Informator Gminy Mirzec

Materiał informacyjny GMINA MIRZEC

Jarmark Bożonarodzeniowy i przekazanie światełka pokoju w Mircu

Pachnące pierniki, zimowa herbata, przeróżne słodkości i świąteczne ozdoby królowały na stoiskach wystawców pierwszego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który na tydzień przed świętami odbył się w Mircu.

Na osiemnastu stoiskach można było zakupić ciasta, ciasteczka i pierniczki, różnorodne ozdoby i stroiki, choinki a także zapachowe świece, biżuterię, miody i świece z wosku oraz przysmaki rodem z Wilna. Święty Mikołaj (czyli Marcin Gwóźdź) wraz z elfami Pauliną Nobis i Krzysztofem Figlem z Młodzieżowej Rady Gminy Mirzec zapraszali do wspólnego zdjęcia oraz częstowali słodyczami. Na stoisku Gminy Mirzec, Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Mirzec” i Biblioteki i Ośrodka Kultury w Mircu czekała gorąca zimowa herbata z owocami, czekolada z bitą śmietaną i piankami oraz pierniczki. Częstowali nimi prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Mirzec” Sylwia Błach, Agnieszka Idzik-Napiórkowska, Anna Kawalec, Teresa Sieczka, Marcin Drabik, Iwona Seweryn. Swoje stoiska mieli także harcerze mirzeckiej 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha”, Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca oraz Klubu Senior+.

Ważnym momentem akcentem było przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Na ręce wójta Mirosława Seweryna przekazali go harcerze ze 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej z drużynową Małgorzatą Spadło oraz harcerze ze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha” z drużynowym Danielem Mytnikiem. Wójt Mirosław Seweryn złożył wszystkim życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności na święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.


W tym roku po raz pierwszy odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerzy z mirzeckich drużyn: 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej oraz utworzonej w 2023 roku 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha”.

Mikołajkowy wieczór w Osinach

Rodzinna, świąteczna atmosfera podczas wieczoru mikołajkowego w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach. Były koncert, przedstawienie i kiermasz.

Mikołajkowy wieczór zorganizowali wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Osinach. Gości przywitała Małgorzata Spadło z Centrum Twórczości Ludowej. Na widowni zasiedli wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, sekretarz Gminy Anna Piątek, Mieczysław Strycharski radny z Osin, Dorota Tomaszewska dyrektor BiOK, Marcin Gibała i Jarosław Dudek przedstawiciele Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianki”, członkowie Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł”, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Osinach, dzieci oraz ich rodzice.

Przed słuchaczami wystąpił chór parafialny Adonai, który zaśpiewał popularne piosenki świąteczne. O „Zimie Stwora Głodomora” z humorem opowiedzieli członkowie grupy 4MATION. Życzenia na Boże Narodzenia złożył wójt gminy Mirosław Seweryn. Wójt przekazał prezent – piłkarzyki oraz zapewnił, że w przyszłym roku ruszy długo wyczekiwana budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej.

Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na kiermasz świąteczny, gdzie można było zaopatrzyć się w słodkie wypieki i ozdoby świąteczne a także spróbować naleśników, waty cukrowej oraz popcornu.


Pamiątkowe zdjęcie uczestników Mikołajkowego Wieczoru w Osinach wraz z członkami grupy 4MOTION.

Razem przeciw hejtowi z Kingą Zawodnik

Influencerka Kinga Zawodnik poprowadziła warsztaty z przeciwdziałania hejtowi dla uczniów starszych klas wszystkich szkół podstawowych w gminie Mirzec.

Kinga Zawodnik spotkała się z trzema grupami uczniów w Szkołach Podstawowych w Mircu i Tychowie Starym. Panią Kingę przywitali Karolina Nosowicz-Kijewska kierownik Referatu Ogólnoorganizacyjnego Urzędu Gminy w Mircu oraz dyrektorzy szkół Alicja Raczyńska i Sławomir Majchrzak. Sympatyczna influencerka bardzo szybko nawiązała kontakt z uczniami, którzy zaangażowali się w prowadzone warsztaty. Pani Kinga opowiedziała o hejcie, którego sama doświadczyła od swoich rówieśników w szkole z powodu nadwagi podkreślając, że raz zadane rany zostają na zawsze w zarówno w ofierze nienawiści jak i w prześladowcy.

Uczniowie usłyszeli, że sprawca przemocy w internecie nigdy nie pozostaje anonimowy, a współczesne techniki pozwalają na identyfikację jego komputera czy telefonu. Każde spotkania zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenki „Czyste serce”, zdjęciem z uczestnikami oraz rozdawaniem autografów przez panią Kingę. Podczas ostatniego z serii spotkań za przeprowadzenie wartościowych warsztatów Kindze Zawodnik podziękował wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który w imieniu społeczności szkolnych przekazał jej świąteczny stroik. Upominek przekazały także uczennice mirzeckiej szkoły.


Warsztaty na temat przeciwdziałania hejtowi dla uczniów klas od czwartej do ósmej wszystkich szkół z gminy Mirzec poprowadziła Kinga Zawodnik, influencerka.

Będzie bezpieczne przejście koło szkoły w Tychowie Starym

Długo wyczekiwana inwestycja w poprawę bezpieczeństwa w rejonie Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym stanie się faktem.

We wtorek 12 grudnia wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn w obecności starosty Piotra Ambroszczyka podpisał umowę z firmą „DAREK“ Dariusz Fijałkowski ze Starachowic na modernizację przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej, co będzie skutkowało wzmocnieniem bezpieczeństwa publicznego.

Prace mają zostać wykonane do 12 maja 2024 roku. W ramach modernizacji planowany jest montaż dwóch aktywnych znaków „przejście dla pieszych” wyposażonych w lampy LED zasilanych z panelu fotowoltaicznego, montaż lamp doświetlających przejście zasilanych turbiną wiatrową i panelem fotowoltaicznym, malowanie biało-czerwonych pasów oraz „kocich oczek”, montaż barierek ochronnych na długości 10 metrów a także montaż kamery monitorującej.

Koszt całości przedsięwzięcia to 262 000 złotych. Prace budowlane będą kosztowały 243 993 złotych. Funkcje inspektora nadzoru pełnić będzie firma Spiinwest Mariusz Pająk ze Skarżyska-Kamiennej za kwotę 1 476 złotych. Wykonanie stałej organizacji ruchu, przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego, zakup i montaż kamery oraz tablicy informacyjnej będą kosztowały 15 098 złotych. Inwestycja jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 160 000 złotych. Wkład własny do projektu wynosi po stronie Gminy Mirzec 52 000 oraz 50 000 po stronie Powiatu Starachowickiego.


Kolejne bezpiecznie przejście dla pieszych powstanie w ciągu drogi powiatowej przy Szkole Podstawowej w Tychowie Starym.

Mirzec-Ogrody. Trwa budowa wodociągu

Trwa budowa nitki wodociągowej na odcinku od Mirca Starego do Mirca-Ogrodów.

Poziom zaawansowania prac, które wykonują pracownicy firmy Trak-Kop Mirosław Cieplak z Kostomłotów oceniali we wtorek 12 grudnia wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, radni z Gadki Sylwia Błach oraz Marcin Drabik oraz kierownik Referatu Inwestycji Ryszard Nowak, a 19 grudnia odbył się częściowy odbiór inwestycji, która jest zaawansowana w 70 procentach. W zakresie inwestycji jest przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych decyzji, opinii i pozwoleń oraz wykonanie prac budowlanych na odcinku 1750 metrów.

Nowy odcinek wodociągu o średnicy 160 mm ma być gotowy w styczniu 2024 roku. Następnie nowy wodociąg zostanie włączony do istniejącej sieci wodociągowej będącej w użytkowaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach. Inwestycja prowadzona przez gminę Mirzec ma na celu poprawę zaopatrzenia w wodę mieszkańców Jagodnego oraz Gadki, którzy niejednokrotnie w okresie letnim borykają się ze słabym ciśnieniem wody w kranach. Zaradzić tym problemom ma budowa nowej nitki wodociągu o większej średnicy niż ta dotychczas użytkowana.


Budowa nowej nitki wodociągu powinna rozwiązać problemy mieszkańców Gadki z niskim ciśnieniem wody w kranach.

Łącznik w Mircu-Poddąbrowie gotowy

Niezbyt długi, ale ważny odcinek powiatowej drogi został oddany do użytku po remoncie.

Pracownicy firmy Budromost wyremontowali 240 metrów drogi łączącej Mirzec-Poddąbrowę z ulicą Mariana Langiewicza. Powstała asfaltowa nawierzchnia drogi, pobocza, odwodnienie drogi oraz zjazdy na posesje. W poniedziałek 18 grudnia prace zostały odebrane w obecności wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna, starosty Piotra Ambroszczyka, wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego, Beaty Stąpor dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Mariana Stompora radnego z Mirca-Poddąbrowy, Ryszarda Nowaka radnego Rady Powiatu i kierownika Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy w Mircu, Jarosława Trzebińskiego z ZDP w Starachowicach oraz Marcina Markowskiego kierownika robót z firmy Budromost. Wójt Mirosław Seweryn podziękował staroście i wicestaroście za współpracę, dzięki której w tym roku udało się doprowadzić do końca inwestycję na drodze powiatowej przez wieś w Mircu-Poddąbrowie. Po remoncie łącznika mieszkańcy zyskali łatwiejszy dojazd do drogi Mirzec – Wąchock, za co dziękował radny Marian Stompor.

Przebudowa 240 metrów drogi kosztowała 560 000 złotych przy dofinansowaniu z Rządowego Programu Rozwoju Dróg w wysokości 392 000 złotych. Wkład gminy Mirzec do inwestycji wyniósł 108 000 a Powiatu Starachowickiego 60 000 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie