Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Jan Czapla, kandydat na burmistrza Szydłowa bez tajemnic. Rodzina daje mu siłę

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Spożywanie własnych plonów – po raz pierwszy udało nam się uprawić arbuzy w przydomowym ogródku - mówi Jan Czapla. Na zdjęciu z żoną Anną.Więcej>>>
Spożywanie własnych plonów – po raz pierwszy udało nam się uprawić arbuzy w przydomowym ogródku - mówi Jan Czapla. Na zdjęciu z żoną Anną.Więcej>>>archiwum kandydata
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Na echodnia.eu prezentujemy kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. Dziś Jan Czapla, kandydat na burmistrza Szydłowa w nadchodzących wyborach.

Jan Czapla, kandydat na burmistrza Szydłowa w wyborach samorządowych 2024 bez tajemnic

O fotel burmistrza Szydłowa w nadchodzących wyborach samorządowych na pewno powalczy Jan Czapla. Będzie kandydatem własnego komitetu Nasza Gmina Szydłów. Kim jest, co robi? Przedstawiamy kandydata.

Jan Czapla prywatnie
Jan Czapla ma 33 lata. Urodził się w Warszawie, od 3 lat na stałe mieszka w Szydłowie, w domu wybudowanym przez rodziców, gdzie mieści się pracownia artystyczna jego ojca Mariana Czapli. Wykształcenie wyższe – ukończył historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracę magisterską z historii starożytnej obronił pod kierunkiem wybitnego historyka, badacza historii Sparty i autora wielu podręczników szkolnych prof. Ryszarda Kuleszy, drugą pracę magisterską obronił na Wydziale Artes Liberales o profilu humanistycznym, społecznym i przyrodniczym. Eksperymentalnym wydziale stworzonym przez prof. Jerzego Axera (badacza antyku i teatru).

Pracuje w sektorze organizacji pozarządowych – zajmuję się pisaniem analiz i pozyskiwaniem środków finansowych z funduszy krajowych oraz koordynacją projektów badawczych. Jest autorem artykułów naukowych i raportów badawczych z dziedziny historii, teorii państwa dobrobytu i wdrażania w gospodarce nowych technologii (między innymi zastosowania dronów w rolnictwie i wykorzystania sztucznej inteligencji). Jest członkiem Polskiej Sieci Ekonomii – organizacji łączącej badaczy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce, która przoduje w narzucaniu tematów w dyskusji o innowacyjnej ekonomii w Polsce.

- Spędzam życie z żoną Anną, która jest z wykształcenia historyczką, związaną ze środowiskiem konserwatorskim oraz redaktorką prowadzącą gazetę lokalną „Szydłów i My”, wydawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej. Mam roczną córkę Felicję, która jest moim oczkiem w głowie. Część mojej rodziny pracuje i pracowała twórczo w różnych dziedzinach plastycznych – babcia Barbara była grafikiem w pracowni Jana Marcina Szancera, ojciec Marian – malarz, grafik pedagog ASP w Warszawie, mama Ditta – malarz pracownia Jacka Sienickiego w ASP w Warszawie, ciocia Joanna – rzeźbiarz, dyplom w pracowni rzeźby monumentalnej Etienne Martin NSBA w Paryżu, mój młodszy brat Antoni malarz, grafik w Poznaniu i w Warszawie - opowiada kandydat.

Jan Czapla hobby
W wolnym czasie ogląda filmy, słucha podcastów i czyta artykuły o tematyce politycznej i społecznej. Bardzo interesuje go świat przeszły i współczesny. Lubi spędzać czas i prowadzić żywe dyskusje z przyjaciółmi, którzy podobnie jak rodzina, dają mu siłę.

Jan Czapla o starcie w wyborach

- Szydłów to miejscowość bardzo podatna na aktualne kryzysy, ale też z potencjałem wyjścia z nich na plus. Czuję problemy gminy, mam wiedzę i wsparcie osób, które mnie wspierają, tak, by je rozwiązać. Sądzę, że jestem jedynym naprawdę niezależnym kandydatem na naprawdę trudne czasy, które przed nami. Jako burmistrz nie dopuszczę do prywatyzacji ani jednego kolejnego centymetra kwadratowego rynku - mówi kandydat.

Jan Czapla, kandydat na burmistrza Szydłowa w kadencji 2024-2029, najważniejsze punkty programu

  • Skomunikowanie gminy z większymi ośrodkami miejskimi – moim celem jest zaprojektowanie autobusowego szlaku komunikacyjnego łączącego sołectwa gminy Szydłów z ważniejszymi ośrodkami regionu świętokrzyskiego, połączenia zostaną zaprojektowane na bazie szlaku turystycznego regionu, który ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale także turystom (np. z Buska-Zdroju, Krzyżtopora, Wiślicy, Chęcin, Sandomierza, Staszowa, Rakowa, Opatowa, Stopnicy, Chmielnika czy Łagowa) i stanie się realną alternatywą dla transportu indywidualnego, spełniającą potrzeby wszystkich mieszkańców gminy, organizacja transportu zbiorowego to szansa dla rozwoju gminy, a nie zbędny koszt.
  • Rozpoczęcie rewitalizacji rynku w Szydłowie na gruncie stworzonych w zeszłym roku we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej „Planów dla Szydłowa” – Od października pracujemy nad koncepcjami ożywienia rynku, chcemy otworzyć przestrzeń dla ludzi, wraz z Gminnym Centrum Kultury i we współpracy z organizacjami pozarządowymi chcemy organizować otwarte dla mieszkańców wydarzenia kulturalne, edukacyjne, sportowe, chcemy ograniczyć ruch samochodowy na placu, aby przestrzeń dla pieszych była bezpieczna, chcemy dozielenić rynek, postawić lekką zabudowę i stworzyć przestrzeń do oglądania filmów w plenerze, chcemy zamienić studnię w rynku na mały ciek wodny, słowem chcemy, aby rynek był otwarty na Nas, na Mieszkańców, stał się wizytówką miasta oraz przykuwał oko nasze i turystów, chcemy, aby dzięki naszym działaniom mieszkańcy dumnie promowali nasze miasto podczas wycieczek krajowych i zagranicznych, wszyscy wiemy, że najlepsza reklama to tzw. reklama szeptana, chcemy, aby mieszkańcy stali się ambasadorami naszego miasta.
  • Aktywne tworzenie miejsc pracy w kulturze i w turystyce poprzez rozpoczynanie kolejnych przemyślanych inwestycji w infrastrukturę. Jedną z nich będzie stworzenie Domu Sztuki w Gackach – placówki oświatowej z salą widowiskową i przestrzenią do zajęć edukacyjnych i spotkań. Dźwignią do uzyskania środków z funduszy zewnętrznych będzie udostępnienie kolekcji obrazów Mariana Czapli. Miejsce nie jest przypadkowe po pierwsze malarz pochodził z Gacek, po drugie inwestycja ta pozwoli na zdobycie środków zewnętrznych na rozwiązanie problemów infrastrukturalnych, z którymi boryka się wieś.
  • Stworzenie misji kulturalnej Gminnego Centrum Kultury i wyjście z nią poza siedzibę GCK i do sołectw. Będziemy organizować wydarzenia, wykorzystując istniejącą infrastrukturę: rynek, geopark, place zabaw, świetlice wiejskie, remizy OSP tak, aby oferować zajęcia dla dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnością lokalnie, aby odciążyć rodziców i opiekunów od codziennej pracy opiekuńczej.
  • Wspieranie i rozwijanie spółdzielczości na terenie gminy poprzez tworzenie parasola i doradztwa dla spółdzielców i społeczności sadowniczej. Rozwój spółdzielczości to jedyne rozwiązanie na przetrwanie w trudnych warunkach kryzysowych w rolnictwie. Gmina będzie aktywnie wspierać i uczestniczyć w tworzeniu spółdzielni.
  • Aktywne i twórcze w duchu wzajemnego zaufania, współpracowanie z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje kulturalne, sportowe, seniorzy czy odziały OSP. Poprzez współpracę jesteśmy w stanie organizować wydarzenia o dużo większym zasięgu, bardziej jakościowe oraz przynoszące dużo satysfakcji ze wspólnej pracy. Chcemy wrócić do idei uspołecznienia organizacji Święta Śliwki – chcemy, żeby mieszkańcy mieli większy wpływ na organizację tego wydarzenia.
  • Poprawienie jakości świadczonych usług w gminie – będę starał się nakłaniać pracowników gminy do udziału w szkoleniach, które poprawią kompetencje pracowników a przez to lepszą zapewnią obsługę interesantów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie