Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym...

  Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym odcięci od łazienki w remizie! Po akcji myli się przy… hydrancie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym odcięci od łazienki w remizie! Po akcji myli się przy… hydrancie [ZDJĘCIA]
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Anna Śledzińska

  Ochotnicza Straż Pożarna w Nietulisku Dużym, do tej pory działająca w okazałej remizie, od ubiegłego tygodnia nie ma dostępu do świetlicy, kuchni ani łazienki. Po tym, jak urzędnicy gminni wymienili zamki w budynku, strażacy mają do dyspozycji tylko garaż i pomieszczenie zarządu. W niedzielę wieczorem, po akcji gaszenia pożaru traw, musieli umyć się przy… hydrancie.
  Jak mówi Łukasz Kończak, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym, w marcu tego roku skończyła się pięcioletnia umowa nieodpłatnego użyczenia przez gminę Kunów garażu i pomieszczeń w remizie na potrzeby strażaków z Nietuliska Dużego. Burmistrz Lech Łodej zaproponował nową, której strażacy nie przyjęli.

  - W nowej umowie najmu, zaproponowanej przez burmistrza przeczytaliśmy, że nie będziemy mieli dostępu do kuchni, łazienki i sali. Burmistrz tłumaczył, że działa u nas kilka organizacji i musi podzielić dostęp do pomieszczeń po równo – mówi Łukasz Kończak.

  Członkowie OSP, z którymi rozmawialiśmy na zwołanym w trybie pilnym zebraniu w sobotę, są oburzeni. Powtarzają, że z innymi organizacjami, stowarzyszeniami i Kołem Gospodyń Wiejskich współpracują od wielu lat i nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś komuś w działalności przeszkadzał. Potwierdza to Włodzimierz Szczałuba ze Stowarzyszenia Nietulisko nad Świśliną.

  Co więcej, przez ostatnie lata to druhowie wraz ze stowarzyszeniami odnowili i wyremontowali budynek, wymienili okna, ogrzewanie, pomalowali pomieszczenia, wyposażyli kuchnię.

  Jednym z argumentów za zmianą zapisów w umowie miał być to, że strażacy rzekomo zarabiają na wynajmie świetlicy na różne imprezy. Burmistrz mówił o tym na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w ubiegłym tygodniu.

  - To zwykłe oszczerstwa i działanie po to, by skłócić różne środowiska – mówi Łukasz Kończak. - Nigdy nie zarabialiśmy za wynajmie świetlicy, bo wszystkie opłaty idą do gminy. Sami, urządzając tam imprezy takie jak Andrzejki czy Sylwester, płaciliśmy za to – dodaje. - W nowej umowie dzierżawy zostaliśmy całkowicie zepchnięci z głównej sali remizy, do garażu. Jako strażacy powinniśmy mieć dostęp do całego obiektu i wszystkich pomieszczeń. Przecież urządzamy tam szkolenia, zebrania i ćwiczenia.
  Prezes zarządu OSP Józef Maciąg dodaje, że nie wyobraża sobie funkcjonowania jednostki bez dostępu do kuchni, czy chociażby łazienki. Jaskrawy przykład, jak w tej sytuacji wygląda funkcjonowanie jednostki, pokazali strażacy już w niedzielę. Ponieważ w ubiegłym tygodniu wymieniono zamki w remizie, a klucze do nich mają obecnie tylko pracownicy urzędu, nie mieli możliwości umycia się po akcji.

  - Zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy w Dołach Biskupich. Pożar udało się ugasić. Po powrocie do remizy chcieliśmy się umyć, ale nie było takiej możliwości. O tej porze nie spotka się w gminie żadnego urzędnika, który mógłby przekazać nam klucze do remizy. Czekał na nas tylko hydrant – napisali na swoim profilu Facebookowym, na którym zamieścili także zdjęcie.

  Burmistrz Kunowa Lech Łodej jest obecnie na urlopie. W podpisanym przez niego piśmie, które strażacy dostali 8 kwietnia napisano:

  - Gmina Kunów w żaden sposób nie chce ograniczać korzystania z budynku remizy OSP w Nietulisku Dużym. Zamysłem umowy jest, aby nie tylko OSP mogła korzystać z pomieszczeń, ale i inne organizacje społeczne. Obecnie opracowywany jest regulamin, który określi sposób korzystania ze świetlicy przez osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jak i organizacje społeczne. Ponadto Burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie wyznaczy opiekuna świetlicy, który będzie dbał o świetlicę, prowadził harmonogram wynajmu – czytamy.

  W sprawie interweniował już Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu, starszy brygadier Robert Grudzień.
  - Jednostka w Nietulisku Dużym jest jedną z najlepiej prosperujących w powiecie ostrowieckim – uważa komendant. - Jako jedna z nielicznych wykazuje się bardzo dużą dyspozycyjnością, niezależnie od pory dnia i nocy. Ciężko nam zrozumieć tę sytuację.

  Komendant w swoim oficjalnym piśmie dodaje, że brak możliwości organizacji szkoleń, zebrań i integracji ochotników w takim zakresie jak dotąd, może przełożyć się na pogorszenie struktury jednostki (obecnie czynnie w akcjach bierze udział ponad 20 osób), poziom wyszkolenia, zdyscyplinowania i zorganizowania, co z kolei może wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców zarówno Nietuliska Dużego, jak i całej gminy Kunów.

  Naczelnik Łukasz Kończak dodaje, że strażacy z Nietuliska są o tyle zaskoczeni, że przecież burmistrz Lech Łodej sam jest zawodowym strażakiem, obecnie już na emeryturze i powinien doskonale znać specyfikę tej służby.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

  ZOBACZ TAKŻE: Flesz - rusza budowa superpociągu. W godzinę z Warszawy do Krakowa

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce