Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pszczeli świat" w Zochcinku już gotowy. Wkrótce wielkie otwarcie (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku w gminie Opatów, powstaje zagroda pszczelarska. „Pszczeli świat” będzie pełnił funkcję terapeutyczną, edukacyjną i ekologiczną. Jego otwarcie zaplanowano na pierwsze dni czerwca.

Dwa domki do apiterapii, ścieżka edukacyjna, dwadzieścia uli, drewniany miniskansen do prowadzenia warsztatów - tak wygląda „Pszczeli świat” w Zochcinku w powiecie opatowskim, w bliskim sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Na początku czerwca zostanie uroczyście otwarty, a lada dzień pracownicy zbiorą pierwszy miód.

Pierwszy taki świat
„Pszczeli świat” to przedsięwzięcie, o którym głośno zrobiło się w lecie 2020 roku i jakiego w powiecie opatowskim jeszcze nie było. Ma być kolejną atrakcją turystyczną i edukacyjną tego terenu.
Przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku powstała zagroda pszczelarska, na którą powiat opatowski, będący organem prowadzącym placówki, otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, w wysokości 200 tysięcy złotych.
W Zochcinku powstała ścieżka edukacyjna pokazująca różne systemy uli oraz życie w nich rodzin pszczelich. Obok zagroda pszczelarza i mini skansen.

Będą warsztaty i praktyki
Ca przedsięwzięcie, jak podkreśla Tomasz Staniek, starosta opatowski, ma wymiar edukacyjny.
- Będą odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży między innym na temat produkcji miodu. Uczniowie Technikum Rolniczego Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie odbędą praktyki w pasiecie – zauważa starosta.

ApiterapiaNa uwagę zasługują domki do apiterapii. To metoda leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich – miodu, ale także propolisu, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, pierzgi, a nawet jadu pszczelego.
– W dolnej części drewnianej budowli znajdują się ule, oczywiście bez dostępu do człowieka. Wewnątrz panuje specyficzna atmosfera, wypełniona zapachem miodu i plastrów woskowych. Dodatkowo usłyszymy charakterystyczny dźwięk wydawany przez pszczoły, wszystko służy relaksowi- wyjaśnia Tomasz Staniek.
Na planszach, przymocowanych do ogrodzenia zamieszczono opisy: jak powstaje miód, rodzaje miodów, cykl życia pszczoły, ubiór pszczelarza, narzędzia pszczelarskie, kwiaty i drzewa miododajne. Oferta „Pszczelego świata” skierowana będzie także do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, którzy podczas między innymi warsztatów terapii zajęciowej będą mogli odbywać zajęcia w ramach apiterapii. Będą też używali miodu i wosku podczas tworzenia na przykład świec, które posłużą promocji.

Pszczoły to życie
Powierzchnia bazy edukacyjnej „Pszczeli świat” w Zochcinku to około 1,3 hektara.
W pasiece stanęło ponad 20 uli, w różnych systemach. Są to ul warszawski zwykły, ul warszawski poszerzany, ul wielkopolski, dadant czy ostrowskiej. Kolejnym elementem jest altana „Dom pszczelarza” – który będzie pełnił zadanie mini muzeum pszczelarstwa.
Każdy z odwiedzających pozna zlokalizowane w nim podstawowe narzędzia do pracy w pasiece, dowie się jak prawidłowo ich używać i do czego służą, a także będzie mógł zobaczyć jak wygląda kompletny strój pszczelarza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie