Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznany żołnierz Armii Krajowej z ziemi sandomierskiej doczekał się książki

Tomasz Trepka
archiwum
- Zainteresowanie osobą podporucznika Raoula Madeły „Paprocia” wyniknęło całkowicie przypadkowo. Jedną z odnalezionych w 2015 roku jednostek archiwalnych była ta, dotycząca jego procesu rehabilitacyjnego. Nie ukrywam, że moją uwagę zwróciło między innymi jego nieszablonowe imię – powiedział Robert Piwko, autor biografii i historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Raoul Sergiusz Madeła urodził się w 1914 roku w miejscowości Nowe na Kujawach. W latach trzydziestych z wyróżnieniem skończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. – Walczył na terenie przedwojennego województwa kieleckiego – dodał historyk z kieleckiego IPN.

Po klęsce wrześniowej przedarł się przez Rumunię i Jugosławię, dotarł do Francji, gdzie wstąpił do formującego się Wojska Polskiego. Po jej upadku znalazł się w obozie jenieckim na terenie północnych Niemiec. – Udało mu się zbiec z niewoli i znaleźć się na terenie okupowanego kraju – zaznaczył Robert Piwko. Zaangażował się w działalność polskiej konspiracji niepodległościowej. Podporucznik „Paproć” od końca 1943 roku pełnił funkcję szefa wywiadu i kontrwywiadu na terenie obwodu AK Sandomierz. Używał wówczas między innymi konspiracyjnego nazwiska „Sergiusz Kazaniecki”.

Madeła został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB w grudniu 1944 roku. Był podejrzewany o prowadzenie nielegalnej działalności wymierzonej we władzę „ludową”. Za swoją niepodległościową działalność w Armii Krajowej został skazany na karę śmierci 16 lutego 1945 roku. Wyrok wykonano na Zamku w Lublinie 7 marca 1945 roku. – Niestety do dziś pozostaje nieznane miejsce złożenia ciała podporucznika Raoula Madeły „Paprocia”. Przez kolejne lata, postać była wymazywana z kart historii. Dopiero w latach osiemdziesiątych przypomniano sylwetkę tego dzielnego oficera – powiedział Robert Piwko.

Biografia Raoula Madeły została oparta na dokumentach odnalezionych w kilkunastu archiwach krajowych oraz zagranicznych. – Do najważniejszych placówek archiwalnych można zaliczyć sieć należącą do Instytutu Pamięci Narodowej, ale również liczne archiwa państwowe i wojskowe w Polsce. Pomocne okazały się również archiwa zagraniczne – między innymi w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Dzięki pomocy wielu osób, małymi kroczkami udawało się odtworzyć kolejne etapy życia podporucznika Raoula Madeły – dodał historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Niestety, ale szef wywiadu sandomierskiej Armii Krajowej nie pozostawił po sobie rodziny. – Został rozstrzelany przez komunistów mając zaledwie 30 lat. Jego bracia oraz siostry w latach pięćdziesiątych opuścili Polskę, a więc wszelkie zbiory i pamiątki zachowane przez krewnych zostały rozproszone. To wszystko znacznie utrudniało prace nad biografią podporucznika Madeły – zaznaczył Robert Piwko.

Spotkanie w Sandomierzu

Efekty pracy historyka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach nad biografią Raoula Madeły „Paprocia” będzie można poznać już 24 maja w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Wtedy odbędzie się promocja publikacji poświęcona żołnierzowi obwodu AK Sandomierz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie