Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senator Jarosław Rusiecki o rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego

Tomasz Trepka
Senator Jarosław Rusiecki podczas konferencji
Senator Jarosław Rusiecki podczas konferencji Tomasz Trepka
- Zamysł premiera Kwiatkowskiego oraz władz wojskowych ciągle tworzonego jeszcze państwa polskiego był w wielu momentach zbieżny. Tak narodziła się idea Centralnego Okręgu Przemysłowego. Swoje miejsce zajmował w niej również Ostrowiec Świętokrzyski. Warto pokazywać takie perełki z całej ziemi świętokrzyskiej – mówił na seminarium naukowym w Kielcach senator Jarosław Rusiecki

Polityk przyznał, że znaczna część kapitału i potencjału ludzkiego reprezentowanego przez ludzi, którzy stworzyli ideę Centralnego Okręgu Przemysłowego została niedługo potem zmarnowana. – Polska po 1945 roku, przede wszystkim ze względów ideologicznych, umiejętnościami oraz doświadczeniem ludzi zasłużonych dla kraju po prostu wzgardziła. Swoje przesłanie kieruję przede wszystkim do ludzi młodych – byście szanowali i opierali swoją wiedzę na autorytetach prawdziwych. Na tych, którzy chcą dobra nie tylko dla siebie, ale dobra dla ojczyzny w której żyją – mówił senator Jarosław Rusiecki.

Prelegent wskazał jednocześnie, że nie można mówić rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego bez uwzględnienia tradycji przemysłowych tego regionu, które sięgają czasów starożytnych. Prawdziwy rozwój ziemi ostrowieckiej nastąpił jednak znacznie później.

– W czasach nowożytnych na terenie miasta powstała pierwsza w tej części Europy huta. Kolejny etap rozwoju miasta w oparciu o przemysł metalurgiczny następuje w XIX wieku oraz rozwój kolei. Na początku XX wieku pojawiła się koncepcja rozbudowy Ostrowca Świętokrzyskiego o ościenne wsie. Jest to niezwykle istotne, bowiem nie można mówić o rozwoju ziemi ostrowieckiej w okresie realizacji Centralnego Okręgu Przemysłowego w oderwaniu od lat wcześniejszych. Była już pewna baza, by rozwijać możliwości inwestowania w przemysł ostrowiecki – mówił senator Prawa i Sprawiedliwości.

Co zyskał Ostrowiec Świętokrzyski w ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego? – Największe środki uzyskano na modernizację Zakładów Ostrowieckich. Specjalizowały się one w wytwarzaniu wagonów kolejowych oraz lokomotyw. Zatrudniały one wówczas 7 tysięcy osób, a samo miasto liczyło około 30 tysięcy mieszkańców – dodał senator Jarosław Rusiecki.

Władze zdecydowały się jednak nie tylko na inwestycje w zakłady przemysłowe Ostrowca Świętokrzyskiego, ale również w jego infrastrukturę. – Przeprowadzono budowę gazociągu od Sandomierza do Zakładów Ostrowieckich. To była nie tylko nowoczesna technologia w przemyśle metalurgicznym, ale wspomniany gazociąg dawał możliwość rozwoju innym fabrykom na Kielecczyźnie – zakończył senator Rusiecki.

Czym był Centralny Okręg Przemysłowy? Koncepcja, którą ogłoszono w 1937 roku, polegała na zagospodarowaniu bezrobotnych, zasobów surowcowych oraz stworzenie nowoczesnego przemysłu, szczególnie związanego z obronnością. Pomysłodawcą utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego był wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

Centralny Okręg Przemysłowy stanowił olbrzymią szansę rozwoju naszego regionu. Miał wzmocnić potencjał gospodarczy oraz militarny Polski. W ramach tego projektu do wybuchu II wojny światowej wybudowano oraz zmodernizowano szereg zakładów przemysłowych, stworzono infrastrukturę kolejową oraz drogową, przeprowadzono gazyfikację oraz elektryfikację Kielecczyzny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: Rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona – nie podarowana”

Źródło:echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie