Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu "dzielą włos na dwoje". Swoje włosy oddało już 76 osób!

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Swoje piękne włosy na rzecz chorych dzieci niedawno przekazała między innymi Zuzia Grzymkowska. Na zdjęciu przed i po zmianie fryzury
Swoje piękne włosy na rzecz chorych dzieci niedawno przekazała między innymi Zuzia Grzymkowska. Na zdjęciu przed i po zmianie fryzury archiwum
"Podziel włos na dwoje" to akcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu, dzięki której chorzy onkologicznie i osoby po przebytej chemioterapii mają szansę otrzymać peruki. W inicjatywę chętnie angażują się uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy okolicznych miejscowości - dotąd, w ciągu dwóch lat, włosy oddało tam aż 76 osób.

- Włosy zbieramy dla dzieci z oddziałów onkologicznych i po chemioterapii. Współpracujemy z miejscowymi salonami fryzjerskimi, w których panie za darmo obcinają włosy przeznaczone na ten cel. Następnie są one pakowane w specjalne woreczki od Fundacji WeGirls, na rzecz której je przekazujemy. Fundacja przysyła do nas kuriera, a ostatecznie włosy trafiają do perukarni - opowiada Iwona Szyszkowska, jedna z nauczycielek koordynujących akcję. Za zaangażowanie uczniowie otrzymują specjalne podziękowania, a szkoła przygotowuje dla nich drobne upominki.

Jakie włosy nadają się na perukę? Wymagania są proste - włosy muszą mieć minimum 25 centymetrów długości i nie mogą być rozjaśniane. Jeśli mamy włosy ufarbowane na ciemniejszy kolor nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy też pamiętać, by przed obcięciem je umyć, ale nie nakładać odżywki. Na wykonanie jednej peruki potrzeba włosów średnio od 5 do 10 darczyńców. Włosy można za darmo ściąć w salonach współpracujących z fundacją, ale przyjmowane są również te obcięte w warunkach domowych - należy je jednak odpowiednio przygotować - zmierzyć, zapleść w warkocze i zabezpieczyć gumkami.

- W naszej akcji wzięło już udział 76 darczyńców ze szkoły i z okolicznych miejscowości, w większości są to jednak nasi uczniowie. W tym roku niektóre dziewczynki zdecydowały się oddać włosy już po raz drugi. Włosami podzielił się też jeden chłopiec. Przekazują je także nauczyciele: ostatnio Iza Dewerenda, nauczycielka przyrody - mówi Iwona Szyszkowska.

Inicjatorką szkolnego przedsięwzięcia była Ilona Słupczyńska. Pomagają jej Iwona Szyszkowska i Marlena Biskupska. Panie koordynują akcję i na bieżąco zamieszczają wpisy o kolejnych darczyńcach na stronie internetowej i szkolnym profilu na Facebooku. Ostatnio swoje włosy na rzecz Fundacji WeGirls przekazała Oliwia Mrówka, która na ten odważny krok zdecydowała się już po raz drugi. Wcześniej, na początku czerwca, długimi lokami podzieliła się Zuzia Grzymkowska.

Chętnych nie brakuje, a zainteresowanie akcją cały czas rośnie. Co ciekawe, jej początek był dość przypadkowy.

- Na informację o możliwości pomocy trafiła koleżanka, Ilona Słupczyńska. Uznała, że warto zaangażować się w tę inicjatywę i zaproponowała nam współpracę. Na początku obawiałyśmy się, że Małogoszcz jest za mały, by zainteresować tym pomysłem więcej osób. Mocno wierzyłyśmy jednak, że nam się uda i najwyraźniej się udało - zainteresowanie jest naprawdę duże, chętnych nie brakuje, wszyscy pytają o szczegóły, a akcje rozwija się i nabiera tempa - cieszy się Iwona Szyszkowska.

Warto pamiętać, że oprócz Fundacji WeGirls działają też inne organizacje, na rzecz których można przekazywać włosy, które następnie trafiają do potrzebujących. Na terenie województwa znajdziemy mnóstwo salonów fryzjerskich, w których w profesjonalny sposób obetniemy i przygotujemy włosy, tak, by dotarły do perukarni w jak najlepszym stanie i mogły zostać wykorzystane w szczytnym celu.

Fundacja Przyjaźni WeGirls

Fundacja Przyjaźni WeGirls działa od kilku lat. Dzięki darczyńcom z Polski i z innych krajów zbiera włosy, które przekazuje partnerowi – firmie Rokoko. Dostarcza ona peruki uzyskiwane w toku bezpłatnej produkcji.
Jak czytamy na stronie Fundacji pierwsze lata jej działalności w partnerstwie z Rokoko pozwoliły rozpocząć i nagłośnić wspaniałą akcję pomocy. Wiele dzieci, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.

Rokoko Hair Company

Firma Rokoko swoje peruki dla chorych onkologicznie i osób po chemioterapii wykonuje całkowicie bezpłatnie. Z Fundacją Przyjaźni WeGirls przygotowuje je dla dzieci, ale nie zapomina także o dorosłych - dla nich włosy zbiera fundacja Rak’n’Roll - kolejna organizacja o podobnym profilu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: Widowisko taneczne „Usłyszeć taniec” w Tarasach Sztuki przy Kieleckim Centrum Kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie