Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Adam Cyrański interweniuje w sprawie kontrowersyjnego przebiegu szprych kolejowych numer 6 i 7 w województwie świętokrzyskim

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Poseł Adam Cyrański
Poseł Adam Cyrański
Poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej interweniuje w sprawie kontrowersyjnego przebiegu szprych kolejowych numer 6 i 7 w województwie świętokrzyskim. Parlamentarzysta pyta ministra infrastruktury o możliwość poprowadzenia torów innymi korytarzami. Jak informowaliśmy, planowane przez rządową spółkę Centralny Port Komunikacyjny inwestycje budzą społeczny niepokój, zwłaszcza w gminie Miedziana Góra, gdzie budowa linii kolejowej wiąże się z koniecznością wyburzenia mnóstwa domów.

Interpelację do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie przebiegu nowych linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego w województwie świętokrzyskim poseł Adam Cyrański złożył w czwartek wieczorem. Parlamentarzysta podkreślił, iż jest "zaniepokojony obawami mieszkańców województwa świętokrzyskiego związanymi z wariantami przebiegu nowej trasy kolejowej do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego".

"Pod koniec ubiegłego roku w całej Polsce odbywały się konsultacje społeczne dotyczące planowanego przebiegu nowych tras kolejowych mających stworzyć siatkę połączeń do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Miały one jednak charakter konsultacji na szczeblu wojewódzkim i pomijały uwagi mieszkańców. Takie konsultacje zaczęły się dopiero 10 lutego 2020 roku, ale nie w celu pomocy wyznaczenia odpowiednich wariantów przebiegu planowanych inwestycji, a jedynie w celu zaopiniowania już przygotowanych. Obawy mieszkańców mają dwojaki charakter. Część z nich obawia się o dewastacji swojej lokalnej okolicy oraz utraty wartości posiadanych nieruchomości. Inni obawiają się wykluczenia komunikacyjnego" - czytamy w interpelacji.

Adam Cyrański zadał ministrowi Andrzejowi Adamczykowi cztery pytania "w trosce o mieszkańców województwa świętokrzyskiego".

  • Czy istnieje możliwość wytyczenia innego niż dotychczas zaproponowanego wariantu przebiegu linii numer 7, uwzględniającego uwagi mieszkańców najbardziej dotkniętych inwestycją gmin?
  • Czy Pan Minister bierze pod uwagę wykorzystanie linii kolejowej numer 25 jako korytarza dla planowanej linii numer 6, która przebiegałaby przez Starachowice i Skarżysko-Kamienną, dwa ważne ośrodki przemysłowe województwa świętokrzyskiego.
  • W jaki sposób Pan Minister zadba o to, aby Skarżysko-Kamienna czy Starachowice nie zostały wykluczone z szybkiego dostępu do CPK?
  • Jak będą wyceniane wywłaszczane nieruchomości? Czy tak jak przy specustawie drogowej? Czy mechanizm wycen będzie znacząco niższy, a tym samym obywatele mają uzasadnione obawy, że będzie dla nich krzywdzący?

Działania posła Adama Cyrańskiego to reakcja na ostatnie publikacje "Echa Dnia". Jak informowaliśmy, mieszkańcy gminy Miedziana Góra są zbulwersowani działaniami władz centralnych, ponieważ bez konsultacji z nimi wskazano trzy warianty budowy szybkiej linii kolejowej (szprycha numer 7), która ma prowadzić z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja w każdej z wersji wymaga wyburzenia mnóstwa domów i zniszczy cichą, spokojną gminę. Interwencję w tej sprawie na poziomie rządu i parlamentu zapowiada wójt Damian Sławski. CZYTAJ WIĘCEJ

Koncepcje dotyczące przebiegu nowych tras kolejowych zawarte są w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument opisuje podstawowe założenia odnośnie budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią.

Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury.

Dotychczas spółka CPK przeprowadziła konsultacje z władzami na poziomie województw oraz stolic regionów. Jak informuje Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolejny etap ustaleń będzie niebawem prowadzony w gminach. - W minionym roku były one prowadzone na poziomie województw, Urzędów Marszałkowskich oraz w miastach, przez które nowe linie mają przebiegać. W tym roku dotrzemy do gmin - wyjaśnia. - Czekamy na opinie i uwagi, wszystkie zostaną rozpatrzone. Przygotujemy raport z nich i każdy się dowie, które i dlaczego mogliśmy przyjąć lub odrzucić. To jest dopiero początek przygotowań i przepisy nawet nie zobowiązują nas do konsultacji na tym etapie.

- Nie chodzi o to, by blokować inwestycje w rozwój infrastruktury transportowej. Jednak kreślenie tak strategicznych planów nie może wyglądać jak wytyczanie granic państw na mapie Afryki w XIX wieku przez europejskich kolonizatorów. Władze CPK muszą uwzględnić kontekst lokalny i zaprojektować przebieg nowych korytarzy dla linii kolejowych w sposób najmniej inwazyjny, chroniący ludzki dobytek oraz środowisko naturalne i jednocześnie zapewniający jak największej liczbie mieszkańców dostęp do sieci szybkiej kolei. To jest możliwe tylko trzeba dokonać wizji lokalnej, a potem trochę pomyśleć - mówi Adam Cyrański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie