MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijani od dziecka. Zaczynają już 11-latkowie. Dziewczyny też

Iza BEDNARZ
W Kielcach konieczne jest opracowanie programu profilaktycznego dla dziewcząt pijących alkohol. W województwie świętokrzyskim już 40 procent 11- 12 letnich dzieci próbowało alkoholu. 10 procent gimnazjalistów upija się raz w miesiącu.

Doktor Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i przewodniczący komisji zdrowia i spraw społecznych Rady Miasta w Kielcach apeluje do straży miejskiej o wzmożone kontrole w sklepach i w mieście, zwłaszcza przed zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego.

Pierwszego września na masową skalę

- Pierwszego września najwięcej nietrzeźwych dzieciaków trafia do Szpitala Dziecięcego z powodu zatrucia alkoholem. Taka sytuacja powtarza się od kilku lat. Młodzież w ten sposób żegna koniec wakacji - mówił. Podkreślał, że zjawisko picia alkoholu przez nieletnich przyjmuje pierwszego września skalę masową.

- Z naszych statystyk wynika, że pierwszego września, a także w inne popularne "imprezowo dni", takie jak andrzejki, koniec roku szkolnego trafia do nas w ciągu dnia przynajmniej kilkoro dzieci z objawami zatrucia alkoholowego. - A są to tylko te dzieci, które wymagają pomocy lekarskiej. Podejrzewam, że znacznie więcej nastolatków pije i zostaje w domach - powiedział nam dr Włodzimierz Wielgus. W ciągu roku do Szpitala Dziecięcego przywożonych jest średnio dwoje dzieci tygodniowo, które zatruły się alkoholem.

Dziewczynki piją coraz więcej

O tym, że dzieci piją coraz więcej mówią również badania wykonane przez Świętokrzyskie Centrum Edukacji i Profilaktyki w Kielcach. W samych Kielcach 10 proc. uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pije alkohol 2-3 razy w tygodniu, a raz w miesiącu upija się. - W ciągu ostatnich pięciu lat obniżył się wiek inicjacji alkoholowej, obecnie już 40 proc. 11- 12 - latków w naszym regionie piło alkohol. Dramatycznie rośnie grupa ryzykownie pijących dziewcząt. Obecnie na dwóch 16 -letnich chłopców pijących ryzykownie przypada jedna dziewczyna - mówi dr Krzysztof Gąsior, psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum edukacji i Profilaktyki.

Dziewczyny pijące alkohol są w znacznie gorszej sytuacji niż chłopcy, bo szybciej się uzależniają, są zagrożone przedwczesną inicjacją seksualną, do której oprócz ryzyka niepożądanej ciąży dochodzi ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (HIV, HCV, choroby weneryczne). - Pijący w młodym wieku chłopcy zwykle wyhamowują w wieku 18- 19 lat. Dziewczyny, które zaczynają pić, niestety nie - podkreśla dr Krzysztof Gasior.
Jak dotrzeć do tych, co piją?

W związku z tym narastającym zagrożeniem od września Świętokrzyskie Centrum Edukacji i Profilaktyki zamierza uruchomić specjalny program profilaktyczny skierowany do dziewcząt.

Problemem jest nadal grupa dzieci, które już mają za sobą inicjację alkoholową i piją ryzykownie (2-3 razy w tygodniu, a raz w miesiącu się upijają). - Tu trzeba tworzyć specjalne programy długofalowe, nie wystarczy 1- 2 spotkanie i mówienie "nie pij", kiedy oni już piją. Musimy stworzyć bogatą ofertę zajęć dla dzieci w klubach, świetlicach - podkreśla Gąsior. Uważa, że to jest przede wszystkim zadanie dla gmin i organizacji pozarządowych. W zdiagnozowaniu takich dzieci mogą pomóc pedagodzy szkolni i środowiskowi. Dobrą formą profilaktyki są obozy wyjazdowe, które prowadzi ŚCEiP dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym. - Przede wszystkim należy jednak uczyć dzieci zasad zachowania, także zachowania wobec sytuacji, w której ktoś proponuje im alkohol - dodaje.

Miasto skontroluje

W najbliższych dniach do sklepów sprzedających alkohol na terenie miasta wyruszą kontrole, żeby sprawdzić, czy w tych punktach nie sprzedaje się alkoholu nieletnim. W ekipie kontrolującej będzie nastolatek poniżej 18 roku, który będzie próbował kupić alkohol, i osoba pełnoletnia, która będzie obserwować reakcje sprzedawców. Jak informuje Marian Kubik z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kontrole, które na razie obejmą osiedla Bocianek, Świętokrzyskie, Uroczysko i Stok, potrwają do końca października. - Jeżeli akcja się sprawdzi, powtórzymy ją na Herbach i Czarnowie, skąd mamy najwięcej interwencji dotyczących pijącej alkohol młodzieży - zapowiada. Podobne kontrole pojawią się również w kieleckich pubach - w ramach akcji "Pozory mylą, dowód nie" zainicjowanej przez Browary Polskie.

Radni z komisji zdrowia w Kielcach zaopiniowali również pozytywnie uchwałę o zakazie spożywania alkoholu na podwórkach wielorodzinnych domów mieszkalnych, terenach rekreacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, na terenie boisk i obiektów sportowych oraz skwerach służących mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji.

W czasie deszczu dzieci nie piją?

Paradoksalnie na picie dzieci ma wpływ pogoda. - Odkąd mamy to deszczowe lato, nie przywożą już do nas nastolatków z zatruciem alkoholowym. Skończyło się picie pod chmurką, na ogniskach, bo w domu, mimo wszystko jest jakaś kontrola dorosłych - zauważa dr Wielgus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie