Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja absolutoryjna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Przewodniczący odwołany, Zarząd Województwa bez wotum zaufania i absolutorium!

Maciej Barwinek
Nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk
Nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk Krzysztof Krogulec
W czwartek, 29 czerwca w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej odbywa się sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. To najważniejsza sesja roku - radni zagłosowali nad absolutorium i wotum zaufania. Już początek sesji przyniósł prawdziwą rewolucję! Doszło do rozłamu w rządzącej w tej kadencji Zjednoczonej Prawicy - część radnych przeszło do Bezpartyjnych Samorządowców. Następnie odwołano przewodniczącego Andrzeja Prusia z Prawa i Sprawiedliwości, a nowym przewodniczącym radni wybrali Arkadiusza Bąka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnie radni zagłosowali przeciw udzieleniu wotum i absolutorium dla Zarządu Województwa. Oglądajcie transmisję na żywo.

Sesja absolutoryjna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jak zagłosują radni? Będzie wotum zaufania i absolutorium?

14.20
Krótkie podsumowanie tego co wydarzyło się od rana w czwartek na Sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

W czwartek, 29 czerwca na sesji absolutoryjnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego doszło do rewolucji. Zjednoczone Prawica straciła większość, wynikiem tego było odwołanie przewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Prusia i powołanie nowego, z dotychczasowej opozycji - Arkadiusza Bąka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ta sytuacja otwiera drogę do odwołania marszałka województwa i zarządu, ale do tego potrzeba co najmniej 18 głosów.

Rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy rządzącej województwem świętokrzyskim stał się faktem w czwartek 29 czerwca, kiedy na początku sesji trzech radnych wybranych z listy Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Buras, Maciej Gawin i Waldemar Wrona poinformowało o założeniu nowego klubu - Bezpartyjnych Samorządowców. Na jego czele stanął Waldemar Wrona. Ta grupa radnych zapowiedziała, że będą głosować przeciw obecnemu zarządowi. Na miejscu wspierał ich w tej decyzji szef Bezpartyjnych Samorządowców w województwie - kielecki radny i przedsiębiorca Kamil Suchański.

Mimo że na sejmiku pojawili się czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości w województwie: poseł Krzysztof Lipiec - szef partii w okręgu Kielce i powiat kielecki, poseł Mariusz Gosek, poseł Marek Kwitek, senator Jarosław Rusiecki, starosta kielecki Mirosław Gębski czy przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś - nie byli w stanie przekonać nikogo z grupy, która założyła nowy klub. Podobnie jak szefa Bezpartyjnych Samorządowców - Kamila Suchańskiego.

Dalsze głosowania były konsekwencją sytuacji z początku sesji. Podczas tej sesji rozkład głosów wyglądał tak, że dotychczasowa koalicja rządząca miała 11-12 głosów, opozycja 16-17.

Najpierw złożono wniosek o odwołanie przewodniczącego Sejmiku, Andrzeja Prusia z Prawa i Sprawiedliwości. Odwołano go stosunkiem głosów 17 do 11.

Do wyborów na nowego przewodniczącego zgłoszono Marcina Piętaka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Arkadiusza Bąka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który obecnie pełni funkcję prezesa jednej ze spółek miasta Kielce. W tajnym głosowaniu Bąk dostał 16 głosów, Piętak 10, 2 głosy były nieważne, 1 osoba nie głosowała.

Przypomnijmy, że po wyborach w 2018 roku Zjednoczona Prawica dysponowała 16 z 30 mandatów, ale od dawna nie mogła liczyć na wszystkie "szable". W większości głosowań potrzebna była pomoc grupy związanej z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą - Grzegorza Świercza wybranego z list Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty, Sławomira Gierady - wybranego z list Koalicji Obywatelskiej, ale będącego już poza tym ugrupowaniem, pełniący funkcję doradcy prezydenta Kielc Bogdana Wenty i Henryka Milcarza z Lewicy, prezesa Wodociągów Kieleckich, spółki, której znaczącym udziałowcem jest miasto Kielce. 30-osobowy Sejmik uzupełniało 9 radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 2 z Koalicji Obywatelskiej. Z "9" Polskiego Stronnictwa Ludowego poza klubem jest radny Grzegorz Gałuszka. Z kolei Arkadiusz Bąk często nieoficjalnie kojarzony jest z ekipą Bogdana Wenty - pełni bowiem funkcję prezesa współce miasta Kielce - Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Patrząc na zmiany, jakie zaszły w Sejmiku - poza wyjściem z obozu Zjednoczonej Prawicy trójki radnych do Bezpartyjnych Samorządowcow - trudno nie zauważyć kluczowej roli, jaką odgrywają ludzie skupieni wokół radnego i znanego lekarza Grzegorza Świercza - pośrednio lub bezpośrednio związani z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą. Ich trzy lub cztery mandaty mają ogromne znaczenie.

W sumie ewentualna nowa koalicja mogła w czwartek liczyć na 3 mandaty radnych niezrzeszonych a związanych z Bogdanem Wentą, 3 mandaty osób, które wyszły z obozu Zjednoczonej Prawicy do Bezpartyjnych Samorządowców Kamila Suchańskiego, 2 Koalicji Obywatelskiej oraz 8 radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. To 16 "szabel" , które dają zwykłą większość a do tego dochodzą mandaty Janusza Kozy, który już dawno opuścił szeregi Zjednoczonej Prawicy i obecnie pracuje w Urzędzie Miasta Starachowice u prezydenta Marka Materka i Grzegorza Gałuszki, usuniętego z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego za współpracę ze Zjednoczoną Prawicą, który ostatnio związał się z Ruchem Marka Materka. Ta dwójka może głosować różnie, ale wydaje się być bliższa nowej koalicji.

To ważne w obliczu tego, że nieudzielenie wotum nieufności i absolutorium otwiera za kilka tygodni drogę do wniosku o odwołanie
obecnego marszałka i zarządu województwa. Do tego potrzeba jednak większości 2/3, czyli dokładnie 18 głosów. Powyższa analiza pokazuje, że zebranie takiej liczby głosów jest możliwe, tym bardziej, że wśród 12 radnych Zjednoczonej Prawicy też nie ma jedności. Mówi się, że są jeszcze chętni, by zasilić Bezpartyjnych Samorządowców.

Czy dojdzie do zmiany marszałka i zarządu? Przed nami parę tygodni gorących negocjacji i przepychanek. Przy czwartkowych głosowaniach radni związani z Bogdanem Wentą i radni z nowego klubu Bezpartyjnych Samorządowców na czele których stoi w regionie Kamil Suchański głosowali zgodnie. Nie jest jednak tajemnicą ,że Bogdan Wenta i Kamil Suchański nie darzą się wzajemną sympatią. Czy jednak chęć przejęcia władzy w Sejmiku zlikwiduje wszelkie niechęci? Czy Bezpartyjni Samorządowcy będą bliżej Zjednoczonej Prawicy czy innych ugrupowań? To pokażą najbliższe dni.

Będziemy śledzić na bieżąco rozwój sytuacji w Sejmiku. Oto pierwsze komentarze:

Kolejna sesja sejmiku zostanie zwołana nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty dzisiejszej sesji.

Poniżej zobaczcie relację z sesji na bieżąco:

18.43
Zamknięcie obrad Sejmiku

18.25
Radni Sejmiku przegłosowali odwołanie Grzegorza Banasia z funkcji przewodniczącego Komisji Strategii, Rozwoju - 14 głosów za, 12 przeciw.

18.10
Radni jednogłośnie zagłosowali za odmową wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Radnym Województwa Świętokrzyskiego Maciejem Gawinem przez pracodawcę spółkę Uzdrowisko Busko-Zdrój.

17.40
Sejmik nie udzielił absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok. Za głosowało 12 radnych (Grzegorz Banaś, Marek Bogusławski, Mieczysław Gębski, Renata Janik, Marek Jońca, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Andrzej Pruś, Marek Strzała, Elżbieta Śreniawska, Grzegorz Świercz, Magdalena Zieleń), przeciwko udzieleniu absolutorium zagłosowało 16 radnych (Arkadiusz Bąk, Agata Binkowska, Józef Bryk, Agnieszka Buras, Grzegorz Gałuszka, Maciej Gawin, Tadeusz Kowalczyk, Janusz Koza, Jan Maćkowiak, Henryk Milcarz, Andrzej Swajda, Jolanta Tyjas, Leszek Wawrzyła, Waldemar Wrona, Bogusława Wypych, Piotr Żołądek)

17.37
Przewodniczący Sejmiku odczytał pozytywną Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2022 r.,

17.35
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej - Agata Binkowska przedstawia pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu za 2022 rok oraz wniosek w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok.

17.30
Radni sejmiku zagłosowali przeciwko zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Województwa Świętokrzyskiego za 2022 rok.

17.05
Głos zabiera Skarbnik Województwa – Maria Fidzińska – Dziurzyńska - przedstawia sprawozdanie finansowe Województwa Świętokrzyskiego za 2022 rok wraz z sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego dla Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

16.48
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski przedstawia sprawozdanie z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2022 rok.

16.44
Sejmik Województwa nie udzielił Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego wotum zaufania. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych sejmiku (Grzegorz Banaś, Marek Bogusławski, Mieczysław Gębski, Sławomir Gierada, Renata Janik, Marek Jońca, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Andrzej Pruś, Marek Strzała, Elżbieta Śreniawska, Grzegorz Świercz, Magdalena Zieleń), przeciwko udzieleniu wotum zagłosowało 16 radnych (Arkadiusz Bąk, Agata Binkowska, Józef Bryk, Agnieszka Buras, Grzegorz Gałuszka, Maciej Gawin, Tadeusz Kowalczyk, Janusz Koza, Jan Maćkowiak, Henryk Milcarz, Andrzej Swajda, Jolanta Tyjas, Leszek Wawrzyła, Waldemar Wrona, Bogusława Wypych, Piotr Żołądek)!

14.50
Głos zabrała wicemarszałek Renata Janik. Mówiła głównie o środkach z Europejskiego Funduszu Społecznego, o środkach dla pracodawców na ochronę zdrowia pracowników, wsparciu edukacji wczesnoszkolnej. Ogromne środki ponad 590 milionów złotych przeznaczono na działania społeczne, między innymi na aktywizację osób bezrobotnych. Na wielomilionowe wsparcie mogli liczyć także seniorzy i osoby niesamodzielne. - To szansa nie tylko dla potrzebujących wsparcia, ale i dla tych, którzy chcą mieć wpływ na rzeczywistość i poprawiać jakość życia w regionie - podkreślała wicemarszałek.

14.30
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski mówił między innymi o projektach wspierających świętokrzyski biznes, wsparciu innowacyjności i konkurencyjności regionu. Marszałek wspominał o budowie Muzeum archeologicznego w Wiślicy o wartości blisko 28 milionów i przebudowie teatru Stefana Żeromskiego, informatyzacji placówek medycznych, zarządzaniu siecią szerokopasmową w województwie. Nie zabrakło też odniesień do wizerunku województwa. Marszałek wspominał o takich akcjach jak Świętokrzyska Victoria, targi organizacji pozarządowych czy niepodległościowy festiwal sportu, Tour de Pologne.

14.09
Marszałek Andrzej Bętkowski przedstawia raport o stanie województwa świętokrzyskiego za 2022 rok.

14.08
Wznowiono obrady.

13.29
Ogłoszono 30 minutową przerwę.

13.28

- Ta współpraca będzie oparta na szacunku dla radnych - powiedział Arkadiusz Bąk.

13.25
Arkadiusz Bąk nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - otrzymał 16 głosów. Dziesięciu radnych zagłosowało na Marcina Piętaka. 2 głosy były nieważne. Jedna osoba nie głosowała.

13.11
Trwa liczenie głosów. Ogłoszono 10-minutową przerwę.

12.56
Trwa głosowanie.

12.31
Nowym przewodniczącym Sejmiku zostanie ktoś z dwójki: Marcin Piętak (Prawo i Sprawiedliwość), Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe). Tajne głosowanie odbędzie się za kilka minut. Teraz czas na kolejną 10-minutową przerwę.

12.27
Andrzej Pruś odwołany ze stanowiska przewodniczącego Sejmiku Województwa stosunkiem głosów 17 za i 11 przeciw. Jeden głos był nieważny.

12.26
Obrady wznowione.

12.17
Kolejna 10 minutowa przerwa.

12.02
Ostatecznie na sesji obecnych jest 29 z 30 radnych. Brakuje tylko Artura Konarskiego , wybranego z list Prawa i Sprawiedliwości. Większość , która zdecyduje o absolutorium lub wotum zaufania wynosi więc 15.

11.42
Przypomnijmy. Na ten moment rozpadła się koalicja Zjednoczonej Prawicy rządząca województwem świętokrzyskim. Trzech radnych - Agnieszka Buras, Maciej Gawin i Waldemar Wrona założyło nowy klub. Zapowiedzieli że będą głosować przeciw obecnemu zarządowi. Podczas tej sesji rozkład głosów wyglądał tek, że koalicja rządząca miała 12 głosów, opozycja 17.

11.38
Prowadzenie obrad przejął Mieczysław Gębski. Znów przerwa w obradach

11.38
Prowadzenie obrad przejął Mieczysław Gębski.

11.37
Przerwa nieco się przedłużyła, ale obrady zostały wznowione.

11.15
Kolejna przerwa. Tym razem potrwa do godziny 11:30.

11.13
Sejmik wprowadził do porządku obrad wszystkie zgłoszone przez radnych projekty uchwały, w tym ten o odwołanie przewodniczącego Sejmiku stosunkiem głosów 17 za i 12 przeciw oraz o odwołanie przewodniczącego Komisji Strategii, Rozwoju Grzegorza Banasia stosunkiem głosów 18 do 11.

11.04
Obrady zostają wznowione.

10.45
Ostatecznie przerwa potrwa do godziny 11.

10.40
Sytuacja podczas obrad jest coraz bardziej nerwowa. O 10.40 zarządzoną przerwę, 5 minut.

10.35
Sekretarzami dzisiejszych obrad zostają radni Grzegorz Świercz i Sławomir Gierada.

10.30
Co dla władzy województwa może oznaczać brak absolutorium i wotum zaufania? Jeśli opozycja wzmocniona radnymi nowego klubu uzyska większość po minimum 14 tygodniach może doprowadzić do zwołania sesji, może tez na nią wprowadzić uchwałą o odwołanie zarządu. Do odwołania potrzebne jest 18 głosów.

10.27
Radna Jolanta Tyjas z Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz z 17 radnymi wniosła o odwołanie przewodniczącego Komisji Strategii, Rozwoju Grzegorza Banasia, radnego wybranego z list Prawa i Sprawiedliwości.

10.25
Radna Agata Binkowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego wraz 17 radnymi wniosła o odwołanie przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia z Prawa i Sprawiedliwości.

10.20
Radny z Ludu Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak wniósł o włączenie do porządku obrad projekt uchwały dotyczący odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy Macieja Gawina przez pracodawcę - spółkę Uzdrowisko Busko-Zdrój. Czy to spowoduje, że radny Gawin znów będzie z ekipą Zjednoczonej Prawicy?

10.15
Rozłam w Zjednoczonej Prawicy! Radny wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Wrona poinformował, że w Sejmiku powstał nowy klub , który nie będzie głosował za absolutorium i wotum zaufania. Oprócz Waldemara Wrony - jako przewodniczącego w skład nowego klubu wchodzi jeszcze dwójka radnych wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości - Maciej Gawin, Agnieszka Buras.

To oznacza, że zarząd może go nie dostać, bowiem Zjednoczona Prawica dysponowała 16 z 30 mandatów ale od dawna nie mogła liczyć na wszystkie "szable". W większości głosowań potrzebna była pomoc grupy związanej z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą - Grzegorza Świercza, Sławomira Gierady i Henryka Milcarza. Po powstaniu nowego klubu Zjednoczona Prawica szans na większość raczej nie ma.

10.12 W czwartek 29 czerwca o godzinie 10 rozpoczęła się absolutoryjna 61. sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W obradach uczestniczy 28 z 30 radnych.

Zapraszamy do śledzenia sesji na echodnia.eu/ Obrady są transmitowane za pośrednictwem platformy eSesja:Sejmik Województwa Świętokrzyskiego - transmisje z sesji Rady

10:11
Na sejmiku pojawili się czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości w województwie: poseł Krzysztof Lipiec - szef partii w okręgu Kielce i powiat kielecki, poseł Mariusz Gosek, poseł Marek Kwitek, senator Jarosław Rusiecki, starosta kielecki Mirosław Gębski oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

Załączamy również szczegółowy porządek obrad:

1. Otwarcie LXI sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przez Przewodniczącego
Sejmiku - Pana Andrzeja Prusia.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Zgłoszenie wniosków o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad sesji.
4. Wybór sekretarzy obrad.
5. Głosowanie nad wnioskami o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad sesji.
6. Rozpatrzenie Raportu o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2022 roku:
a) wystąpienie Marszałka Województwa Pana Andrzeja Bętkowskiego - prezentacja
Raportu o stanie Województwa Świętokrzyskiego w 2022 roku,
b) stanowiska Komisji Sejmiku,
c) debata nad Raportem.
7. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego
wotum zaufania:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Przewodniczącego Komisji Strategii
Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Pana Grzegorza Banasia,
b) dyskusja,
c) głosowanie uchwały.
8. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem
z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego za 2022 rok:
a) wystąpienie Marszałka Województwa – Pana Andrzeja Bętkowskiego:
- przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Województwa Świętokrzyskiego
za 2022 r. wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach,
b) wystąpienie Skarbnika Województwa – Pani Marii Fidzińskiej – Dziurzyńskiej:
- przedstawienie sprawozdania finansowego Województwa Świętokrzyskiego
za 2022 r. wraz z sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z badania
rocznego sprawozdania finansowego dla Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
w Kielcach za okres od 01.01.2022 r. do 31.12.2022r.,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
9. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok:
a) przedstawienie przez Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej - Panią Agatę Binkowską
Opinii Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu za 2022 r. oraz wniosku w sprawie
absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z tytułu wykonania
budżetu za 2022 r.,
b) odczytanie przez Przewodniczącego Sejmiku Pana Andrzeja Prusia Opinii
Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach do wniosku Komisji Rewizyjnej
str. 2
Sejmiku w sprawie absolutorium dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
z tytułu wykonania budżetu za 2022 r.,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr LVIII/713/23 Sejmiku
Województwa Świętokrzyskiego z dnia 27 marca 2023r. w sprawie udzielenia pomocy
finansowej w formie dotacji celowej dla Gmin Województwa Świętokrzyskiego
na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Marszałka Województwa Pana
Andrzeja Bętkowskiego,
b) stanowisko Komisji Samorządu Terytorialnego – wystąpienie Przewodniczącego
Komisji Pana Macieja Gawina,
c) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów - wystąpienie Przewodniczącej Komisji Pani
Magdaleny Zieleń,
d) dyskusja,
e) głosowanie uchwały.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia w 2023 roku pomocy finansowej
w formie dotacji celowej dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój z przeznaczeniem na zadanie
pn. „IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bella Voce”:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Marszałka Województwa Pana
Andrzeja Bętkowskiego,
b) stanowisko Komisji Edukacji, Kultury i Sportu – wystąpienie Przewodniczącej
Komisji Pani Agnieszki Buras,
c) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów - wystąpienie Przewodniczącej Komisji Pani
Magdaleny Zieleń,
d) dyskusja,
e) głosowanie uchwały.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych na realizację
przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z terenu województwa świętokrzyskiego
projektów w ramach konkursu pn. „WSPARCIE FUNKCJONALNOŚCI OBSZARÓW
WIEJSKICH” finansowanego z budżetu Województwa Świętokrzyskiego”:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Członka Zarządu Pana Marka Jońcy,
b) stanowisko Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska - wystąpienie
Przewodniczącego Komisji Pana Artura Konarskiego,
c) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów - wystąpienie Przewodniczącej Komisji Pani
Magdaleny Zieleń,
d) dyskusja,
e) głosowanie uchwały.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej
Województwa Świętokrzyskiego na lata 2023 – 2040:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa Pani Marii
Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów - wystąpienie Przewodniczącej Komisji Pani
Magdaleny Zieleń,
str. 3
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2023 rok:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Skarbnika Województwa Pani Marii
Fidzińskiej – Dziurzyńskiej,
b) stanowisko Komisji Budżetu i Finansów - wystąpienie Przewodniczącej Komisji Pani
Magdaleny Zieleń,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Oceny Zasobów Pomocy
Społecznej Województwa Świętokrzyskiego za rok 2022”:
a) przedstawienie projektu uchwały – wystąpienie Wicemarszałek Województwa Pani
Renaty Janik,
b) stanowisko Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny – wystąpienie
Przewodniczącego Komisji Pana Waldemara Wrony,
c) dyskusja,
d) głosowanie uchwały.
16. Informacje na temat realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 za rok 2022 oraz programu regionalnego
Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 za rok 2022.
17. Interpelacje i zapytania.
18. Sprawozdanie z działalności Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w okresie
między sesjami.
19. Informacja Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Sejmiku o działaniach
podejmowanych pomiędzy sesjami.
20. Sprawy różne.
21. Zamknięcie LXI sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie