MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły konkurs dla gimnazjalistów

Redakcja
Laureaci konkursu "Rodzinne korzenie, zostań badaczem swojej rodzinnej historii”.
Laureaci konkursu "Rodzinne korzenie, zostań badaczem swojej rodzinnej historii”. Aleksander Piekarski
Kiedy Ania pokazała babci album o pradziadku ta się popłakała. - Wszystko się przypomniało - mówi Anna Suska z gimnazjum imienia Jana Pawła II w Rakowie, laureatka konkursu "Rodzinne korzenie, zostań badaczem swojej rodzinnej historii".

Konkurs po raz czwarty zorganizowało Kolegium Szkół Prywatnych z ulicy Karczówkowskiej w Kielcach we współpracy z Wyższą Szkołą Ekonomii i Prawa. Wpłynęło na niego 90 prac (plastycznych, literackich i prezentacji multimedialnych) wykonanych przez świętokrzyskich gimnazjalistów.
BYŁ ŚWIETNYM TATĄ
Jan Lubecki urodził się w 1899 roku. Ania Suska z rakowskiego gimnazjum jest prawie sto lat młodsza od swojego pradziadka. - Podczas spotkań rodzinnych wiele o nim słyszałam. często przy tym padały słowa ojczyzna, patriotyzm. Postanowiłam zebrać wszystko na jego temat - mówi gimnazjalistka z Rakowa. Tak powstał album dokumentujący postać pradziadka. Są w nim archiwalne zdjęcia z rodzinnych albumów, a także listy z obozów jenieckich, w których przebywał pradziadek Ani. Część informacji udało się zdobyć dzięki Fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie, do której prawnuczka Jana Lubeckiego pisała listy z prośbą o materiały na jego temat. Zbieranie dokumentów do albumu trwało trzy miesiące, potem były dwa miesiące pisania. Pierwszym recenzentem albumu była Helena Wiktorowska, babcia Ani i córka bohatera albumu. Gimnazjalistka przeprowadziła z nią wywiad. Zapytała wprost: jakim pradziadek był człowiekiem? - Przede wszystkim był bardzo dobrym tatą - odpowiedziała babcia ze łzami w oczach. Praca nad albumem wiele Ani dała. - Dla mnie to niezwykłe. Bohater i patriota, wspaniały człowieka, sąsiad i ojciec. Jestem dumna, że to mój pradziadek - mówi Anna Suska. Przyznaje, też, że dzięki historii pradziadka takie słowa jak Polska czy patriotyzm nabrały dla niej innego znaczenia.
POMAGAŁO WUJOSTWO
Praca Ani z rakowskiego gimnazjum wygrała w konkursie na prace historyczno - literacką. W dwóch innych kategoriach wygrały prace Niny Laszczyk z gimnazjum nr 16 na kieleckim Barwinku (praca plastyczna) i Magdaleny Kwapisz z gimnazjum w Kunowie (praca multimedialna). Ta druga praca to domowa strona internetowa prezentująca drzewo genealogiczne rodziny Magdy. Najstarszą postacią z rodziny, którą udało się opisać jest praprababcia uczennicy - Józefa Wiatrowska, żyjąca pod koniec XIX wieku. Kiedy Magdalena Kwapisz zaczęła zbierać materiały o swojej rodzinie nie spodziewała się, że będzie to takie trudne zadanie. - Nie wiedziałam, że mam tak liczną rodzinę. To wynika z tego, że kiedyś były liczne rodziny: mające po czterech, pięciu rodzeństwa - mówi gimnazjalistka z Kunowa. Praca nad stroną internetową była doskonałą okazją do odświeżenia rodzinnych znajomości. Pomagał wuj ze Śląska, rodzina z Ostrowca czy Szydłowca. Po zwycięstwie w konkursie Magda nie kończy badań genealogicznych. - W wakacje jeszcze do tego wrócę, bo można dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy - mówi Magdalena Kwapisz.
O TO CHODZIŁO
- To było naszym celem. Wymagało to od uczniów pracy naukowej, poszukiwania źródeł, bibliografii - mówi Ewa Kolus, nauczycielka Kolegium Szkół Prywatnych i organizatorka konkursu. Przy okazji uczniowie mieli okazję praktycznego wykorzystania języka obcego, bo listy do zagranicznych fundacji należało pisać po angielsku lub niemiecku. - A przy tym lepiej poznali swoje rodziny, odnowiły się więzi rodzinne. Były spotkania w rodzinnym gronie. przeglądanie pożółkłych zdjęć i wspomnienia - mówi Ewa Kolus. Wybór najlepszych prac nie był łatwy. - To już czwarta edycja konkursu i prace są coraz lepsze, bardziej profesjonalnie przygotowane - mówi doktor Marzanna Garmulewicz, dyrektor Kolegium Szkół Prywatnych i przewodnicząca jury. Nagrody dla laureatów ufundowała szkoła z ulicy Karczówkowskiej, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa. Patronem konkursu jest kuratorium oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie