Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu włoszczowskiego szykują się do żniw. Przypomnieli zasady bezpieczeństwa

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Gospodarze konferencji „Bezpieczne żniwa”: (od lewej) Zbigniew Krzysiek, Jacek Włodarczyk, Zdzisław Wójcik i Andrzej Gajek.
Gospodarze konferencji „Bezpieczne żniwa”: (od lewej) Zbigniew Krzysiek, Jacek Włodarczyk, Zdzisław Wójcik i Andrzej Gajek. Rafał Banaszek
Zaledwie kilku rolników przybyło do starostwa włoszczowskiego na konferencję „Bezpieczne żniwa”. Organizatorzy byli bardzo zaskoczeni, bo poinformowali wszystkie gminy, a mieszkańców była garstka.

Głównym celem spotkania było omówienie tematów związanych z bezpieczeństwem podczas letnich prac na roli. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy z Kielc, Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, policji i państwowej straży pożarnej z Włoszczowy. Było to pierwsze takie sympozjum w powiecie włoszczowskim, zorganizowane przez Biuro Powiatowe Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz starostwo.

Od strażaków uczestnicy dowiedzieli się o podstawowych zasadach ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach. Zastępca komendanta powiatowego Andrzej Pacanowski przypominał rolnikom, żeby posiadali co najmniej dwie sprawne gaśnice w ciągnikach i kombajnach. Apelował, żeby sprawdzili przed żniwami instalację elektryczną w stodołach oraz wszelkie przedłużacze, czy czasem od nich nie iskrzy. Zwrócił też uwagę, żeby rozgrzanym po całym dniu prac kombajnem nie wjeżdżać od razu do stodoły oraz żeby nie trzymać wszystkich maszyn rolniczych w stodole.

Ciekawe wystąpienie mieli przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy z Kielc, którzy za pomocą prezentacji multimedialnego przedstawili naszym rolnikom najczęstsze zagrożenia wypadkowe podczas prac w gospodarstwach. Apelowali, żeby nie angażować do prac niebezpiecznych, szkodliwych oraz przerastających siły i możliwości dzieci do 16 roku życia – odczytano nawet specjalny list w tej sprawie, podpisany przez głównego inspektora pracy oraz prezesa KRUS.

Inspektorzy PiP omówili zasady bezpiecznej pracy ciągnikiem i wskazali najczęstsze przyczyny wypadków. Poinstruowała też rolników, jak należy postępować z przyczepami transportowymi, jak prawidłowo sprzęgać maszyny i przyczepy z ciągnikiem, jak należy eksploatować kombajny zbożowe, a także prasy do siana i słomy, kosiarki rotacyjne oraz wały przegubowo-teleskopowe. Na koniec przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy przekazali uczestnikom szczegółowe materiały instruktażowe, dotyczące bezpiecznej pracy w rolnictwie.

Problem bezpieczeństwa podczas prac polowych jest bardzo poważny. Jak wynika z danych KRUS, w województwie świętokrzyskim było ich w minionym roku ponad 800 (w tym cztery śmiertelne), w powiecie włoszczowskim - około 60. W większości poszkodowanymi byli ludzie młodzi. W poprzednich latach zdarzały się nawet wypadki śmiertelne w naszym powiecie.

- Główną przyczyną większości tych nieszczęśliwych wypadków jest pośpiech podczas prac polowych, który często przysłania nam zdrowy rozsądek – twierdził Zdzisław Wójcik, członek zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, szef Biura Powiatowego ŚiR we Włoszczowie, główny inicjator i organizator konferencji „Bezpieczne żniwa”.

- Apeluję o zdrowy rozsądek, bo żadne zabezpieczenie nam nie pomoże, jeśli nie będziemy racjonalnie myśleć. Zadbajmy o siebie - to najważniejsza rzecz. Proszę pamiętać o nawadnianiu organizmu i robieniu przerw w pracy. I jeszcze jedno – przestrzegam operatorów sprzętu rolniczego przed piciem alkoholu. Nawet jedno wypite piwo może zaszkodzić w upale. Możemy spowodować wypadek i nie wypłacić się z odszkodowaniem do końca życia – uczulał Andrzej Gajek, od niedawna kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia we Włoszczowie.

- Oby choć jedno życie zostało uratowane dzięki tej konferencji – podsumował spotkanie przewodniczący Rady Powiatu Jacek Włodarczyk.

Na zakończenie Zdzisław Wójcik poinformował, że żniwa już za 2-3 tygodnie, więc warto się do nich odpowiednio przygotować. - Myślę, że plony będą, bo dzięki Bogu popadało trochę deszczu w ostatnim czasie. Nie wiadomo tylko jaka będzie cena zboża po żniwach – stwierdził pan Zdzisław.

Warto nadmienić, że podczas spotkania w starostwie uczestnicy zostali poczęstowani lokalnymi wyrobami wędliniarskimi z masarni Marboj Marka Suligi z Nieznanowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie