Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Obicach czeka na decyzje i pieniądze

ATA
Promesa na budowę lotniska w Obicach wygaśnie zanim inwestycja się rozpocznie. Spółka Port Lotniczy Kielce będzie zmuszona ubiegać się o nowy dokument a to dodatkowe koszty.

Spółka od sierpnia 2009 roku czeka na decyzje środowiskowa, bez której ma związane ręce i nie może ubiegać się o kolejne dokumenty. Były podane dwa terminy jej wydania, ale żaden nie został dotrzymany.

- W ubiegłym tygodniu miał dotrzeć projekt decyzji, nie wpłynął. Mam nadzieję, że dostaniemy go w tym tygodniu - mówi prezes spółki Port Lotnicy Kielce, Ryszard Muciek.

Decyzja środowiskowa jest konieczna do złożenia dokumentów o wydanie koncesji na eksploatację wapieni, które znajdują się w miejscu planowanego lotniska.

Wydobycie złoża nie może się zacząć bez przesunięcia linii wysokiego napięcia. Pod długich rozmowach doszło do porozumienia z PGE Dystrybucja i firma energetyczna może ogłaszać przetarg na przesunięcie sieci.

Miasto nie dysponuje całym terenem, na którym ma powstać kopalnia. Ten problem ma zniknąć zanim eksploatacja będzie możliwa. Na przełomie września i października spółka chce ogłosić przetarg na wybór firmy, która zajmie się wydobyciem, przerobieniem i sprzedażą złoża.

Do tego czasu miasto wykupi resztę gruntu a starostwo powiatowe przeprowadzi wywłaszczenia.
Złoże jest oszacowane na 15 milionów ton, z tego 13 nadaje się do przerobienia na kruszywo drogowe. Około 1 miliona ton będzie potrzebne do budowy lotniska a resztę trzeba sprzedać. Trudno powiedzieć, ile spółka zarobi na tym, bo konkurencja na rynku jest olbrzymia. A wypuszczenie w krótkim czasie tak dużej ilości towaru może wpłynąć na spadek ceny. Spółka chce rozłożyć eksploatację kopalni na około 4 lata.

W tym czasie budowa lotniska nie ruszy. A promesa na jego budowę wygaśnie 31 grudnia 2013 roku. - Mogłaby nie stracić ważności, gdyby spółka miała 8,5 miliona złotych, ale nie ma - informuje prezes. - Będziemy musieli wystąpić o nową promesę, ale zmieniły się przepisy i konieczne będzie przygotowanie planu generalnego lotnika, który wcześniej nie był wymagany. Potrzeba na niego około 600-800 tysięcy złotych. Liczymy, że przynajmniej tyle zarobimy na kopalni - dodaje prezes.

Na budowę lotniska potrzeba 600 milionów złotych. Gmina sama nie udźwignie inwestycji a inwestora na razie nie ma, i raczej nie znajdzie się taki, który pokryje wszystkie koszty. Bez pomocy rządu i samorządu województwa trudno będzie rozpocząć budowę.

- Lotniska nie przynoszą efektu finansowego, ale dają efekt ekonomiczny, bo przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu. Dlatego samorządy dokładają do nich - przypomina Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie