MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa stanie na szczycie Łysicy? Budowa budzi wielkie emocje, są nowe fakty

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Czy Plan Ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego został w ogóle przyjęty? Stowarzyszenie MOST twierdzi, że nie. Jest to ważne, ponieważ to zgodnie z tym planem park ma budować wieżę widokową na Łysicy.

O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu. Czytaj więcej:

Łukasz Misiuna, który kieruje Stowarzyszeniem MOST przypomina, że dokument pod nazwą: projekt Planu Ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego, nie został uzgodniony i przyjęty. - Prace nad projektem Planu Ochrony trwają od 2012 roku – wyjaśnia. - Do dziś nie udało się ich sfinalizować, ponieważ ojcowie oblaci ze Świętego Krzyża sprzeciwili się wobec niektórych uwag strony społecznej wniesionych do tego dokumentu.

Stowarzyszenie MOST nadal postuluje między innymi limitowanie ruchu turystycznego na Łyścu, likwidację zanieczyszczenia światłem (iluminacja klasztoru w środku lasu), zakaz imprez masowych z nagłośnieniem i udziałem pojazdów mechanicznych. W 2015 roku protestowało przeciwko budowie wieży na Łysicy.

- Do dziś te propozycje nie zostały wprowadzone, choć ich ranga prawna jest taka sama, jak ranga zapisu dotyczącego budowy wieży na Łysicy – argumentuje przyrodnik.

Rzeczywiście jak informuje dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jan Reklewski Plan Ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie został uzgodniony i przyjęty przez ministerstwo środowiska.

- Konsultacje się jednak zakończyły. W tabeli wymieniamy wszystkie zgłoszone uwagi, także te nieuwzględnione Stowarzyszenia MOST i te przeciwstawne do nich - mówi dyrektor. - Wydłużano nawet termin konsultacji społecznych, zaakceptowały go wszystkie samorządy wokół parku. Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego 19 września 2014 roku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała ten plan.

Ministerstwu przekazano go 28 lipca 2017 roku. - Mam informację, że w tym roku zostanie on przyjęty – twierdzi dyrektor i popodkreśla, że w podobnej sytuacji są inne parki, one także latami czekają na zatwierdzenie planów ochrony.

Mimo to park realizuje zadania ujęte w planie. - Mamy akceptację Rady Naukowej – mówi dyrektor. - Co 2 lata ustalamy zadania wynikające z planu ochrony parku, zgodnie z zapisem chcemy też wybudować wieżę na Łysicy.

Dzisiaj ten projekt to drugie, po sprawie wyłączenia ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego działki na szczycie Łyśca, pole konfliktu między parkiem a przyrodnikami. - Budowa wieży widokowej na Łysicy nie spowoduje kanalizacji ruchu turystycznego, ale jego koncentrację. Łysica, podobnie jak Łysiec, to symbol Świętokrzyskiego Parku Narodowego i ochrony przyrody w województwie świętokrzyskim oraz w Polsce – podkreśla Stowarzyszenie MOST i wzywa do podpisania petycji sprzeciwiającej się tym planom.

- Żądamy rewizji projektu budowy wieży i wspólnego poszukania dla niej miejsca poza granicami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jej budowa poza głównym świętokrzyskim szlakiem im. Edmunda Massalskiego, może okazać się szansą na rozwój innych, mniej znanych, a przecież równie interesujących partii naszych gór. Ponadto przyczyni się do rozproszenia ruchu turystycznego i tym samym zmniejszenia presji odwiedzających nasz region na Świętokrzyski Park Narodowy, chroniąc jego przyrodę czyli wpisując się w ten sposób w działalność statutową ŚPN – argumentują autorzy protestu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie