzata Satławska.
Sanmedica Clinic powstała z potrzeby stworzenia miejsca, gdzie każdy pacjent będzie czuł się komfortowo. Na zdjęciu doktor Piotr Satławski, specjalista urolog oraz lekarz stomatolog Małgorzata Satławska. archiwum
O skutecznych sposobach rozmawiamy z doktorem Piotrem Satławskim, urologiem z Sanmedica Clinic w Sandomierzu.

Czy nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet?

Ten problem dotyczy obojga płci, ale kobiety faktycznie cierpią z tego powodu dwa razy częściej niż mężczyźni. To schorzenie dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym lub po okresie menopauzy. Jest to grupa około 3 do 5 milionów pacjentek w Polsce. W grupie kobiet po trzydziestce odsetek ten może wzrastać do 30 procent, a po pięćdziesiątce – do prawie 60 procent.

Na czym polega to schorzenie?

Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. spowodowane jest ono osłabieniem mięśni dna macicy (mięśni Kegla), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Spowodowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu. które objawia się nawet podczas niewielkiego wysiłku – w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów, chodzenia, biegania czy ćwiczeń fizycznych.

Jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu nie minie samo, a wręcz będzie postępować. Zwykle zaczyna się po 45.–50. roku życia, gdy spada poziom hormonów płciowych, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Chorobie sprzyja otyłość (nietrzymanie moczu występuje 4 razy częściej u kobiet otyłych niż u szczupłych), menopauza i okres pomenopauzalny, przewlekły kaszel, niektóre choroby neurologiczne, ciąże i porody (szczególnie zabiegowe), duża masa urodzeniowa dziecka, obniżenie narządu rodnego, częste infekcje dróg moczowych, zaparcia, ciężka praca fizyczna i palenie papierosów.

Jak wygląda diagnostyka?

Rozpoznanie wysiłkowego nietrzymania moczu stawia się na podstawie charakterystycznego wywiadu chorobowego oraz po wykonaniu badań diagnostycznych. Do najczęściej wykonywanych zalicza się próbę Bonneya i testy podpaskowe, które umożliwiają obiektywną ocenę stopnia nietrzymania moczu oraz skuteczności leczenia. Próba Bonneya, powszechnie stosowana w rozpoznawaniu wysiłkowego nietrzymania moczu, polega na wykonywaniu próby kaszlowej po uprzednim wypiciu 2 litrów płynu. Wyciek moczu podczas wymuszonego kaszlu pozwala rozpoznać wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania objawów.

Na czym polega zabieg laserowy?

Wykonujemy zabiegi laserowe wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet przy użyciu Lasera ErbowoYagowego, który charakteryzuje się dużą skutecznością. Ponadto jest bezinwazyjny, nowoczesny i bezbolesny. To idealny zabieg dla kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczy w stopniu I ( popuszczanie moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania , uprawiania sportu) ewentualnie w stopniu II. Odznacza się dużą skutecznością u kobiet z problemami w utrzymaniu moczu, jakie pojawiły się po porodach. U pacjentek z nietrzymaniem moczu o typie mieszanym czy o podłożu neurogennym dysponujemy możliwością fizjoterapii Salus Talent URO. To bezinwazyjny, niekrępujący, komfortowy dla pacjentów i skuteczny system terapii polem elektromagnetycznym. Ludzkie ciało stanowi dobry przewodnik. W momencie przyłożenia wysokoenergetycznego pulsacyjnego pola magnetycznego, tkanki organizmu są stymulowane w miarę penetracji tego pola w głąb organizmu. Głębokość penetracji sięga do 10 centymetrów. W przypadku schorzeń uroginekologicznych, które dla pacjentów są dosyć krępujące, możliwość skorzystania z terapii, która jest aplikowana z zewnątrz, bez konieczności rozbierania się i ingerowania w jamy ciała, jest sytuacją komfortową. Efektem zabiegu jest stopniowe uzyskanie kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Ile trwa zabieg i czy jest bolesny?

Zabieg trwa około 30 minut. Wykonuje się go 2-3 razy w tygodniu przez około 4 tygodnie. Pełny efekt kształtuje się po upływie około miesiąca. Zabieg laserowy jest bezpieczny, bez utraty krwi, bezbolesny, nie wymaga żadnej hospitalizacji. Po zabiegu zalecana jest abstynencja seksualna przez okres 1 miesiąca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie