Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyszne produkty prosto od rolnika w WDK w Kielcach. Konkurs Świętokrzyskiej Izby Rolniczej promował rolniczy handel detaliczny

Marzena Ślusarz
Ser kozi Marcina Kutery został nagrodzony pierwszym miejscem w konkursie "Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, czyli z pola do garnka" Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Ser kozi Marcina Kutery został nagrodzony pierwszym miejscem w konkursie "Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, czyli z pola do garnka" Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Finał konkursu "Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, czyli z pola do garnka" organizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą stał się okazją do dyskusji o możliwościach i warunkach przetwórczych gospodarzy. Wtorkowe wydarzenie pachniało gęsiną i serami. 30 rolników z województwa zaprezentowało swoje produkty i dania. Najlepsze okazały się sery kozie Marcina Kutery z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z 80 zgłoszonych do akcji produktów wyłoniono ścisłe grono 30 finalistów. Wszystkie pięknie i smakowicie zapachniały we wtorek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Pomysły na rolniczy handel detaliczny świętokrzyscy gospodarze mają bardzo różne, od konfitur, dżemów z pomidorów, tartych chrzanów, przez ciasta, pierogi, pieczenie, pasztety, kugiel, soki po sery. Grunt, żeby do wyrobu używać w większości produktów z własnego gospodarstwa.

- Bardzo chciałabym z robienia konfitur i wypiekania ciast stworzyć sobie małe przedsięwzięcie. Wszyscy, którzy spróbują moich wypieków, chwalą je, po prośbie oczywiście wypiekam dla sąsiadów i rodziny na różne okoliczności. Fajnie byłoby móc sobie w ten sposób dorobić, dlatego dziś tu jestem - mówiła nam Magdalena Kłonica z Worowic w gminie Waśniów w powiecie ostrowieckim. Nie brakowało też osób, które sprzedażą zajmują się od kilku lat, mają doświadczenie, a udział w konkursie był okazją do poszerzenia grona odbiorów. - Nie możemy narzekać na brak zainteresowania, tygodniowo sprzedajemy około 60-70 kilogramów sera. Bardzo smakuje naszym odbiorcom nie tylko tym na miejscu, ale i tym, którym dostarczamy wysyłkowo - mówili Aneta i Jan Królowie z Pakuł w gminie Radoszyce w powiecie koneckim. Zaznaczali, że mleko pochodzi od krów utrzymywanych w gospodarstwie.

- Coraz więcej ludzi zamawia u mnie gęś pieczoną, "generałową", na rodzinne uroczystości, mam duże zainteresowanie - mówiła Agnieszka Wysocka z Lubani w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. - Mąż hoduje doskonałe gęsi, wszystkie inne produkty do jej przygotowania łącznie z octem, pochodzą z naszego gospodarstwa, smak jest niepowtarzalny. I właśnie gęsina była królową konkursu Świętokrzyskiej Izby Rolnej. Pieczona lub w pierogach zachwycała podniebienia członków kapituły, którzy oceniali potrawy.

Ostatecznie za najsmaczniejszy uznano sery kozie Marcina Kutery z Ostrowca Świętokrzyskiego, w który w Koziej Farmie Na Zagajach w Gromadzicach w gminie Bodzechów prowadzi hodowlę kóz. Pan Marcin zaprezentował bogactwo produkcji serowej w różnych odmianach. Drugie miejsce zajął Trzemecki Chrzan domowy Lucyny Kaczmarzyk z gminy Bałtów. A trzecie miejsce zajęli Aneta i Jan Królowie z Pakuł w gminie Radoszyce. Wyróżniono ostatecznie pierwszą dziesiątkę województwa, ale nagrody dostali wszyscy uczestnicy finałowego etapu konkursu.

1. Ser kozi Marcina Kutery z gminy Ostrowiec Świętokrzyski CZYTAJ RELACJĘ Z WYDARZENIA: Pyszne produkty prosto od rolnika w WDK w Kielcach. Konkurs Świętokrzyskiej Izby Rolniczej promował rolniczy handel detaliczny

Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, ...

Ewa Borycka, która koordynowała przedsięwzięciem z ramienia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej była dumna z osiągniętego efektu. - Rolnicy, którzy prowadzą już rolniczy handel detaliczny skorzystali z możliwości zaprezentowania się, pokazania szerszemu gronu, a z kolei ci stawiający pierwsze kroki w zakresie tej działalności, mieli okazję obyć się z przygotowaniem stoiska, prezentacją produktu. Wszyscy są zadowoleni, więc jest satysfakcja z przeprowadzonej akcji - podkreślała Ewa Borycka.

Z efektu akcji zadowolony jest prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, który prowadził konferencję i dyskusje na temat rolniczego handlu detalicznego. Zaproszeni prelegenci wyjaśniali zasady, prezentowali serwisy internetowe, na których rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty jak tworzony właśnie rolniczyhandel.pl - Pierwszy krok postawiony. Widząc, jak dobrze się konkurs przyjął, jak zadowoleni są nasi uczestnicy możemy planować drugą edycję w większym wydaniu z udziałem mieszkańców regionu - zaznaczał. - Przepisy o rolniczym handlu detalicznym wymagają zmian, muszą być przyjazne dla gospodarza, bez koniecznych kontroli - podkreślał.

Wokół RHD oscylowały wszystkie dyskusje. - Taka forma sprzedaży to dobre źródło pozyskiwania dodatkowych dochodów dla tych, którzy mają polot do przedsiębiorczości, lubią brać udział w różnych imprezach, jeździć, mieć kontakt z ludźmi. W tej branży można znaleźć swoje miejsce - mówił Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego, który chwalił przedsiębiorczość rolników i smak proponowanych potraw. - Trzeba więc stworzyć dobre warunki dla rozwoju takich działań, jak uproszczone przepisy, ograniczone kontrole. Rolnik sam je to, co sprzedaje, więc nie zrobi "podróbki", ma świadomość, że klient go zna, nikt więc nie chce sobie szkodzić - podkreślał europoseł. - W Świętokrzyskiem jest potencjał, by podejmować się takiej działalności, jeśli pięć procent rolników odnajdzie w rolniczym handlu detalicznym swoje źródło dochodu, to będzie bardzo dobrze.

Z kolei Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zaznaczał, że rolniczy handel detaliczny to szansa dla mniejszych gospodarstw rolnych. - Jakiekolwiek dziś korzystanie z pośredników, kończy się katastrofą, a właśnie rolniczy handel detaliczny to opcja na sprzedaż bez ich udziału. Rolnictwu jest potrzebne centrum logistyczne, informacje o tym, jakimi produktami dysponujemy, w jakich ilościach, żeby można było zaopatrywać sieci wielkopowierzchniowe, co nie jest łatwe, dlatego też jest potrzebne doradztwo finansowe, prawne, jak na drogach biurokracji się poruszać - podkreślał wicemarszałek.

CZYTAJ TAKŻE: Skup interwencyjny jabłek w Świętokrzyskiem i wielki chaos wśród sadowników. Lista punktów skupu

ZOBACZ LAUREATÓW WSZYSTKICH AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO, TRANSMISJĘ Z GALI:

Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018...

Agro-Biznes 2018. Z tytułem Jesionowy Dworek Teresy i Grzego...

Tytuł Firma Przyjazna Rolnikowi 2018 zdobył PROINVEST doradztwo inwestycyjne Grzegorza Przysuchy i Karoliny Szałas. PREZENTACJE LAUREATÓW NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>

Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Podczas gali finałowej nie brakło dyskusji przy stołach zastawionych daniami regionalnymi przygotowanymi przez laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy oraz  tanecznej zabawy przy ludowych przyśpiewkach. Finał akcji  Rolnik Roku 2018, Gospodynie i Gospodarze Wiejscy, Agro-Biznes i Firma Przyjazna Rolnikowi miał miejsce w niedzielę, 7 października w Targach Kielce. Zobaczcie na zdjęciach >>> Córkę Kamilę do tańca porwał Roman Popis z Obic, Rolnik Roku 2018. CZYTAJ TAKŻE: Gala finałowa akcji Rolnik Roku 2018 z wzruszeniami, tańcami i dyskusjami [zdjęcia, wideo, relacja]ZOBACZ LAUREATÓW AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO Z GALI: Beata i Roman Popis z tytułem Rolnik Roku 2018! Oto laureaci Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018! Oto laureaci Agro-Biznes 2018. Z tytułem Gospodarstwo Rybackie i Jesionowy Dworek Teresy i Grzegorza Wójcickich spod Buska Proinvest Firmą Przyjazną Rolnikowi 2018! Oto laureaci akcji

Folklor tętnił w Targach Kielce. Kulisy gali Rolnik Roku 201...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie