MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju zamknęło stary rok - ma plany na nowy

Adam Ligiecki
Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju przedstawił prezes Leszek Gadawski - w asyście wiceprezesa Tadeusza Ury (z lewej) oraz skarbnika Janusza Rozborskiego.
Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju przedstawił prezes Leszek Gadawski - w asyście wiceprezesa Tadeusza Ury (z lewej) oraz skarbnika Janusza Rozborskiego. archiwum
Uroczyste spotkanie noworoczne odbyło się w połowie lutego, w gościnnych progach buskiego hotelu Pod Świerkiem. Połączone z zebraniem sprawozdawczym stowarzyszenia, podczas którego przedstawiono plany i zamierzenia na 2015 rok.

W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: radny sejmiku wojewódzkiego Mieczysław Sas, proboszcz parafii Bożego Ciała, ksiądz Marian Janik, znany przedsiębiorca Kazimierz Krzemiński. Także przedstawiciele podmiotów uzdrowiskowych, stowarzyszeń, ludzie świata kultury i biznesu.

Spotkanie otworzył prezes Miłośników, Leszek Gadawski, który przedstawił też sprawozdanie z działalności stowarzyszenia za miniony rok. Najważniejszym wydarzeniem była kwesta zaduszkowa - na renowację zabytkowych nagrobków. Organizowana od kilkunastu lat, jedna z największych w regionie świętokrzyskim, która przyniosła teraz rekordowy dochód: ponad 23 tysiące złotych.

Wydarzenie stanowiła także 18. premiera w pierwszej w Polsce Alei Drzew Wielkich. Dęba szypułkowego z tym numerem posadził w parku zdrojowym wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

Powód do dumy stanowią też odznaczenia państwowe dla liderów buskiej organizacji. Prezes honorowy Franciszek Rusak został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, prezes Leszek Gadawski - Złoty Krzyż Zasługi.

Wyniki finansowe stowarzyszenia podsumował skarbnik Janusz Rozborski. Miłośnicy nie dysponują wielkim budżetem, nie otrzymują dotacji na swoją działalność. To społecznicy z pasją, a bezcenne jest również wsparcie sponsorów.

Następnie wiceprezes Tadeusz Ura przedstawił plany i zamierzenia stowarzyszenia na 2015 rok. Związane w głównej mierze z renowacją i odnową zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym.

Czyli kolejna, już szesnasta kwesta w Zaduszki, a wcześniej Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju włączy się w inne projekty. Jak - organizacja obchodów 100-lecia buskiego harcerstwa oraz wykonanie tablicy pamiątkowej Leszka Marcińca.

Od stycznia 2013 roku stoi w kurorcie pomnik księcia Leszka Czarnego, wzniesiony z inicjatywy buskiego stowarzyszenia. Teraz czas... na królową Jadwigę. Pomnik - albo fontanna - historycznej "pierwszej kuracjuszki Buska" czeka na decyzję o lokalizacji.

We wrześniu lub październiku Miłośnicy zamierzają zorganizować koncert szczególnej rangi - w 30. rocznicę śmierci związanego z Buskiem pieśniarza i poety, "Piewcy Ponidzia" Wojtka Belona.

Ponadto w dzielnicy uzdrowiskowej powstanie rozeta "z wektorami świata". Pierwsza w tej części województwa świętokrzyskiego - ma się stać atrakcją turystyczną.

Pod koniec części oficjalnej spotkania głos zabrali Mieczysław Sas i proboszcz Marian Janik. Zgodnie podkreślili - jak istotne znaczenie ma działalność Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju dla miasta, lokalnej społeczności, dla regionu Ponidzia.

Imprezę zakończyła uroczysta kolacja. Na stołach królowały smakołyki przygotowane przez szefa kuchni hotelu Pod Świerkiem. Między jednym daniem a drugim znalazł się czas na dyskusję na tematy związane ze stowarzyszeniem - wszak Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju istnieje już ponad 30 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie