MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach i województwie ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom z Syrii, znane osoby ją wspieraja

Agata Kowalczyk
W poniedziałek w kieleckim, ratuszu podpisano porozumienie o organizacji pomocy dla ofiar wojny w Syrii. Przystąpili do niego (od lewej) Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej,ksiądz  Stanisław Słowik, działający w imieniu Diecezji Kieleckiej, Jacek Semaniak - rektor  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prezydent Kielc, Wojciech Lubawski,który był jego inicjatorem, ksiądz Waldemar Cisło reprezentujący papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W poniedziałek w kieleckim, ratuszu podpisano porozumienie o organizacji pomocy dla ofiar wojny w Syrii. Przystąpili do niego (od lewej) Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej,ksiądz Stanisław Słowik, działający w imieniu Diecezji Kieleckiej, Jacek Semaniak - rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prezydent Kielc, Wojciech Lubawski,który był jego inicjatorem, ksiądz Waldemar Cisło reprezentujący papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Aleksander Piekarski
W stolicy województwa ruszyła społeczna zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Kielce dla Syrii”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na organizację kolonii dla syryjskich dzieci, a być może także na odbudowę szkoły zniszczonej podczas działań wojennych.

Akcja potrwa od 28 maja do 30 września 2018 roku. W jej ramach planowane są zbiórki pieniężne do puszek, skarbon stacjonarnych, aukcje charytatywne, wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie Kielc. Organizatorzy chcą zebrać minimum 400 tysięcy złotych. - Im więcej pieniędzy zbierzemy, tym większej liczbie dzieci pomożemy – mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. – Pieniądze zostaną przekazane stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które może działać na terenie Syrii i Libanu i tam zorganizuje kolonie i turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży z Syrii. Są one możliwe także na terenie Syrii, ponieważ nie wszędzie toczą się działania wojenne.

W poniedziałek w kieleckim, ratuszu podpisano porozumienie o organizacji pomocy dla ofiar wojny w Syrii. Przystąpili do niego prezydent Kielc, Wojciech Lubawski,który byl jego inicjatorem, ksiądz Waldemar Cisło reprezentujący papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ksiądz Stanisław Słowik, działający w imieniu Diecezji Kieleckiej oraz Jacek Semaniak - rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski dodał, że nie można patrzeć obojętnie na tragedie, które dzieją się nawet kilka tysięcy kilometrów od nas. – Świat jest system naczyń połączonych i musimy reagować na dramaty, które dzieją się także daleko od nas. Nam kiedyś też pomagano – przypomniał.

O wsparcie akcji przez mieszkańców Kielc i województwa apelował biskup kielecki, Jan Piotrowski. – Z przejęciem patrzymy na Syrię i dramaty, które się tam dokonują. To skorumpowany świat dorosłych zafundował dzieciom takie życie. Ufam, że społeczność kielecka włączy się do pomocy – mówił podczas spotkania.

Organizatorzy akcji liczą, że w pomoc włączą się przedstawicieli różnych środowisk - władz, uczelni, szkół, przedsiębiorców, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Patronat nad akcją objęła Beata Kempa, minister - członek Rady Ministrów. – Dzięki Waszej pomocy dzieci w Syrii uwierzą, że mogą się rozwijać a ten świat nie jest beznadziejny – mówiła w Kielcach.

Ambasadorami Akcji zostali między innymi: Sławomir Szmal, kielecki sportowiec - bramkarz PGE VIVE Kielce, kieleckie pięcioraczki Natalia, Julia, Oliwia, Karolina i Maja wraz z rodzicami Pauliną i Piotrem Szymkiewiczami oraz Mariusz Ostrowski - kielczanin, lubiany aktor filmowy i teatralny.

Kielce są trzecim miastem po Wrocławiu i Lublinie, które zorganizowały taką akcję.

W porozumieniu napisano miedzy innymi : W Syrii w ciągu ponad 7 lat wojny zginęło niemal 400 tys. ludzi, w tym ponad 20 tys. dzieci. To właśnie dzieci cierpią najbardziej. Trauma, której doświadczają, każe im coraz częściej patrzeć w przyszłość jedynie przez pryzmat przemocy. W swym krótkim życiu nie zaznały niczego poza stratą, chorobami, cierpieniem, głodem. Zapewnienie dzieciom, dotkniętym skutkami wojennej traumy, wyjazdu na kolonie daje im szansę nie tylko wytchnienia, odpoczynku z dala od huku bomb i wystrzałów, lecz również uzyskania specjalistycznego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego w leczeniu ukrytych ran.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie