Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Turniej Rycerski imienia Zawiszy Czarnego w Starym Garbowie z walką łuczników, pokazami rycerskimi i licznymi atrakcjami

Klaudia Tajs
Z myślą o nieco starszych widzach  przygotowano  rekonstrukcje bitew konnych i pieszych, turniej łuczniczy  oraz epizod  nawiązujący do śmierci Zawiszy Czarnego pod Golubcem.
Z myślą o nieco starszych widzach przygotowano rekonstrukcje bitew konnych i pieszych, turniej łuczniczy oraz epizod nawiązujący do śmierci Zawiszy Czarnego pod Golubcem. Klaudia Tajs
Turniej łuczniczy, pokazały walk rycerskich, jazda konna oraz pokazy strojów i sprzętu rycerskiego to tylko częsta tego, co przygotowali organizatorzy w ramach VI Turnieju Rycerskiego imienia Zawiszy Czarnego w Starym Garbowie, w gminie Dwikozy. Na wydarzenie zaprosiło Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego z Garbowa.

Tegorocznego wydarzenie miało szczególny wymiar, bowiem odbywało się w 590 rocznicę śmierci Zawiszy Czarnego z Garbowa, jednego z najsłynniejszych rycerzy polskiego średniowiecza. Piknik odbywa się w rodzinnej miejscowości Zawiszy Czarnego, a uczestników zmierzających na zielone tereny, gdzie odbywało się wydarzenie witała postać Zawiszy Czarnego stojąca w centrum miejscowości.

Organizatorzy wydarzenia przygotowując program mieli na uwadze dzieci i dorosłych oraz utrzymywanie pamięci o Czarnym Rycerzu dlatego w programie była edukacja najmłodszych oraz specjalne zajęcia dla nich. - Nasze stowarzyszenie przygotowało także stoisko promocyjne, na którym można dowiedzieć się o profilu naszej działalności - mówiła Olga Gawron ze stowarzyszenia. - Są także pamiątki, które nawiązują do rycerstwa.

Z myślą o nieco starszych widzach przygotowano rekonstrukcje bitew konnych i pieszych, turniej łuczniczy oraz epizod nawiązujący do śmierci Zawiszy Czarnego pod Golubcem. Na krótkie widowisko zaprosili rycerze Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskie, a samą historię śmierci Zawiszy Czarnego i okoliczności, w jakich zginął przypomniał Karol Bury kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. - Zawisza Czarny zginął w bitwie pod Golubcem w 1428 - przypomniał kasztelan. - Dowodził wojskami polskimi, najemnymi, które posiłkowały cesarza. Nie skorzystał z oferty cesarza i zginął w okolicznościach szczególnych. Do ostatnich swoich sił osłaniał odwrót wojsk cesarskich. W końcu wyczerpany wielogodzinną bitwą, a miał wtedy już 58 lat, dostał się do niewoli tureckich janczarów. Jak mówi legenda po drodze pokłócili się oni komu przypadną łupy po rycerzu. Sądzili, że będą znaczne, gdyż Zawisza był bogato uzbrojony. W pewnym momencie jeden z rycerzy stwierdzi, że skoro on nie weźmie łupu, to nikt go nie weźmie i pozbawił bezbronnego Zawiszy życia.

Podczas turnieju można było zobaczyć pokazy kowalstwa, a o rozrywkę najmłodszych zadbała grupa animacyjna z Kielc.

VI Turniej Rycerski imienia Zawiszy Czarnego w Starym Garbowie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców powiatu sandomierskiego, ale także dalszych zakątków Polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie