Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Festiwal Mechatroniki" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Jędrzejowie pełna ciekawostek

Dorota Pietrus
ZSP numer 2 w Jędrzejowie
Za nami piąta edycja "Festiwalu Mechatroniki", który Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie organizuje wspólnie z Politechniką Świętokrzyską od 2014 roku.

Celem imprezy jest promowanie mechatroniki jako dyscypliny technicznej, przekazywanie młodzieży wiedzy na temat nowych technologii i wzbudzanie wśród niej zainteresowań technicznych np. robotyką czy elektroniką.

W tym roku w festiwalu oprócz "mechatroników" z tej placówki edukacyjnej wzięli udział uczniowie klas 7 ze szkół podstawowych numer 3, 4 i 5 w Jędrzejowie oraz szkoły w Jasionnie - łącznie 127 osób.

Gości powitała wicedyrektor „Grota” Anna Kamińska, która życzyła wszystkim dobrej rozrywki i niesamowitych wrażeń.

W świat mechatroniki wprowadził obecnych na sali uczeń klasy pierwszej - Mateusz Miśkiewicz, który przedstawił krótki wykład na temat "Istoty mechatroniki i jej rozwoju".

Po tym Jakub Takosoglu, prodziekan do spraw Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentował wszystkim łazika marsjańskiego, a także w ciekawy i przystępny sposób omówił budowę pojazdu oraz jego możliwości.

Tuż po wystąpieniu przedstawiciela politechniki została wyświetlona prezentacja multimedialna ukazująca uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnajalnych numer 2 w Jędrzejowie w trakcie prac związanych z budową mini-robotów.

Zgromadzeni na sali mogli więc zobaczyć "wędrujące za światłem pluskwy", "robota - klaskacza" reagującego na klaśnięcie w dłonie, omijającego przeszkody "skarabeusza" i "biedronkę", jak również grające w piłkę roboty ROBO i multimedialnego duszka.

Podczas wydarzenia siódmoklasiści wzięli udział w drużynowych mini-mistrzostwach szkół podstawowych, podczas których odbył się slalom "wędrujących pluskiew", czy sterowanych z pilota "piłkarzy".

Tuż po tych mechatronicznych zmaganiach zaprezentowane zostały latające drony.

Kolejnym punktem festiwalu był quiz techniczny wzorowanym na turnieju "1 z 10". Do zmagań teoretycznych przystąpili tym razem już sami mechatronicy z klasy I.

Wciskane przez nich przyciski i zapalające się lampki na specjalnie przygotowanych pulpitach zwiastowały gotowość zespołów do udzielenia odpowiedzi. Ostatecznie konkurs pytań wygrał zespół w składzie Mateusz Miśkiewicz i Bartłomiej Łukasik, przed Patrykiem Baranem i Wojciechem Trelą. Trzecie miejsce zajęli Konrad Sowula i Wiktor Rutkowski.

Ponadto w trakcie festiwalu ogłoszone zostały wyniki Szkolnej Olimpiady Wiedzy Mechatronicznej - skierowanej do uczniów klas I i II. Pierwsze miejsce zajął Piotr Dziopa (I Tmi), drugie Konrad Sowula (I Tmi) a trzecie Krzysztof Tutaj (ITmi).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie