Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa kolejowa Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez gminę Brody i północną część Starachowic?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez gminę Brody i północną część Starachowic? Tak zakłada jeden z wariantów przebiegu planowanej do budowy linii kolejowej. Co na to władze obu samorządów?

Gotowe jest już Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W dokumencie zawarto podstawowe założenia dotyczące budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią.

ZOBACZ TEŻ: Nowa trasa kolejowa z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zdewastuje niemal całą gminę Miedziana Góra. Trzeba zburzyć wiele domów

Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralny Port Komunikacyjny zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury.

W ramach ciągu numer 6 opracowano kilka wariantów przebiegu będącej częściej tej "szprychy" linii kolejowej numer 84 Radom – Kunów. Jeden z nich zakłada budowę nowej trasy, której fragment miałby przechodzić przez gminę Brody między miejscowościami Górki koło Młynka i Górki koło Brodów, a następnie przez północny obszar Starachowic. W obu przypadkach są to tereny zabudowane.

ZOBACZ TEŻ: Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez Dwikozy i kilka innych miejscowości na terenie gminy?

- W związku z konsultacjami komponentu kolejowego centralnego Portu Komunikacyjnego wyrażam negatywne stanowisko odnośnie planowanej trasy linii kolejowej w ciągu tak zwanej szprychy numer 6 zaplanowanej przez północną część województwa świętokrzyskiego i południowej mazowieckiego w pobliżu Starachowic - mówi prezydent Starachowic Marek Materek.

- Apeluję o wykorzystanie linii kolejowej numer 25 jako korytarza dla planowanej szprychy numer 6, która przebiegałaby przez Starachowice i Skarżysko-Kamienną, dwa ważne ośrodki przemysłowe województwa świętokrzyskiego. Wykorzystanie linii numer 25 będzie zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu miasta oraz wzmocni atrakcyjność ekonomiczną i społeczną, co w czasie problemów demograficznych będzie istotnym czynnikiem do zahamowania negatywnych procesów, co również wpisuje się w politykę społeczno-gospodarczą państwa. Przebieg wykorzystujący istniejący korytarz komunikacyjny związany z linią kolejową numer 25, wraz z koniecznymi i możliwymi pracami budowlanymi i modernizacyjnymi jak korekta kilku łuków, budowa bezpiecznych skrzyżowań, zabezpieczenia ekologiczne, będzie rozwiązaniem ekonomicznym i przyjaznym przyrodzie - podkreśla Marek Materek.

- Przykładem pokazującym, jak potrzebne są stacje kolejowe na liniach dużych prędkości, jest przystanek Włoszczowa Północ zlokalizowany na Centralnej Magistrali Kolejowej, który w początkowo był krytykowany, a okazał się potrzebny lokalnej społeczności, co ma swoje odzwierciedlenie w tym, że po kilku latach powstał nowy przystanek Opoczno Południe. Należy zwrócić, że liczba mieszkańców tych dwóch ośrodków miejskich łącznie jest mniejsza od ludności Starachowic. Tylko linia łącząca Trójmiasto nad Kamienną, z Radomiem, a następnie z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym ma sens. W dokumentach związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym widoczne są zaplanowane „odgięcia” tras które mają służyć skomunikowaniu miast o porównywalnej wielkości jak Starachowice, w stopniu większym niż wykorzystanie ciągu linii kolejowej numer 25 i numer 8, który nie zmienia kierunku przebiegu i jest historycznym traktem kolejowym łączącym południowo-wschodnią Polskę ze stolicą - mówi Marek Materek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie