Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz pamiętał o bohaterach. Uroczystości ku czci poległych w trakcie akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem (ZDJĘCIA)

red
Marek Banaczek, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Tomasz Chmiel UM Sandomierz
Dwa dni trwały uroczystości patriotyczne w Sandomierzu ku czci ofiar poległych w trakcie akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. - Rozpoczęły się w sobotę uroczystym nadaniem odznaczeń nadawanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – podał Urząd Miejski w Sandomierzu.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Odznaczenie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski otrzymał kapitan Tadeusz Kucharski, ostatni komendant obwodu Armii Krajowej Sandomierz, zaangażowany w przygotowanie akcji „Burza” w rejonie Sandomierza. Jego syn Jerzy Tadeusz Kucharski, który jako 18-latek zginął w 1944 roku w bitwie pod Pielaszowem został odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Odznaczenia na ręce przedstawicieli rodziny Jerzego i Marcina Kapki - przekazał profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Po nadaniu odznaczeń miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Jako pierwszy w imieniu prezydenta Polski głos zabrał profesor Krzysztof Szwagrzyk. Po nim prowadzący uroczystość Robert Piwko z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oddał głos Marcinowi Kapce, który serdecznie podziękował za odznaczenia przekazane swoim przodkom. Następnie miało miejsce wystąpienie Agaty Wojtyszek wojewody świętokrzyskiego, jako kolejny słowo na temat wyjątkowego wydarzenia skupionego wokół akcji „Burza” wygłosił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. Również parlamentarzyści Marek Kwitek i Michał Cieślak, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przemawiali w tej podniosłej chwili. Po okolicznościowych przemówieniach, prezentację stworzoną w oparciu o bogate archiwum rodzinne na temat dwóch bohaterów zaprezentował Robert Piwko. Wyraził on także nadzieję na to, że spotkania wokół sylwetek bohaterów tej znamiennej dla Sandomierza bitwy będą kontynuowane, a rodziny bohaterów spod Pielaszowa będą zgłaszać informacje o swoich przodkach, tak by można było stworzyć kolejne rysy biograficzne tych osób dla potomnych.

W niedzielę 28 lipca odbyło się miejskie wydarzenie patriotyczne związane z 75.rocznicą akcji „Burza”. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa w Sandomierzu. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Cmentarz Katedralny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Udział w obchodach wzięli: Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza wraz z radnymi Rady Miasta Sandomierza, przedstawiciele rządu, samorządów, delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, kombatanci, służby mundurowe, mieszkańcy miasta oraz rodziny osób poległych podczas „Akcji Burza”.

Druga część obchodów rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Następnie modlitwę za poległych odmówił ksiądz Wojciech Kania. Po modlitwie głos zabrali Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, Jarosław Rusiecki, senator Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Kwitek, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Janusz Jakubowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sandomierzu. Podczas uroczystości Marcin Hajdo, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu wyrecytował wiersz zatytułowany „Armia Krajowa" autorstwa świętej pamięci profesora Zbigniewa Kabaty, pseudonim „Bobo”, partyzanta z legendarnego oddziału „Jędrusie”, Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu zakończyła ceremonia złożenia wieńców na mogile poległych żołnierzy oraz odegranie pieśni „Cisza Wojska Polskiego - Śpij Kolego". Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia udali się na symboliczny poczęstunek do wyznaczonego miejsca w parku miejskim.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom patriotycznym było Wolne Śpiewanie pieśni wojskowych na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Akcja „Burza” była to operacja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej. Trwała od 4 stycznia 1944 roku, kiedy wojska radzieckie przekroczyły na Wołyniu granicę polsko-radziecką z 1939 roku, do stycznia 1945 roku. Rozkaz do jej rozpoczęcia wydał w listopadzie 1943 komendant główny Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski.

Po przekroczeniu przez Armię Czerwoną wschodniej granicy II Rzeczypospolitej i odrzuceniu wysuniętej przez władze Rzeczypospolitej Polskiej oferty współdziałania wojskowego ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckievj, 12 stycznia 1944 roku komendant główny Armii Krajowej wydał rozkaz numer 126, zapowiadający wsparcie Armii Czerwonej w walce z Niemcami w miarę naszych sił i interesów państwowych. 26 października 1944 roku jego następca generał Leopold Okulicki wydał rozkaz zakończenia akcji.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie