Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Student – Wynalazca” rozstrzygnięty. Laureaci pokażą swoje projekty w Genewie

Dorota Klusek
Autorzy nagrodzonego projektu z Politechniki Świętokrzyskiej z rektorem uczelni, profesorem Stanisławem Adamczakiem. Od lewej: Jakub Takosoglu, profesor Stanisław Adamczak, Sławomir Błasiak, Dawid Pietrala i Gabriel Bracha z łazikiem.
Autorzy nagrodzonego projektu z Politechniki Świętokrzyskiej z rektorem uczelni, profesorem Stanisławem Adamczakiem. Od lewej: Jakub Takosoglu, profesor Stanisław Adamczak, Sławomir Błasiak, Dawid Pietrala i Gabriel Bracha z łazikiem. Krzysztof Krogulec
60 projektów zostało zgłoszonych do VI edycji konkursu „Student – Wynalazca”, którego organizatorem jest Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród i sześć wyróżnień. Dodatkowo jedno wyróżnienie przyznał marszałek województwa świętokrzyskiego.


Dziewięć projektów z Kielc w konkursie

- Kiedy organizowaliśmy ten konkurs po raz pierwszy, nie wiedzieliśmy, czy przyjmie się w środowisku. Dziś widać, że stał się stałym punktem działalności szkół wyższych – mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. – Co roku zostaje zgłoszonych ponad 50 projektów, co ważne konkurs ma charakter coroczny, więc wynalazki zgłaszane w jednym roku, nie są powtarzane w następnym. Pokazuje to, że istnieje olbrzymi kapitał w zakresie działalności wynalazczej studentów.

Politechnika Świętokrzyska organizuje konkurs, ale jej studenci także aktywnie w nim uczestniczą. W tej edycji z kieleckiej uczelni zostało zgłoszonych dziewięć projektów. Liderem okazała się jednak Politechnika Lubelska, która zgłosiła aż 20 wynalazków! Sześć zgłoszeń wpłynęło z Politechniki Łódzkiej, pięć z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, cztery z Politechniki Śląskiej. Z innych uczelni wpłynęły pojedyncze projekty.

Mięsień pneumatyczny już działa w łaziku marsjańskim

- Komisja konkursowa wytypowała pięć równorzędnych nagród głównych. Nie zdecydowała się przyznawać poszczególnych miejsc, ponieważ są to projekty nieporównywalne – podkreślił rektor Adamczak.
Wśród laureatów nagród głównych znalazł się „Mięsień pneumatyczny” stworzony przez ekipę z Politechniki Świętokrzyskiej: Dawida Pietralę i Gabriela Brachę. Współtwórcy: doktor inżynier Paweł Łaski, doktor inżynier Sławomir Błasiak, doktor Jakub Takosoglu, profesor doktor habilitowany inżynier Dariusz Janecki.

Pomysł wynalazców z Kielc doczekał się już nawet praktycznego zastosowania, w łaziku marsjańskim „Impuls”.
- Mięsień pneumatyczny to specjalny rodzaj siłownika pneumatycznego, a więc napędu zasilanego sprężonym powietrzem. Tutaj mamy konkretne zastosowanie: użycie go w łaziku marsjańskim do zmiany sztywności zawieszenia w tym urządzeniu – wyjaśniał Dawid Pietrala, doktorant w katedrze automatyki i robotyki Politechniki Świętokrzyskiej. – Łazik ma bardzo elastyczne zawieszenie, podczas jazdy w terenie cały czas pracuje, natomiast w sytuacji, gdy łazik się zatrzymuje i wykonujemy jakieś czynności manipulatorem, środek ciężkości tego łazika zmienia się, przez co też zawieszenie cały czas pracuje, a nie powinno, bo to jest jego wada. W takiej sytuacji stosujemy te mięśnie do jego usztywnienia. Łazik wtedy jest sztywny i mamy wtedy o wiele lepszy sposób manipulowania ramieniem robotycznym.

To nie jedyne zastosowanie „mięśnia pneumatycznego”. – Jest on bardzo elastyczny, potrafi bardzo delikatnie startować i zatrzymywać się, dlatego może być wykorzystywany między innymi w rehabilitacji, ponieważ ten mięsień pneumatyczny dobrze odwzorowuje mięsień ludzki – mówi Dawid Pietrala. Dodaje, że nie jest to nowe rozwiązanie, ale zostało udoskonalone przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej.

Pięć równorzędnych nagród głównych

Wśród nagrodzonych projektów znalazły się też: „Sposób i urządzenie do nierównowagowej plazmy niskotemperaturowej” ekipy z Politechniki Lubelskiej, „Urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca oraz sposób skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” także z Politechniki Lubelskiej.

Nagrody otrzymały również „Sposób nakładania analitu z roztworu na podłoże do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii w polu elektrycznym” badaczy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz „Układ, zespół i sposób do zmiany kąta ustawienia lusterek wstecznych pojazdu jednośladowego względem usytuowania głowy kierowcy” Bartosza Ambrożkiewicza z Politechniki Poznańskiej.

Wyróżnienia dla młodych wynalazców

Sześć projektów zdobyło wyróżnienia. Wśród nich były wynalazki z dziedziny biomedycyny, jak na przykład: „Proteza ucha środkowego o zmiennej długości” naukowców z Politechniki Lubelskiej czy „Biomarkery w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej zespołu Downa” z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dodatkowo jedno wyróżnienie przyznał marszałek województwa świętokrzyskiego trafiło ono do Karoliny Otwinowskiej, która wspólnie z doktorem inżynierem Andrzejem Szychowskim przygotowała projekt o nazwie „Tężnik stalowych płatwi cienkościennych”.
Laureaci VI edycji konkursu „Student-Wynalazca” będą uczestniczyć w 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w Genewie w dniach 13-17 kwietnia.

Konkurs „Student-Wynalazca” organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską od sześciu lat. Dotychczas ocenie komisji konkursowej poddano łącznie 439 rozwiązań, wyróżnieniami uhonorowano 38 wynalazków, przyznano 28 równorzędnych nagród głównych, nagrodę specjalną Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO „Best Young Inventor” oraz „Best Woman Inventor”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie