Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Jan Sufczyński z Tuczęp świętował sto lat! Były gratulacje i kwiaty. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Setne urodziny pana Jana Sufczyńskiego z Tuczęp. Jubilata odwiedziły władze gminy i przedstawiciele KRUS.
Setne urodziny pana Jana Sufczyńskiego z Tuczęp. Jubilata odwiedziły władze gminy i przedstawiciele KRUS. archiwum gminy
Pan Jan Sufczyński z Tuczęp 7 lutego obchodził piękny jubileusz - 100. lecie urodzin. Dostojnego jubilata odwiedzili wysoko postawieni goście, by złożyć mu życzenia i gratulacje. Historia jego życia jest bardzo ciekawa.

Pan Jan Sufczyński urodził się 7 lutego 1924 roku w Tuczępach, jako trzeci syn Stanisława i Marianny z domu Zięba. Miał czterech braci, z rodzeństwa żyje tylko on. Po wybuchu drugiej wojny światowej rodzina przeniosła się do Podlesia.

- Ojciec pana Jana był cieślą, jego bracia również trudnili się tym fachem, więc i Jan uczył się ciesielstwa. Czasy były bardzo trudne, nikomu się nie przelewało. Żeby zarobić na ubranie, był na służbie u gospodarza w Czyżowie. W 1948 roku ożenił się ze Stanisławą z Podlesia. Gospodarowali na 8 morgach, czyli około czterech hektarach ziemi, zbudowali dom i urodziło się im troje dzieci - Włodek, Janek i Bogusia. Niestety żona zmarła i po jakimś czasie ożenił się drugi raz, wybierając na żonę Anielę z Tuczęp. Stał się równocześnie ojcem dla jej dwóch synów - napisała o panu Janie Zofia Kańska, miejscowa regionalistka, w opublikowanym w 2022 roku artykule pod tytułem "Czas przywołany wspomnieniem, czyli świat widziany oczami najstarszych mieszkańców naszej gminy”.

Wrócił do Tuczęp w 1978 roku, gdzie mieszka do dziś z synem i synową. Z zamiłowania cieśla, wykonał wiele dachów na domach we wsi. Robił też narzędzia - miotły, grabie, klepał kosy. Był kościelnym przez 40 lat, w tym przez cały okres probostwa księdza kanonika Piotra Nowakowskiego.

- Po zakończeniu posługi wciąż pomagał w kościele, gospodarstwie, niestrudzenie wykaszał kosą zarośnięte pobocza, rowy. Długo był bardzo aktywny. Pana Jana zna i ceni większość mieszkańców gminy. Za jego niezwykłą pracowitość, uprzejmość i serdeczny uśmiech - mówią mieszkańcy miejscowości.

9 lutego do pana Jana przybyła delegacja z Urzędu Gminy Tuczępy i buskiego Oddziału KRUS. Serdeczne życzenia przekazali: przewodnicząca Rady Gminy Tuczępy Klaudia Pałka, radny Adam Kolankowski oraz sekretarz gminy Artur Kański. W prezencie dołączyli do nich kwiaty, upominki i pamiątkowy list gratulacyjny.

- Przeżyć 100 lat to mieć możliwość dalekiego spojrzenia w przeszłość, ale też docenienia wartości, jaką niesie z sobą każdy dzień. W imieniu całej społeczności lokalnej w tym wyjątkowym dniu składamy szanownemu jubilatowi wyrazy uznania, podziękowania i najwyższego szacunku za wszelkie trudy, owoce minionych stu lat - mówił Artur Kański, sekretarz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie