Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z astmą można żyć - tylko jak? Radzi specjalista - alergolog

Paula Goszczyńska
123RF
Nie bagatelizuj objawów i nie rezygnuj z terapii. O astmie rozmawiamy z doktorem Piotrem Dąbrowieckim, specjalistą alergologiem.

Czy to możliwe, aby astmę zdiagnozowano u osoby ponad 50-letniej?

Astmę możemy zdiagnozować na każdym etapie życia. Od razu zresztą trzeba zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje astmy: alergiczna i niealergiczna. Ta druga może ujawniać się później, zwykle po 40. roku życia i często przypomina POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Astma alergiczna może ujawnić się już w okresie niemowlęctwa, ale zazwyczaj w wieku szkolnym. Jednak i ona może być zdiagnozowana późno, w wieku dorosłym.

Jak najbardziej prawidłowo możemy zdefiniować astmę?

Najprostsza i chyba oddająca istotę tej choroby jest definicja określająca astmę jako heterogenną chorobę układu oddechowego, charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych i występowaniem takich objawów jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej, kaszel o zmiennej częstości i zmiennym nasileniu.

Czy przyczyną ciężkiej astmy może być palenie przez chorych tytoniu?

Tak. Ale zdecydowanie częściej palenie tytoniu doprowadza do pojawienia się u chorych tzw. zespołu nakładania się astmy i POChP.

Czy astmę można wyleczyć?

Wyleczyć nie, ale można na tyle zaleczyć, że będzie ona miała praktycznie bezobjawowy przebieg. Wówczas mówimy o astmie całkowicie kontrolowanej, czyli skutecznie prowadzonej. Ale aby tak mogło być, potrzebna jest świadomość chorego i jego współpraca z lekarzem. A z tym, niestety, nie jest dobrze. Ponad połowa chorych na astmę w Polsce nie wie, że na nią choruje.

Co robić, jeśli chorzy nie wypełniają zaleceń lekarzy?

Brak współpracy ze strony pacjentów i nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich to problem pojawiający się szczególnie u chorych, którzy nie mają wiedzy na temat choroby. Edukacja, czyli szkolenie chorych w zakresie podstawowych wiadomości na temat astmy, a także plan leczenia i terapii zaostrzeń to baza, o którą możemy oprzeć prawidłowe zarządzanie chorobą w domu. Chorzy po takich szkoleniach mają o połowę mniej zaostrzeń choroby, ich stopień kontroli astmy poprawia się znacząco.

Świadomy, wyedukowany pacjent może więc ze swoją astmą długo żyć…

Tak. Nawet i sto lat albo i jeszcze więcej. I to w całkiem dobrej kondycji. Jednocześnie powinien mieć na uwadze, że to poważna choroba i nie wolno jej lekceważyć.

Astma. co to znaczy?

Astma oskrzelowa to jedna z najczęściej występujących niezakaźnych chorób stwarzających poważne obciążenie dla pacjentów. Problem ma zasięg globalny, dlatego 1 maja obchodzony jest po raz kolejny Światowy Dzień Astmy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż na astmę choruje na świecie około 235 milionów osób, a umiera z jej powodu około 180 tysięcy chorych rocznie. W Polsce liczbę dotkniętych astmą szacuje się na około 4 mln. Wśród cierpiących na astmę znaczącą grupę stanowią dzieci, bowiem w większości przypadków przyczyną problemów jest alergia.

ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać pierwsze objawy alergii i astmy oraz kiedy udać się do lekarza? Alergolog tłumaczy

(Źródło: x-news)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie