Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe atrakcje w Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim [WIDEO, zdjęcia]

Lid
Wśród osób, które na własne oczy chciały zobaczyć wybuchy na Słońcu był Adam Smulski z Kielc.
Wśród osób, które na własne oczy chciały zobaczyć wybuchy na Słońcu był Adam Smulski z Kielc. Aleksander Piekarski
Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskiem koło Kielc przeżywa oblężenie. Odbywają się zawody łazików marsjańskich, nie zawiedli wystawcy na pikniku naukowym a wystawę poświęconą Leonardowi da Vinci zwiedzało wiele osób.
Zawody Łazików Marsjańskich i piknik

Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich i piknik w Podzam...

- To, co przeżyliśmy w piątek, w dniu otwarcia przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - przyznał Marcin Perz dyrektor Centrum Nauki. - W ciągu 4 godzin naliczono 1600 gości. W sobotę też było dużo osób. Mieliśmy otwierać o 12.30, ale ludzie przyszli już o 8 więc otworzyliśmy dla nich Centrum.

Mimo, że parkingi były zastawione samochodami na terenie Centrum Nauki tłoku nie było. Można było w miarę płynnie zwiedzać wystawę w budynku, korzystać ze stanowisk eksperymentalnych.

Na pikniku naukowym można było obserwować wybuchy i plamy na Słońcu. Na stanowisku Microsoftu studenci Politechniki Rzeszowskiej prezentowali prototyp urządzenia, które pomaga kontaktować się ze światem osobom sparaliżowanym. Komputerem sterują głosem, mimiką i ruchami głowy, mogą pisać maile, czytać wiadomości, przeglądać strony.

Twórcy m.in. Paweł Wrotny, Tomasz Pleśniak i Daniel Pomianek prezentowali swoje urządzenie na międzynarodowym konkursie Imaginer Cup i doszli do finału pokonując blisko 30 tysięcy innych projektów. - Dopracowujemy nasz system i kiedy to się stanie wypuścimy go na rynek, będzie znacznie tańszy niż inne - zapowiada Piotr Wrotny.

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk pokazało urządzenia wykorzystywane w misjach kosmicznych a także używany do ich testowania materiał zastępujący pył księżycowy.

Do skonstruowania samemu rakiety, której paliwem jest woda zachęcał Mikołaj Radkowski z Siedlec działający w Polskim Towarzystwie Rakietowym.

Michał Wojas z FlyTech Solutions prezentował bezzałogowy samolot Fenix wykorzystywany do mapowania. Jesteśmy także jedyna firmą na świecie, kóora opracowała system monitorowania sieci energetycznych przy pomocy samolotów bezzałogowych. Fenix współpracuje także z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym pomagając szukać zaginionych w górach. -System dopiero powstaje, ale już mamy kilka udanych akcji - mówił Wojas.

Politechnika Świętokrzyska proponowała doświadczenie rozbudzające wyobraźnię kierowców czyli sprawdzenie co czuje się wpadając na przeszkodę. Rafał Jarosz z Jędrzejowa był zdumiony siłą jaka działa na człowieka przy minimalnej prędkości 20 kilometrów na godzinę.

- Wrażenie przedziwne a Centrum Nauki bardzo ciekawe. Przyjechaliśmy całą rodziną by zobaczyć i warto było. Warto tu wrócić - mówił.

Dzieci miały wiele okazji pobawienia się robotami a także otrzymanie prezentu od robota Kawasaki. Damian Kwaśny student automatyki i Robotyki odbywający praktykę w tej samej firmie Astor dostał zadanie opracowanie robota, który gra w warcaby i taki prototyp pokazywał na pikniku.

W niedzielę kolejny dzień zawodów łazików i ciąg dalszy pikniku naukowego. Centrum Nauki otworzyło podwoje o godzinie 8 rano w związku z nagrywanym programem Dzień Dobry TVN. Wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie