Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. To będzie prawdziwa rewolucja!

Michał Kolera
Marek Staniek zapowiada całkowitą rewolucję w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.  Zagospodarowane zostaną stawy wokół.
Marek Staniek zapowiada całkowitą rewolucję w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zagospodarowane zostaną stawy wokół. Michał Kolera
To będzie prawdziwa rewolucja. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, perła turystyczna gminy Iwaniska i całej Ziemi Opatowskiej, zmieni się nie do poznania. Całkowitej metamorfozie ulegnie otoczenie zabytku. Koszt inwestycji może opiewać na miliony złotych.

Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska, zapowiada dogłębną metamorfozę Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Pierwszy krok został już zrobiony. 1 października wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wydała decyzję w sprawie nabycia przez gminę Iwaniska działki o powierzchni 6,93 hektara od Skarbu Państwa. To tereny przylegające do zabytkowej budowli od strony północno-zachodniej. Jadąc drogą wojewódzką numer 758 od Iwanisk w stronę Klimontowa, mijamy je po lewej stronie. W tej chwili są porośnięte krzakami i wierzbami. Okolica jest zaniedbana i mocno zaśmiecona.

- To wszystko wkrótce się zmieni - mówi Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska. - Obszar, warty ogromne pieniądze, nabyliśmy od Skarbu Państwa nieodpłatnie. Okolica ma ogromny potencjał. To przede wszystkim sąsiedztwo zabytku oraz dwa piękne stawy, położone na dwóch poziomach. W dawnych czasach to należało do posiadaczy Zamku Krzyżtopór, później państwo przejęło kontrolę nad tymi terenami. W tej chwili, w wyniku moich starań oraz ciężkiej, kilkuletniej pracy naszych urzędników, właścicielem jest już gmina Iwaniska - opisuje wójt Marek Staniek.

Dlaczego samorząd zdecydował się na przejęcie tych terenów?

- Trzeba zdecydowanie ożywić Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Dotychczasowa formuła już się, niestety, wyczerpała. Dzień Dziadka, Dzień Dziecka, bale dla dzieci, to za mało. To zabytek klasy zerowej, unikat w skali światowej. Mało jest takich obiektów w skali nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski. Jednak w tej chwili jego potencjał nie jest należycie wykorzystywany. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na nabycie terenów. Trzeba znacznie i kompleksowo poszerzyć ofertę zamku - tłumaczy Marek Staniek, wójt Iwanisk.

W jaki sposób nowa działka ma pomóc w realizacji tych zamierzeń?

- W nowej kadencji poproszę radę gminy Iwaniska o ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie tych terenów. Co będziemy robić? Zamierzamy stworzyć wielki kompleks parkowo-rekreacyjny. Na pewno staną tu ławeczki, drzewa i piękne krzewy.Zagospodarujemy dwa piękne stawy. Będzie coś dla dzieci i młodzieży. Planujemy też miejsce na kawiarnię. W tej chwili wszyscy stawiają na parki linowe. Zobaczymy, czy i u nas ktoś przedstawi podobną ofertę w konkursie. Sąsiedztwo murów zamkowych to wspaniały teren do organizacji wszelkich koncertów, festynów, wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Damy tutaj pole do popisu architektom. Komisja konkursowa wyłoni pracę, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom mieszkańców naszej gminy oraz turystom. Liczba tych ostatnich w Zamku Krzyżtopór musi wzrastać o wiele bardziej dynamicznie, bo w tej chwili, niestety, na tym tracimy. Ten obiekt zasługuje na więcej. Wiele osób dziwło się na przykład, że z okien zabytku było widać zakrzaczone i zachwaszczone pole. Teraz możemy to nareszcie zmienić. Koszty na pewno będą ogromne, ale zamierzamy pozyskać na ten cel dofinansowanie zewnętrzne. Już nad tym pracujemy - zapowiada Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska.

ZAMEK KRZYŻTOPÓR

Zabytek klasy zerowej w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim. Budowany w latach 1627-1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie ukończony. Zaprojektowany w myśl koncepcji palazzo in fortezza, to znaczy pałacu posiadającego także funkcje obronne. Podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku zamek zajęli żołnierze Karola Gustawa. Przez szereg lat pozostawał niezamieszkały, przechodził w posiadanie spokrewnionych z Ossolińskimi rodzin magnackich, następnie kilkukrotnie sprzedawano go. W połowie XIX wieku przeszedł na własność zasłużonej rodziny Orsettich. Po drugiej wojnie światowej obiekt, wraz z przyległymi terenami, zagrabiły władze komunistyczne. W 2007 roku przejęła go gmina Iwaniska i od tamtej pory przeżywa rozkwit. Wyróżnia się unikatową w skali europejskiej architekturą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Najlepsze kostiumy na Bal Wszystkich Świętych ZOBACZ GALERIĘ





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




FLESZ: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - wspominamy znanych Polaków zmarłych w 2018 roku

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie