Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajączków. Powstanie wielka kopalnia? Strach i protesty (WIDEO, ZDJĘCIA)

Michał Kolera
W dwóch gminach powiatu kieleckiego - Chęciny i Piekoszów wielki strach . Ludzie nie chcą kopalni wapieni jurajskich. – Inwestycja sprawi, że okolica nie będzie nadawać się do zamieszkania – twierdzą.

Życie na pograniczu gmin Chęciny i Piekoszów może wkrótce stać się nie do zniesienia. Mieszkańcy boją się, że okoliczne łąki rozorają koparki, a ściany domów zadrżą od podziemnych wybuchów. Panikę wywołała wieść, że firma Bartkam stara się o koncesję na wydobycie wapieni z położonego tutaj złoża Zajączków-Wesoła. Surowiec jest podobno wysokiej jakości. Problem w tym, że, poza przedsiębiorstwem, wielkiego przemysłu nikt w okolicy nie chce.

– Jesteśmy przerażeni. Kopalnia oznacza hałas, zapylenie. Setki ciężarówek będą jeździć przez naszą wieś. A nie mamy nawet chodników – mówi Lidia Szymkiewicz, sołtys Zajączkowa w gminie Piekoszów. To właśnie tam ma powstać kopalnia.

– Petycję ze sprzeciwem wobec tego zakładu podpisali u nas prawie wszyscy mieszkańcy. Boimy się, że ściany zaczną pękać od drgań i hałasu – stwierdza Karolina Terelak, sołtys pobliskiej Miedzianki w gminie Chęciny.

Planom otwarcia kopalni stanowczo sprzeciwiają się też lokalne władze. – To nie jest dobre miejsce. Blisko stoją domy. Poza tym nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej. Transport szedłby przez Zajączków. Oznacza to olbrzymie uciążliwości dla ludzi – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

– Mówimy głośne „nie”. Mamy już podobną sytuację z kopalnią w sąsiedniej gminie Morawica. Część transportu idzie u nas. Wiemy, co to oznacza dla mieszkańców. Poza tym dużo inwestujemy w turystykę. To stracone pieniądze, jeśli zewsząd otoczy nas przemysł wydobywczy – twierdzi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny. Zapowiada nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w tej sprawie.

W tej sprawie chodzi o złoże Zajączków-Wesoła, o którym wiadomo, że znajduje się tam wartościowy surowiec skalny. Teren położony jest w gminie Piekoszów, nieopodal Zajączkowa, ale sąsiaduje z Miedzianką, Gajówką, Milechowami i Bolminem w gminie Chęciny. Ludzie są przerażeni perspektywą powstania kopalni.

- Kurz i transport setek ton kamienia pójdą przez naszą wieś. Pomysły na uruchomienie tego zakładu pojawiają się od sześciu lat. Teraz firma Bartkam wystąpiła o koncesję. Wszyscy jesteśmy przeciwni - dodaje Lidia Szymkiewicz, sołtys Zajączkowa.

- Przecież cały teren jest w Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym. Mówi się, że w okolicy będzie przejeżdżać trzydzieści jeden ciężarówek na godzinę. To będzie tragedia - stwierdza Przemysław Pałys, który postawił niedawno dom w okolicy. Teraz drży na myśl, że będzie mieszkał obok kopalni.

Ostry sprzeciw wyrażają także mieszkańcy gminy Chęciny. - Boimy się, że ściany zaczną pękać. Hałas i ciężarówki to byłby koszmar. Prawie wszyscy we wsi podpisali petycję z protestem. Zanieśliśmy ją do gmin Chęciny, Piekoszów, firmy Bartkam oraz Urzędu Marszałkowskiego - mówi Karolina Terelak, sołtys Miedzianki.

To właśnie Urząd Marszałkowski wydaje koncesje na wydobycie. Marcin Barzycki z oddziału geologii Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska w tej instytucji potwierdza, że wniosek od Bartkamu wpłynął. - Mieliśmy jednak obowiązek uzyskania w tej sprawie uzgodnienia z gminą. Wójt takowego odmówił - relacjonuje.

- Wiemy o tych złożach kamienia. Ale teren w dokumentach gminnych nie jest przeznaczony pod wydobycie. Dlatego się nie zgodziliśmy - tłumaczy Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Firma Bartkam złożyła zażalenie na decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło, dlatego Urząd Marszałkowski przedłużył termin wydania decyzji o koncesji do 29 maja. Trudno powiedzieć, jak się dalej potoczą losy przedsięwzięcia. Jednak zarówno mieszkańcy, jak i władze gmin deklarują, że będą przeciw niemu protestować.
- Nie po to ludzie budowali u nas piękne domy, żebyśmy teraz puścili im pod oknami setki ciężarówek - mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin. To przez jego gminę mogłaby się odbywać część tranzytu kamienia z kopalni. On jednak zapowiada, że w najbliższym czasie w trybie nadzwyczajnym zbierze się w tej sprawie Rada Miejska. - Musimy energicznie zaprotestować - mówi burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie